به دست آوردن سرمایه حلال و مولد برای رشد و توسعه اجتماعی و اقتصادی هر کشور، نه تنها مورد نکوهش نیست که بسیار پسندیده و دارای ارزش است؛ اما به عنوان یک ایرانی از خود بپرسیم که به عنوان مثال:
چرا وقتی به جزیره کیش می‌رویم، برخی هستند که برای ده یا پانزده روز یک قایق تفریحی چندمیلیون تومانی خریداری می‌کنند و تا تعطیلات بعدی، در انبارشان خاک می‌خورد؟..و عمده ایرانیان برای یک سفر ساده و تفریحی کوچک، یا توانایی ندارند و یا باید کلی حساب و کتاب و سیاست به خرج دهند که دخلشان با خرجشان متناسب بشود!
و به این اضافه نماییم بیکاری جانسوز عمده جوانان ایران را.

کارورزی و آموزش فنی و حرفه‌ای برای جوانان تحصیل کرده، شغل و جایگاه اجتماعی محسوب نمی‌شود. بیکاری قشر جوان و تحصیل‌کرده کشور، مسأله کوچکی نیست. این چالش، اقتصاد عمده خانواده‌های ایرانی را در سطوح مختلف دچار مشکل نموده است. این سطوح عبارتند از:
1. بیکاری مطلق
2. اشتغال‌های ناقص
3. شبه اشتغال
4. اشتغال با عدم امنیت شغلی
بیکاری مطلق که به صورت روشن و واضح بر همگان معلوم است: افراد در سن فعالیت اقتصادی که درآمدی از خود ندارند. اشتغال ناقص به معنی ساعات کاری کمتر از حداقل‌های عرفی و یا قانونی است. شبه اشتغال به فعالیت‌هایی نظیر دلالی و یا واسطه‌گری برمی‌گردد و در نهایت بهترین حالت برای شاغلین غیردولتی، اشتغال با عدم امنیت شغلی است که به معنی از دست رفتن بهترین سالهای جوانی نیروهای کار کشور است که نه برای کارفرما که در اَصل برای کارجویان مسائل و مشکلات بزرگ ایجاد می‌کند؛ چون هم با افزایش سن شغل مناسب دیگری پیدا نمی‌کنند و هم به راحتی توسط نیروهای جوان‌تر جایگزین می‌شوند. به خاطر می‌آورم عزیزی را که ده سال به صورت قراردادی با سازمانی دولتی همکاری داشت و به بهانه‌های مخلف، عذر ایشان و بسیاری از همکارانش را خواسته بودند و نامبرده با داشتن دو فرزند و خانه اجاره‌ای، ناگزیر به مسافرکشی شده بود:
آیا این حقوق شهروندی ما در بخش اقتصاد باید باشد؟

با ارائه یک مثال واقعی، ابعاد این چالش اقتصاد را برایتان شرح می‌دهم و این در حالی است که مسئولین دولتی تنها بر طبل شعار و اینکه با چالش بزرگی به اسم بیکاری مواجه هستیم! می‌کوبند! خب بزرگوار! این را ما هم می‌دانیم! وظیفه شما چیست؟ برای حل آن چه اقدامی کرده‌اید؟ مگر دستمزد و حقوقی که شما و سایر همکاران در بدنه دولت می‌گیرید، برای اذعان به مسأله‌ای است که مردم هم می‌دانند؟ اگر قرار به حرف باشد، پس وظیفه دولت چه می‌شود؟ بد نیست برخی از این مسئولین به نمونه عینی زیر توجهی نمایند.

مشاور اقتصادی در اصفهان|مشاوره اقتصادی رایگان|مشاور اقتصادی تلفنی

چند روز پیش یکی از دوستان اینطور تعریف می‌کرد که: در مجتمع....(مشخصات این مجتمع نزد نگارنده محفوظ و مستند و قابل ارائه به مراجع ذیصلاح است.) که در مرکز شهر قرار دارد و عمده واحدهای تجاری و اداریش در فروش و حتی اجاره به مشکل برخورده است، از بیکاری جوانان نهایت سوءاستفاده را نموده و آگهی با این مضمون منتشر نموده‌اند:
تعداد محدودی غرفه به صورت یکسال رایگان و سال دوم، ماهی 200هزارتومان! واگذار می‌شود.
دوستمان صحبتش را اینطور تکمیل کرد:
برای پیگیری حضوری این مسأله و رفع کنجکاوی خود، به دفتر هیأت مدیره واگذاری واحدها رفتم. بسیاری افراد که عمدتاً تحصیل کردگان بیکار بودند، به آنجا مراجعه می‌کردند و پس از مدتی صحبت، از دفتر خارج می‌شدند: برخی سرشان را تکان می‌دادند؛ برخی مشورت می‌کردند و بعضی نیز دعوا نه! با دوست یا همسر خود بحث شدید انجام می‌دادند. بالاخره از یکیشان پرسیدم: موضوع چیست که انقدر مراجعه کننده می‌آید و می‌رود؟
پوزخند تلخی زد و گفت:" یک آگهی منتشر کردند مبنی بر اینکه واحدهای رایگان با شرایط اختصاصی اجاره می‌دهند. وقتی حضوراً آمده‌ایم، با بی‌شرمی تمام می‌گویند:
باید یا خودتان در اینجا کانتر ارائه محصول بسازید و یا ما. اگر ما بسازیم، نجار ما MDFشده، 6000000تومان به شما تحویل می‌دهد؛ اگر هم بخواهید خودتان غرفه را بسازید، باید طبق طرح مد نظر ما باشد.
بعد از یکسال هم این غرفه مربوط به مجتمع است و سهمی در آن ندارید."
پرسیدم: بعدش چه؟
با بی‌رغبتی پاسخ داد:
"آقاجان بعدش چه فرقی برای منِ ارشد این مملکت دارد! بعدش هم پول و مکان شما را یکجا خورده‌اند و یک آب هم رویش! به واحدهای خالی هم که روی دستشان باد کرده، مفت و رایگان پاخور و جایگاه دادی و تازه قیمتشان را بالاتر بردی!"
این را گفت و زیر لبش حرفی زد و رفت که نگفتنش راحت‌تر و بهتر است!
***
با مرور موارد بالا، شاید به زبان بسیار ساده و فهمی نه چندان پیچیده، بتوانیم فرآیندهایی را در حوزه بیکاری و اشتغال درک کنیم. همگی ما شاهد وضعیت بازار و فعالیت‌های بخش خصوصی هستیم. اجاره یک مغازه بدون پشتوانه مالی حتی برای شش ماه نیز برای بسیاری از جوانان و افراد جویای کار امکان پذیر نیست، چه برسد به خرید یک واحد تجاری.
از طرف دیگر حتی اگر به فرض محال! ما خرید و اجاره مغازه را برای همه افراد بیکار ممکن و شدنی در نظر بگیریم، مگر یک بازار با درآمدهای نفتی محدود و پول‌های کم درگردش، چقدر توان و ظرفیت دارد؟

برای روشن شدن مطلب، مجتمع اشاره شده در بالا را در نظر بگیریم:
اینکه بازار کسبه دیگر نیز کوچک و حتی ممکن است نابود بشود، مورد بحث این مقاله نیست؛ سؤال اصلی اینجاست که این رخداد دو سر باخت، چه نتیجه مثبتی برای بیکاران و افراد جویای کار دارد؟ چه کسانی از این آشفتگی سود می‌برند؟
روشن‌تر این سؤال را مطرح نماییم:
آیا تصور می‌شود مالکان مغازه‌های میلیونی و میلیاردی، قشر ضعیف، متوسط و یا حقوق‌بگیری که ماه به ماه نقداً مالیات را پرداخت می‌کنند، هستند؟
پاسخ با خود مخاطبان گرامی. بیکاری جوانان، برقراری مستمری و ایجاد شغل پایدار دولتی را جدی بگیریم؛ در غیر این صورت رهاورد آن هر چه باشد، خروجی جز خسارت‌های گوناگون اقتصادی، اجتماعی و حتی سیاسی نخواهد داشت.