قیمت‌گذاری می‌تواند یکی مشکل‌ترین قسمت‌های 4P بازاریابی باشد. به این دلیل که هیچ روشِ "صحیح" مشخصی برای قیمت‌گذاری وجود ندارد. هنگام قیمت‌گذاری، باید پارامترهای زیادی را مد نظر داشته باشید که از جمله آنها باید به موقعیت خود در بازار، تقاضا برای محصول/خدماتتان، هزینه تولید محصولتان و همچنین هدفی را که می‌خواهید با قیمت‌گذاری به آن برسید اشاره کرد. این هدف همیشه فقط فروش محصول نیست. به عنوان مثال، هدف شما می‌تواند یکی از اهداف زیر باشد:
- ممکن است به دنبال سود کوتاه‌مدت باشید؛
- ممکن است به قصد و هدف فروش در مقادیر بالا قیمت‌گذاری کنید؛
- ممکن است بخواهید حاشیه سود خود را حداکثر نمایید؛
- ممکن است بخواهید در بازار متفاوت باشید.

پس از اینکه مؤلفه‌های قیمت‌گذاری را مد نظر قرار دادید و هدف مورد خود را تعیین کردید، باید یافته‌های خود را با رفتار مصرف‌کننده‌تان هم‌تراز کنید:
1) آیا او ارزش قیمت برگزیده شما را متوجه می‌شود؟
2) قیمت شما در مقایسه با سایر رقیبانتان چگونه است؟
3) آیا می‌توانید به منظور نشان دادن ارزش خود به مصرف‌کننده برای مزیت‌های محصولتان، کمیت تعیین کنید؟
مد نظرقرار دادن این پرسش‌ها اهمیت دارد، چرا که مصرف‌کنندگان تنها بر اساس قیمت خرید نمی‌کنند؛ آنها بر اساس ارزشی که محصول برای نیازها و خواسته‌هایشان همراه دارد، خرید می‌کنند.

یکی از جملات تاثیر گذار در بازاریابی، جملات حاوی تخفیف‌هاست. ارائه تخفیف راه خوبی برای ترغیب مشتریان احتمالی به امتحان کردن محصول/خدمت شما و همچنین بازگرداندن مصرف‌کنندگانی است که قبلاً از شما خرید کرده‌اند و مدتی است برنگشته‌اند. این شیوه را در برخی از روش های بازاریابی تلفنی موفق نیز مشاهده نموده‌ایم که به عنوان مثال نماینده بیمه برای تمدید قرارداد، به مشتریان ارائه پیشنهاد می‌دهد. تخفیف همچنین، زمانی که به دنبال راههای سریعی برای رسیدن به فروش مورد نظر یا رسیدن به سود در کوتاه‌مدت هستید، با رعایت شرایطی اقدامی عالی است. البته باید مراقب باشید که بیش از حد از تخفیف استفاده نکنید، چرا که این کار به مرور زمان باعث از بین رفتن ارزش مورد نظر نرد مصرف‌کننده و نابودی تدریجی کسب‌وکار شما می‌شود: فروشگاه‌ها و مغازه‌های بسیاری هستند که از 30 روز ماه، 25 روز و حتی بیشتر را در ارائه تخفیف روز را به شب می‌رسانند و بعد گلایه می‌کنند چرا فروش آنها، تغییر محسوسی نداشته است!

آموزش بازاریابی | بازاریابی | آموزش بازاریابی اینترنتی | مشاوره مدیریت | مشاور بازاریابی

استراتژی‌های تخفیف قیمتی
فرض کنید شما صاحب کسب‌وکاری هستید که بودجه کمی دارد. حاشیه سود زیادی برای ذخیره کردن ندارید. بسیاری از راهکارهای عملی افزایش فروش در این مقطع برای شما قابلیت اجرا ندارد و در نهایت اینکه تکنیک های بازاریابی تلفنی برای نیروهای فعلی شما به کار نمی‌آید. خوب! چگونه می‌توانید به مشتریان خود تخفیف ارائه دهید؟
در اینجا به چند شیوه اشاره می‌شود که به شما این امکان را می‌دهد از ذخیره سود خود زیاد استفاده نکنید:

1) استراتژی تخفیف پرداخت سریع
به مشتریانی که هزینه خرید خود را سریع پرداخت می‌کنند، تخفیف نقدی بدهید. این شیوه به شما کمک می‌کند جریان نقدی یکنواختی را حفظ کنید و هزینه‌های کلی خود را کاهش دهید.

2) استراتژی تخفیف برای خرید در حجم زیاد
به مشتریانی که همزمان تعداد زیادی از محصولتان را سفارش می‌دهند، تخفیف دهید. معمولاً هزینه هر واحد با افزایش تعداد کاهش می‌یابد.

3) استراتژی تخفیف فصلی
به مشتریانی که محصولات را خارج از فصل می‌خرند، تخفیف بدهید؛ مثلاً مشتری‌ای که در زمستان ماشین چمن‌زنی می‌خرد. این نوع تخفیف به شما کمک می‌کند جریان نقدی خود را متعادل کنید و به تقاضای تولید خود پاسخ دهید.

شیوه‌های بالا را ارزیابی کنید و تعیین نمایید کدام یک برای شما بهتر است؟ به خاطر داشته باشید که مصرف‌کنندگان برای ارزش اهمیت قائل می‌شوند. پس اطمینان حاصل کنید هر روشی که برمی‌گزینید، به گونه‌ای باشد که برای مصرف‌کننده شما بیانگر ارزش باشد.

روش دیگر مدیریت قیمت، توسعه و بهبود تولیدات یا خدمات به صورت مجموعه است. محصولاتی را در نظر بگیرید که مکمل یکدیگر هستند. سپس با در نظر داشتن رفتار مصرف‌کننده، به گزارش‌های فروش قبلی خود مراجعه کنید. مصرف‌کنندگان در گذشته از شما چه چیزهایی خریده‌اند؟ معمولاً چه چیزهایی را با هم می‌خرند. مثلاً، اگر خمیردندان می‌فروشید، می‌توانید مسواک را هم به آن اضافه کنید. بدین ترتیب یک مجموعه ارائه داده‌اید. اگر هنوز مطمئن نیستید که مشتریانتان از چه مجموعه‌هایی استقبال می‌کنند، می‌توانید از آنها بپرسید. مطمئن باشید پاسخ‌های آنان، محوریتراهکارهای فروش بیشتر شما و افزایش مشتری خواهد بود.