امروز جمعه نیز به روال معمول، جلسه مشاوره بازاریابی و فروش برای یک شرکت فعال ارائه‌دهنده خدمات شبکه را در اصفهان داشتم که به طور دقیق، عمده فعالیت‌های آن عبارت بود از:
- مشاور و مجری شبکه‌های کامپیوتری
- پشتیبانی و نگهداری شبکه‌های کامپیوتری
- راه‌اندازی تلفن‌های Voip و سانترال
- راه‌اندازی لینک‌های مخابراتی وایرلس
- اینترنت پرسرعت ADSL و DSL
البته پنج ردیف بالا را عیناً از کارت ویزیت توضیحات این شرکت خدمتتان عرض می‌کنم! و نه از منظر جملات کوتاه بازاریابی!!

هفته پیش که دوره آموزشی بازاریابی و فروش در اصفهان برای کارمندان شرکتی برگزار کردم، یکی از کارکنان بازاریابی سؤالی پرسید که در مشاوره امروز پاسخش را جامع‌تر گرفتم؛ عجالتاً سؤال را داشته باشید تا به مرور پاسخش را خدمتتان ارائه نمایم:
تعریف علمی مشتری چیست؟

مشاوره بازاریابی در اصفهان | آموزش بازاریابی اصفهان | شرکت بازاریابی در اصفهان

این پرسش اگر بخواهد از زاویه دید تجاری(و نه مشاوره‌ای) پاسخ داده شود، بدون شک به مسأله یا مشکلی برنخواهیم خورد؛ اما سؤال و تعهد اخلاقی اینجا مطرح می‌شود که به یک کسب‌وکار که از شعارهای مشتری مداری و مدرس بازاریابی و فروش نتیجه نگرفته و این دغدغه را دارد که چرا حتی شعارهای تبلیغاتی جالب هم برایش مفید واقع نشده است، چه پاسخی باید بدهیم؟ مشتری، نقطه شروع موفقیت فروش و محور انواع استراتژی های فروش است؛ اما چرا برخی شرکت‌ها در دستیابی به آن دچار مشکل می‌شوند و از بخش‌های مختلف بازاریابی از جمله تحقیقات بازار، توسعه محصول، توزیع، قیمت‌گذاری، تبلیغات، فروش و طراحی محصول، تنها یک یا دو بخش آن را بکار می‌گیرند؟

باید به شدت بر بازار متمرکز بود.اجازه بدهید قضیه را بیشتر تشریح بکنم و این توضیحات را با توجه به محیط اقتصادی و رقابتی بازار اصفهان ارائه دهم. تکنیک های فروش در بازاریابی کسب‌وکارهای استان و به ویژه شهر اصفهان، بیش از پیش به سمت تخصصی‌تر شدن پیش رفته‌اند و البته در این میان، کمبود نیروی متخصص به شدت احساس می‌شود. مدیریت شرکتی که در بالا اشاره کردم، از همین مسأله گلایه داشت که علیرغم شرکت در دوره‌های آموزشی نظیر بازاریابی تلفنی، مدیریت ارتباط با مشتریان، بازاریابی و فروش و... هم هزینه بسیار بالایی را پرداخت کرده و هم به نتیجه‌ای نرسیده است. به وی توضیح دادم که امروزه افراد و مؤسساتی که کلاس‌ها و آموزش‌هایی به این شیوه برگزار می‌کنند، بیش از تخصصی بودن به تجاری بودن تأکید دارند و همین موضوع سبب شده خروجی در بهبود تکنیک های فروشندگی و یا توسعه ایده های فروش خود نداشته باشند. مدیرعامل این شرکت تأکید کرد که وی به دنبال مدرس این دوره‌ها(و به تعبیر خودش شومن!) نبوده و نیست؛ بلکه به دنبال راهکار و به اصطلاح: سولوشن کاربردی است. به عنوان مثال توضیح داد یکی از افرادی که به عنوان مدرس بازاریابی و فروش اقدام به تبلیغ و ارائه دوره در این خصوص می‌کرد، حتی یکی از آموزش‌هایش در حوزه روش های افزایش فروش، مؤثر واقع نشده است! این مدیرعامل که به تعبیر خودش، علاقه و تجربه خود را در بخش فعالیت‌های استارتاپی و تولید و ساخت اپلیکیشن‌هایی هم آزموده و عملیاتی نموده بود، اذعان داشت که در آموزش‌های فروش و بازاریابی، این پیشنهاد به وی داده شد که برای تأمین نقدینگی، رو به ارائه محصولی همانند دوربین‌های مداربسته در شبکه نماید!! و همین پیشنهاد نادرست، سبب ایجاد زیان انباشته قابل توجه به این شرکت شده بود. تصور نشود که نفس آموزش اشکال داشته است؛ خیر! اشکال از این جهت بود که غیرمتخصصینی در همه جا از جمله در اصفهان وجود دارند که با جایگاه‌سازی کاذب و یا غیرکاذب(از طریق معرفی)، تصور می‌کنند تخصص و دانش واقعی در آموزش فروش و آموزش بازاریابی را یاد گرفته! و امکان ارائه آن را به صاحبان و مدیران کسب‌وکارهای مختلف دارند!! در حالی که حتی از اصول اولیه تبلیغات نیز اطلاعاتی حتی در سطح ابتدایی ندارند.

به یاد داشته باشیم از جمله ارکان استراتژی فروش موفق، تبلیغات مناسب است؛ اما در این بخش شرکت‌ها چه کرده‌اند؟ مشخصاً به بازار اصفهان و این محیط برمی‌گردم. بسیاری شرکت‌ها و کسب‌وکارها نمی‌دانند که مدیریت تبلیغات، شامل تجزیه و تحلیل، طرح‌ریزی، اجرا و کنترل یکسری فرآیندهای کاربردی است که سبب سودآوری و افزایش ارتقای یک سازمان است. تبلیغات، فعالیت‎های خاصی به منظور تجاری سازی کالاها یا خدمات با هدف آگاه ساختن مردم از آنهاست که به فروش می‌رسد. تبلیغ در حالی که مردم را آگاه و کالا را مشهور می‌کند، آنان را نیز به امری ترغیب می‌نماید. تبلیغات را با توجه به شکل و نوع ارسال پیام و شیوه‌های اجرایی، به دو دسته تبلیغات مستقیم و تبلیغات غیرمستقیم تقسیم می‌کنند. این که تدوین یک برنامه تبلیغاتی مشتمل بر چه مواردی است، جای بحث و نگارش مفصلی دارد؛ اما نکته مهم این است که تبلیغات با این همه گستردگی در بسیاری فعالیت‌های ایران رعایت نمی‌شود و دلیل مهم آن این است که صاحبان کسب‌وکار و مدیران و افراد کلیدی آنها که عمدتاً از نزدیکان و دوستان خود هیأت مدیره‌ها و رؤسا هستند، اعتقادی به این مباحث ندارند و تصور می‌کنند که اگر کسب‌وکاری را شروع نمایند، تنها خود و اطرافیان باید در هسته‌های اجرایی مختلف و با ثبات(البته به ظاهر) بمانند و به فرد یا افرادی خارج از خود، قدرت سازمانی ندهند. این تفکر در شرایط پررقابت بازار امروزی، به هیچ عنوان تفکر صحیحی نیست؛ چرا که به عنوان نمونه: تعریف استراتژی فروش یک شرکت به فرآیندهای آن برمی‌گردد و نه افراد آن. افراد باکیفیت، فرآیندهای تخصصی صحیح تعریف و عملیاتی اجرا می‌نمایند و سایر افراد، امور کم اهمیت و فاقد کیفیت مورد نیاز.

مشاوره بازاریابی در اصفهان | آموزش بازاریابی اصفهان | شرکت بازاریابی در اصفهان

بازاریابی و فروش در قرن21
یکی از مهم‌ترین و پیچیده‌ترین دغدغه کسب‌وکارها، رقابت با سایر شرکت‌هاست.
* برخی از مهم‌ترین سرتیترهای فعالیت‌ها در حوزه رقابت عبارتند از:
- روش های فروش کالا و افزایش مشتری
- راهکارهای فروش بیشتر
- تکنیکهای فروش حرفه ای
- راهکارهای عملی افزایش فروش
- تدوین استراتژی فروش

* مهم‌ترین سرتیترها در حوزه بازاریابی:
- فنون بازاریابی حضوری
- بازاریابی حضوری موفق
- بازاریابی استراتژیک
- مدیریت استراتژیک بازاریابی
- آموزش بازاریابی
- تعریف بازاریابی
- انواع بازاریابی
- آموزش بازاریابی حضوری

در همین حوزه بازاریابی و باز هم از جهت اشاره موردی، بازاریابی تلفنی را مثال می‌زنم که مهم‌ترین اجزای آن عبارتند از:
- تکنیک های بازاریابی تلفنی
- متن بازاریابی تلفنی
- تکنیک های فروش تلفنی
- کتاب بازاریابی تلفنی
- استخدام بازاریابی تلفنی
- شرکت بازاریابی تلفنی
- اصول بازاریابی تلفنی
- نمونه مکالمه بازاریابی تلفنی
- روش های بازاریابی تلفنی موفق
- شرکت بازاریابی تلفنی
- نمونه متن بازاریابی تلفنی

پس ملاحظه می‌کنیم که این جملات بازاریابی و فروش نیستند که موفقیت یک شرکت را تضمین می‌کنند؛ بلکه نحوه ارائه جملات زیبا برای فروش به مشتریان بالقوه است که نهایی شدن فروش را تضمین می‌کند؛ مثال بارز این نکته، آژانس‌های تبلیغاتی اعم از محیطی و اینترنتی هستند که به مشتریان دست پیدا می‌کنند، اما در مسأله فروش مشکل دارند.

پس توجه داشته باشیم که اگر کسب‌وکاری هستیم که به اهمیت مسأله رقابت صحیح در بازار پی برده‌ایم، باید بدانیم که اگر یک کسب‌وکار، راهبردهای ویژه‌ای در حوزه تکنولوژی و روش‌های مدیریتی در دستور کار خود قرار ندهد، توان رقابت را در عرصه فروش از دست خواهد داد و قبل از اینکه توانایی مطرح شدن در حوزه فعالیتی خود را داشته باشد، حذف خواهد شد.
به عنوان نمونه، شرکت فعال توضیح داده شده که ارائه‌دهنده خدمات شبکه در اصفهان بود و در ابتدای مطلب به آن اشاره کردم، از نبود فرآیندهای مدیریتی منطبق بر سیاست‌های فروش و تبلیغات صحیح رنج می‌بُرد. یکی از مهم‌ترین مسائلی که این شرکت رعایت نکرده بود، نادیده گرفتن نیاز مشتریان در فضایی بود که رقابت به شکل کُشنده در جریان است.
اشتباه نکنید! این مدیر دوره‌های زیادی را در حوزه مشتری‌مداری دیده بود و حتی بر روی جزوه‌ای که در یکی از این کلاس‌ها به آنان داده بودند، تمامی تیترهای مد نظر روتین در این کلاس‌ها و دوره‌های آموزشی(که در بالا عدم توصیه شخصی و علت آن را توضیح دادم.) وجود داشت:
- جملات کلیدی فروش
- جملات تبلیغاتی تجاری
- شعار تبلیغاتی فروش
- جملات کوتاه مشتری مداری
- شعار مشتری
- مشتری گرایی چیست؟
- مشتری مداری
- اصول مشتری مداری
- تعریف فروشنده
- جملات مشتری پسند

عجیب به نظر می‌رسد که چرا یک مدیر با این همه اطلاعات باز هم دچار خطا و شاید اشتباه شده است! پاسخ باز هم همان عبارت است: عدم اطلاع و اجرایی تخصصی.
به خاطر می‌آورم شرکتی که مسأله استخدام بازاریاب در اصفهان برایش اهمیت داشت، به تعبیر خودش کلیدواژه‌های مختلفی را در گوگل جستجو کرده بود که برخی از آنان عبارت بودند از:
- آموزش بازاریابی اصفهان
- مشاور فروش اصفهان
- شرکت بازاریابی در اصفهان
- بازاریاب آماده به کار در اصفهان
- آموزشگاه بازاریابی اصفهان
- مشاوره بازاریابی در اصفهان
- شرکت بازاریابی در اصفهان
- آموزشگاه بازاریابی اصفهان
- بازاریاب آماده به کار در اصفهان
- دوره آموزشی بازاریابی و فروش در اصفهان
- استخدام بازاریاب در اصفهان
و البته از این موارد در عمل استفاده‌ای نکرده بود.

مشاوره بازاریابی در اصفهان | آموزش بازاریابی اصفهان | شرکت بازاریابی در اصفهان

نتیجه‌گیری
این وبگاه متعلق به استان و شهر اصفهان نیست؛ اگر چه بسیاری مشاوره‌ها و آموزش‌های من در این استان و شهر برگزار می‌شود، اما هدف ارائه توضیحات مفصل این بود که بدانیم بازاریابی و فروش در بسیاری ابعاد کسب‌وکارها اهمیت بسزایی دارد و متأسفانه تا امروز عملاً، بسیاری شرکت‌ها و کسب‌وکارها به شکل جدی وارد این مباحث نشده‌اند که اگر چه رکود اقتصادی دلیل اصلی آن نیست؛ ولی به اعتقاد بنده، عدم ارائه صحیح ارزش‌های محصول(خدمات) به مشتریان، علت مهم این مسأله است. مشتریان و نیازهای در حال تغییر در بازار، دائما گوناگون می‌شوند و به همین دلیل است که یک شرکت موفق باید به سمت کشف نیازهای جدید مخاطبان خود حرکت کند. به همین دلیل نقش قائم‌مقامی مدیرعامل بایست تعریف بشود که البته بازهم در ایران و بسیاری از شرکت‌ها، قائم مقامی شرایط خاص از جمله نزدیکی به مدیرعامل را می‌طلبد که از تخصص و دانش به دور است و معمولاً خروجی این مورد اگر نسبت فامیلی و آشناییت نباشد، محکوم به شکست است.
به یاد داشته باشید عنصر اصلی بازاریابی در رقابت‌های تجاری قرن21، مشتری محور بودن است. مصرف‌کنندگان باید همیشه مورد توجه مدیران استراتژیک شرکت‌ها باشند تا فراموش نشوند. موفقیت نصیب شرکت‌هایی می‌شود که تغییر چشم‌انداز بازار را به سرعت درک کنند و مسیر بازاریابی خود را در کوتاه‌ترین زمان ممکن به سمت رضایت مشتریان سوق دهند.