یک بازاریاب خوب ارزش آن را دارد که برای بکارگیری آن حرفه‌ای‌تر و تخصصی‌تر عمل کنیم. در سال جاری، یکی از تماس‌ها و نیازمندی صاحبان مشاغل، شرکت‌ها و کسب‌وکارها، نیاز به ویزیتور و یا بازاریاب بوده است. بین واژه "ویزیتور" و "بازاریاب" به همان دلیلی باید تفاوت قائل شویم که چالش اولیه و ساده بسیاری از شرکت‌ها، عدم شناخت صحیح دو وظیفه کاملاً تخصصی "بازاریابی" و "فروش" است. شاهد این مدعا، آگهی‌های استخدام متعددی توسط کسب‌وکارهاست که عبارت "کارشناس بازاریابی و فروش" در آنها به چشم می‌خورد.

سؤالی که در اینجا مطرح است و به احتمال بسیار زیاد دغدغه بسیاری از مخاطبان این یادداشت، علت ناکامی و عدم موفقیت در جذب بازاریاب و یا عناوین مشابه مانند ویزیتور و یا کارشناس بازاریابی یا فروش است. برای پاسخ به این پرسش می‌توانیم عدم وجود نگاهی صحیح به این مقوله را یادآور شویم. استخدام بازاریاب، کارمند فروش و بازاریابی، ویزیتور، مدیر فروش و به طور کلی تیم فروش اگر با نگاه درست صورت نپذیرد، نه تنها باعث هدررفت زمان که سبب اتلاف منابع مادی شرکت به صورت ناگهانی و یا مستمر خواهد شد.

آموزش بازاریابی | بازاریابی | آموزش بازاریابی اینترنتی | مشاوره مدیریت | مشاور بازاریابی

حدود یک ماه پیش، مدیر یکی از مجتمع‌های تجاری در اصفهان تقاضای جلسه مشاوره بازاریابی و فروش را داشتند. پس از پرداخت و مراجعه حضوری، اولین مسأله‌ای که توجه مرا به خود جلب نمود، اختلاف فاحش هزینه‌های تلمبار شده مجموعه با درآمدها بود. پس از صحبت با مدیرمجتمع در فاز اول و طی عملیات تحقیقات بازار از خود کسبه و شرکت‌های مستقر، متوجه شدیم عمده صاحبان این مشاغل، با اصول اولیه ارتباطات، تماس تلفنی، بازاریابی و فروش و حتی پیگیری‌های پس از هر ارتباط با قابلیت به همراه داشتن یک فروش مؤثر و نهایی، آشنا نیستند. مسأله دردآور دیگر این بود که به عنوان مثال یکی از واحدهای تجاری، دفتر نمایندگی یک شرکت بیمه معتبر بود و تمامی فعالیت مسئول آن که خود یک کارمند بخش خصوصی بود، این بود که یک خانم را با حقوق 400هزار تومان در ماه به عنوان تلفنچی، مسئول ارتباطات با مشتریان و البته بازاریاب! استخدام نماید!! به نظر شما آیا در این مجموعه، مراحل استخدام بازاریاب، ویزیتور و یا کارشناس فروش(فروشنده) طبق اصول و چارچوب صحیح انجام شده بود؟

به همین دلیل شاید بهتر باشد نتیجه بگیریم در کلیه مشکلات کسب‌وکارها، پیش از آموزش، ما نیز به تحلیل دقیق فرآیندها داریم. اگر از شیوه های خلاق و کاربردی برای پیدا کردن و جذب کارشناس فروش و بازاریاب کمک نگیریم، زمان بسیاری را از دست داده‌ایم: حتی یک متن آگهی برای استخدام نیروی فروش و بازاریابی باید به شکل صحیح تنظیم و منتشر شود. در مرحله بعدی، سؤالاتی که در حین استخدام از افراد متقاضی بایست پرسیده شود، اهمیت فراوانی دارد: چه سؤالاتی عیار تخصصِ اثربخش و تعهد افراد را در بازاریابی و فروش مشخص می‌کند؟
نکته با اهمیت دیگر ساختار سیستم بازاریابی شماست. مجموعه‌ای کوچک، متوسط و یا بزرگ تفاوتی ندارد: هر مجموعه نیاز به یک ساختار استراتژیک و اجرایی دارد و مشخص نمودن تعداد دقیق نفرات برای تیم فروش و بازاریابی قابل توجه است.

با مطالعه قسمت بالا شاید تصور شود استخدام بازاریاب تمام شده است، اما هنوز تکه‌های این پازل کسب‌وکار باید تکمیل شود! تا حالا از خود پرسیده‌اید چرا بسیاری از افراد از عناوین شغلی "بازاریاب" و "ویزیتور" گریزان هستند؟بله! جایگاه این شغل و نحوه حقوق و دستمزد در عمده شرکت‌ها اشکالات جدی دارد. این مسأله در نمونه فرم های استخدام کارشناس فروش و بازاریابی و به طور کلی: استخدام‌ها کاملاً مشهود است؛ و همین فرم‌ها منجر به انعقاد قراردادهایی بین شرکت و بازاریاب‌ها می‌شود که در نهایت اثربخشی نداشته و سبب تحمیل هزینه‌هایی به طرفین(به ویژه کسب‌وکارها) می‌شود. نمونه این مدل معیوب، برخی مؤسسات مطبوعاتی و خبری هستند که سیستم‌های عمدتاً نادرست برای جذب بازاریاب طراحی و پیاده‌سازی می‌نمایند. توجه داشته باشیم که پیش نیاز استخدام بازاریاب آماده به کار، شرح درست شغلی اوست؛ وبه طور مشابه شرح شغل کارمند واحد فروش و یا واحد بازاریابی. شرایط احراز شغل و تعداد نفرات مواردی هستند که به طور مستقیم با آیتم‌هایی نظیر حقوق و مزایا، فرم‌های ورودی اطلاعات، بررسی و حتی نوع قرارداد استخدامی افراد ارتباط دارند.

آموزش بازاریابی | بازاریابی | آموزش بازاریابی اینترنتی | مشاوره مدیریت | مشاور بازاریابی

نتیجه‌گیری
بازاریاب، عنصر اولیه، کوچک و در عین حال حیاتی یک سازمان در حوزه بازاریابی و فروش است. بنای کسب‌وکار شما با انتخاب صحیح این خشت اولیه به صورت صحیح چیده شده و بالا می‌رود. ماده پیوند دهنده بنای کسب‌وکار شما، اطلاعات صحیح و مناسب است که میزان این آجرها ارتباط برقرار می‌کند. به همین دلیل است که امروزه کماکان مسأله بسیاری از کسب‌وکارها، فروش و یا بهتر بگوییم: نهایی شدن فروش است. تا بازاریابی که از جمله مراحل اولیه یک سیستم فروش محسوب می‌شود به طور صحیح انجام نگیرد، نباید انتظار داشته باشیم خوب بفروشیم. بنابراین استخدام بازاریاب را مسأله‌ای فراتر از یک آگهی در نیازمندی روزنامه و یا اپلیکیشن‌های رایگان باید دید. همین امروز به ساختار تیم بازاریابی خود نگاهی بیندازید و مرور کنید: آیا از مدیریت بازاریابی و میزان فروش کسب‌وکار خود راضی هستید؟
برای استخدام و تشکیل تیم بازاریابی خود هم‌اکنون تماس بگیرید.