بازاریابی مقدمه‌ای استراتژیک برای فروش هر کالا و یا خدماتی است. این مسأله در فرآیندهای برنامه‌ریزی و اجرای تولیدکنندگان اهمیت بسیار دارد، چرا که بازاریابی و فروش ارتباط مستقیمی با پارامترهایی نظیر تأمین و پوشش عمده هزینه‌ها، حقوق پرسنل و سوددهی دارد.
اگر تولیدکننده این مسأله را به خوبی درک نکند، نه به صورت ناگهانی که به شکل تدریجی دچار مشکل می‌شود؛ مشکلاتی از قبیل کاهش تولید، کاهش درآمد، تعدیل کارکنان و...در نهایت توقف کامل.

آموزش بازاریابی | بازاریابی | آموزش بازاریابی اینترنتی | مشاوره مدیریت | مشاور بازاریابی

مسأله بازاریابی در تولید کالاهای مواد غذایی و فساد پذیر اهمیت بیشتری دارد، چرا که مدیریت زمان تعیین کننده اثربخشی کلیه امور است. یک تولیدکننده گز را در نظر بگیرید.
به این فرآیندها نگاهی بیندازیم:
1) تأمین ماده اصلی و پایه گز
2) خرید افزودنی‌ها
3) هزینه‌های جاری
4) حقوق و بیمه پرسنل
5) سود خالص جهت تزریق به سیستم و ادامه کار

حالا تصور کنید مدیرعامل مجموعه فردی غیرمتخصص را برای مدیریت واحد تولیدی خود بگذارد؛ چه اتفاقی می‌افتد؟
یک اتفاق محتمل این خواهد بود که تیم بازاریابی و فروش این تولیدی در پخش محصولات به موفقیتی دست پیدا نمی‌کنند؛ این در حالی است که پخش از مراحل اولیه یک بازاریابی برنامه‌ریزی شده برای دسترسی به مشتریان نهایی است.
اتفاق دیگر، خریدهای نقدی بابت مایه اصلی غذایی گز و افزودنی‌های آن از جمله پسته خواهد بود. توجه داشته باشید در مقابل، این تولیدی یک فروش نسیه‌ای را در عمل انجام می‌دهد.
چه اتفاقی می‌افتد؟ سرمایه در گردش آرام آرام کاهش یافته و در نهایت مدیرعامل مجموعه به این نتیجه می‌رسد که نه تنها حقوق پرسنل را نمی‌تواند پرداخت کند که درتأمین هزینه‌های اولیه نیز ناتوان است. به این ترتیب فرآیند تولید آرام آرام کند می‌شود و در نهایت از حرکت می‌ایستد.

داستان بالا، حکایت بسیاری از تولیدکنندگان در کشور ماست که فارغ از مسائلی نظیر تحریم‌ها، به عدم توجه به مسأله بازاریابی و فروش مربوط می‌شود. در این بین تولیدکنندگان تیزهوش با درک این مسأله، از متخصصین مربوطه در جایگاه‌های مختلف سازمان خود به صورت حرفه‌ای و تمام وقت کمک می‌گیرند و پیش از آنکه بسیار دیر شود، ابتکار عمل را به دست می‌گیرند.

چند نکته مهم برای تولیدکنندگان
1. آموزش کارمندان، بازاریاب‌ها، مسئولین پخش و همکاران خود در فروشگاه‌ها و مراکز توزیع را بسیار جدی بگیرید. از آموزش‌های منسوخ همایشی و تجاری به شدت دوری کنید و برای دریافت اطلاعات مفید از مدرسین متخصص و با تجربه بازاریابی و فروش کمک بگیرید.
2. تحلیل رقبا و اهمیت تحقیقات بازار در یک سیستم تولیدی بسیار اهمیت دارد:
هم‌اکنون چند رقیب در شهر شما وجود دارد؟ چه محصولاتی به محصولات شما غلبه دارند؟ امتیازات شما در ارتباط با مشتریان چه مواردی هستند؟ سیستم توزیع شما جوابگوی چه میزان از حداقل فروش شماست؟ فرآیندهای برنامه‌ریزی و اجرا در مجموعه را چگونه تعریف کرده‌اید؟ وضعیت سلیقه مشتریان شما در رده‌های سنی مختلف برای خرید محصولاتتان چیست؟ و... سؤالات متعدد دیگر.
3. روابط عمومی سازمانی خود را بررسی کنید. دقت داشته باشید روابط عمومی، یکی از ارکان مهم پشتیبانی و اجرایی بازاریابی و فروش شماست.
4. وضعیت برند خود را با کمک متخصص توسعه بازار، به صورت مداوم بررسی کنید. این جایگاه در نحوه برنامه‌ریزی بازاریابی و میزان فروش قطعی شما اهمیت بسزایی دارد. توجه داشته باشید که قرار نیست شما الزاماً یک برند مانند سامسونگ و یا اپل باشید! برند برای هر محصول با توجه به وضعیت ویژه خود تعریف می‎شود.
5. تحلیل اجزای سیستم کسب‌وکار را جدی بگیرید. سازمان‌های غیرکارآمد، آسیب‌های سنگین و بعضاً جبران‌ناپذیری را به منابع وارد می‌کنند. لز جمله آنها، منابع انسانی غیرمتخصص و به خصوص: غیرمتعهد است. سازمان غیرکارآمد، اثربخشی ندارد و فعالیت فاقد اثربخشی، در برنامه‌ریزی‌های بازاریابی و فروش شما به شدت تأثیرگذار و مخرب است.

نتیجه
بازاریابی استراتژیک در یک فعالیت تولیدی، برنامه‌ای جامع برای پوشش کلیه نیازمندی‌هاست: از جذب و آموزش یک ویزیتور و یا بازاریاب تلفنی گرفته تا صادرات. بسیاری از تولیدکنندگان کشور ما در این بخش ضعف دارند و به شدت آسیب دیده‌اند. در این بین شخصیت‌های حقیقی و حقوقی فراوانی نیز وجود دارند که بدون داشتن تخصص واقعی بازاریابی و فروش، از این آب گل‌آلود ماهی گرفته و تحت عناوینی نظیر مدرس بازاریابی و فروش، مشاور، همایش و... اقدام به خالی کردن جیب تولیدکنندگان می‌کنند.
به یاد داشته باشید راهکارهای عملی افزایش فروش از فرآیندهای صحیح بازاریابی نشأت می‌گیرد. همین امروز متخصص مورد نظر را بکار بگیرید.