هنگام ارائه گزینه‌های مختلف پرداخت در سیستم بازاریابی و فروش خود، باید مطمئن شوید که مشتری از آنها آگاهی دارد و مطابق با ارائه و توزیع شماست. می‌توانید با ذکر کردن گزینه‌های مختلف پرداخت در تضمین بازاریابی خود یا استفاده از علائمی در مکان خرید مصرف‌کننده، به او اطلاع‌رسانی کنید. اگر کالاهای گران‌قیمت می‌فروشید، می‌توانید طرح‌های پرداخت ارائه دهید. این طرح‌ها به مصرف‌کنندگان امکان می‌دهد به جای پرداخت سریع، به صورت مدت‌دار هزینه را پرداخت کند. انعطاف برنامه‌های پرداخت، معمولاً فروش کالاهای گران‌قیمت را که مشتری برای خرید نقدی آنها مشکل دارد، افزایش می‌دهد. گزینه‌های پرداخت معمولاً از جانب مشتری مثبت در نظر گرفته می‌شوند، چرا که به او برای به دست آوردن محصولی که نیاز دارد گزینه‌هایی می‌دهد. اطمینان حاصل کنید که مصرف‌کننده، شرایط گزینه‌های پرداخت پیشنهادی شما را درک می‌کند. نباید باعث شوید که مشتری‌ها ناراحت شوند یا احساس کنند مجبور به پذیرش شرایطی شده‌اند که موافق آن نیستند.

آموزش بازاریابی | بازاریابی | آموزش بازاریابی اینترنتی | مشاوره مدیریت | مشاور بازاریابی

مکان: ارائه کالا/خدمات از نقطه ابتدایی تا نقطه انتهایی
استراتژی مکان شما شامل چگونگی توزیع محصولتان(خدمات) و وسایلی است که برای انجام این کار استفاده می‌کنید؛ همچنین، مکان‌هایی را که محصول شما در آنجا در دسترس خواهد بود تعریف می‌کند. هنگام طراحی استراتژی مکان خود، مهم است به خاطر داشته باشید که همه مصرف‌کنندگان به یک روش خرید نمی‌کنند. پس، مکان‌یابی محصول، برگ برنده شما برای قرار دادن محصول در مقابل مشتری درست و در زمان درست است.

در مورد مکان‌یابی و کانال‎های توزیع محصول، گزینه‌های زیادی برای انتخاب دارید. منظور از مکان‌یابی، چگونگی رساندن محصول یا خدماتتان به مشتری است. می‌توانید بیش از یک روش را برگزینید؛ بستگی به این دارد که کدام روش برای اهداف مکان‌یابی شما بهتر است.
روش‌های توزیع به سه شکل هستند که عبارتند از فروش مستقیم، فروش غیرمستقیم و ترکیبی از هر دو. در اینجا لیستی از این موارد می‌شود:

1) فروش مستقیم
هنگام استفاده از روش فروش مستقیم، شما به صورت مستقیم به مشتری یا کاربر نهایی فروش دارید. در فرآیند فروش، هیچ کس بین شما و مشتری وجود ندارد. مثال‌هایی از فروش مستقیم شامل فروش اینترنتی یا فروش بر اَساس صورت اجناس است.

2) فروش غیرمستقیم
در روش فروش غیرمستقیم، شما به کسی می‌فروشید که سپس محصول یا خدمات شما را به کاربر نهایی می‌فروشد یا دوباره بین افراد دیگری توزیع می‌کند که محصول را به کاربر نهایی می‌فروشند. فروش غیرمستقیم به دو صورت زیر رخ می‌دهد:
الف) خرده‌فروشی> هنگام استفاده از روش خرده‌فروشی، جنس خود را به یک خرده‌فروش می‌فروشید و او جنس را به مشتری نهایی می‎فروشد. یک مثال از روش خرده‌فروشی می‌تواند فروش لوازم آرایشی و بهداشتی باشد که تولیدکننده به شرکت بازرگانی می‌فروشد؛ و سپس شرکت بازرگانی به فروشگاه ارائه می‌دهد و در نهایت فروشگاه محصول را به دست مصرف‌کننده نهایی می‌رساند.
ب) کلی‌فروشی> هنگام استفاده از روش کلی‌فروشی، شما به یک کلی‌فروش یا عامل می‌فروشید و او جنس را به یک خرده‌فروش می‌دهد. معمولاً کلی‌فروش بیشتر از یک شرکت را شامل می‌شود. مثالی از این روش می‌تواند دلال جواهری باشد که محصول شما را به فروشگاه‌های جواهرفروشی متعددی می‌فروشد.

3) بازاریابی چندسطحی
در بازاریابی چند سطحی شما هم به صورت مستقیم به مشتری یا کاربر نهایی و هم به افراد دیگری که محصول شما را توزیع می‌کنند و به فروش می‌رسانند، فروش دارید. مثالی از این نمونه می‌تواند دوغ و ماست محلی یا نانوایی‌های خانگی باشد که هم مستقیماً به مشتریان فروخته می‌شود و هم شرکای توزیع‌کننده نظیر سوپرمارکت‌ها، آن را به مشتریانشان می‌فروشند.

برای فروش محصول خود می‌توانید از کانال‌های متعددی استفاده کنید، اما باید کانالی را انتخاب کنید که برای بازار هدف شما کارایی داشته باشد. به عنوان مثال، اگر به نوجوان نرم‌افزار می‌فروشید، باید بر روی آن دسته از کانال‌های بازاریابی تمرکز کنید که از اینترنت استفاده می‌کنند. این روش به روشنی، افرادی را هدف قرار می‌دهد که مایل به خرید محصول شما هستند. به عبارت دیگر، از روش مکان‌یابی خود برای سازگار کردن کانال‌های توزیع با مکان مصرف‌کننده در بازار و جایی که او به احتمال زیاد در آن به دنبال محصول خاصی می‌گردد، استفاده کنید.

ارزیابی گزینه‌ها: کانال‌های توزیع
بیشتر کسب‌وکارها متوجه می‌شوند که با انتخاب چند کانال توزیع می‌توانند نسبت به زمانی که تنها یک کانال را انتخاب می‌کنند، فروش بیشتری داشته باشند و مصرف‌کننده بیشتری جذب کنند. داشتن کانال‌های توزیع متعدد به شما این فرصت را می‌دهد که ارزیابی کنید کدام کانال برای محصول خاص شما بهترین کارایی را دارد. در اینجا لیستی از کانال‌های مختلفی را که می‌توانید از بین آنها انتخاب کنید آورده می‌شود:

1) خرده‌فروشی
استفاده از فروشگاه‌های خرده‌فروشی‌ای که به مصرف‌کننده‌ی نهایی فروش دارند. این یک کانال مستقیم است، چرا که شما مستقیماً با مشتری در تماس هستید.

2) کلی‌فروشی
کار با دلالان کلی‌فروشی است که به عنوان رابطی بین شما و فروشگاه‌های خرده‌فروشی عمل می‌کنند. این روش می‌تواند به عنوان یک کانال غیرمستقیم در نظر گرفته شود، چرا که شما در تماس مستقیم با مشتری خود نیستید؛ شما به واسطه می‌فروشید.

3) فروش مستقیم از طریق کاتالوگ
این مدل بیشتر در نمایشگاه‌های تجاری اتفاق می‌افتد: فروش مستقیم به مصرف‌کننده به قیمت خرده‌فروشی(به علاوه هزینه حمل و نقل) از طریق ارائه یا ارسال صورت اجناس. این کانال فروش می‌تواند به عنوان یک کانال فروش مستقیم در نظر گرفته شود، چرا که مستقیماً و بدون واسطه با مصرف‌کننده رابطه دارید.

4) بازاریابی از راه دور
فروش مستقیم به مصرف‌کننده از طریق تلفن. این کانال، می‌تواند مستقیم یا غیرمستقیم در نظر گرفته شود.

5) بازاریابی اینترنتی
فروش مستقیم به مصرف‌کنندگان به قیمت خرده‌فروشی یا کلی فروشی(به علاوه هزینه حمل و نقل) از طریق اینترنت. این کانال، بسته به منبعی که برای فروش آنلاین محصول خود استفاده می‌کنید، می‌تواند مستقیم، غیرمستقیم یا چند سطحی در نظر گرفته شود.

6) نیروی فروش غیررسمی
استفاده از کارمندان حقوق‌بگیر دولتی یا خصوصی و مأموران پیمانکار مستقل که محصول شما را به مصرف‌کننده یا دلال کلی‌فروشی می‌دهند. این کانال، بسته به این که نیروی فروش شما توسط خودتان به کار گرفته شده یا توسط پیمانکاران، می‌تواند مستقیم یا غیرمستقیم باشد.

آموزش بازاریابی | بازاریابی | آموزش بازاریابی اینترنتی | مشاوره مدیریت | مشاور بازاریابی

نتیجه‌گیری
مشاهده کردیم که بازاریابی استراتژیک برای فروش یک کالا یا خدمات، با چه پیچیدگی‌هایی مواجه است. یادآوری می‌کنم که موارد توضیح داده شده رابطه مستقیمی با تعداد کالا/خدمات دارد. به عبارت بهتر: هر چه تعداد کالا و خدمات شما بیشتر باشد، درهم‌تنیدگی روش های افزایش فروش بیشتر و عمیق‌تر خواهد شد. نکته مهم آن است که ارائه و توزیع محصول حتی اگر قرار است با استخدام و آموزش نیروی انسانی و به کارگیری بازاریابی تلفنی باشد، به گونه‌ای باشد که به فروش حضوری ختم بشود. پس بیش از آنکه دنبال جملات زیبا برای فروش باشید، به دنبال یک ساختار صحیح بازاریابی و فروش به منظور سیستمی کردن فرآیندهای برنامه‌ریزی، اجرا و پشتیبانی کسب‌وکارتان باشید و مراحل تدوین استراتژی بازاریابی منحصربه‌فرد خود را با کمک یک متخصص توسعه بازار و قدم‌به‌قدم برنامه‌ریزی و پیاده‌سازی نمایید.