مرجان‌های دریایی مثال بارزی از اهمیت درستی تحقیقات بازاریابی صحیح هستند! اقیانوس و دریا، نمادی از بازار و دستیابی ما به مرجان‌های زیبا و سالم مصداقی از حرکت صحیح در بازار. این مرجان سالم است که وقتی از آب خارج می‌شود، بدون رنگ‌آمیزی مصنوعی نیز زیباست و اگر هم رنگ بشود، بسیار زیباتر و دوست‌داشتنی‌تر به نظر می‌رسد.
کارآفرینان و صاحبان تجارت نیز برای شناخت بهتر بازار محصول و یا خدمات خود در دریای رقابت فشرده، نیاز به تحقیقات بازار با حرکتی صحیح دارند تا خروجی حرکتشان مفید و بافایده باشد. در این بین یکی از مفاهیمی که بعضاً از آن نام برده و به عنوان یک ابزار مفید مطرح می‌شود، "تحقیقات بازاریابی موبایلی" است؛ پرسشی در اینجا مطرح می‌شود که آیا تحقیقات بازاریابی موبایلی برای کسب‌وکار و یا افزایش فروش ما مفید است؟

تحقیقات بازار|تحقیقات بازاریابی|آموزش فروش

برای پرسش به این سؤال ابتدا باید این مسأله را برای خود حل کنیم که تحلیل بازار چیست؟ آیا موبایل و یا ارائه فرم در موبایل می‌تواند ما را به اطلاعات مد نظر برساند؟ ضرورت تحقیقات بازار برای تجارت‌های جدید و استارتاپ‌ها بسیار بااهمیت تر است. از طرف دیگر اگر تحقیقات بازار به تنهایی تضمین کننده فروش موفق بود، ما شاهد شکست بسیاری از پروژه‌ها و کارآفرینی‌ها نبودیم. پس باید ریشه را در جای دیگر جستجو نماییم.

اشکالات مهم تحقیقات بازاریابی موبایلی
این نوع تحقیقات بازاریابی ارتباط بین مصرف‌کنندگان(خریداران) و مدیران بازاریابی و فروش را برقرار نمی‌سازد.
شناخت و درک مشتری به صورت انفرادی، هزینه‌هایی را به صاحبان کسب‌وکارهای خُرد و حتی متوسط تحمیل می‌کند که به تنهایی می‌تواند یک سیستم تجاری را از پا درآورد. تحقیقات بازاریابی موبایلی، داده‌هایی نظیر تحقیقات میدانی و تخصص مشاورین و متخصصین را دربرنمی‌گیرد.از طرف دیگر، تحقیقات کتابخانه‌ای، آمارهای دولتی، گزارش‌های آماده و اطلاعات مربوط به شرکت‌ها نیز در این نوع خدمت به دست نمی‌آید.

اشکال بزرگ دیگر تحقیقات بازاریابی موبایل، غیرمفید بودن داده‌های خروجی است که برخی از ابعاد آن عبارتند از:
1) خروجی اطلاعات بر اساس سلیقه و حدسیات شخصی مشتری در لحظه است و نه حس واقعی مشتری در هنگام خرید که همان نهایی کردن فروش است.
2) آمارهایی که از این نوع تحقیقات بازار به دست می‌آید، مبهم است.
3) فایده کم و یا بی‌فایده بودن اطلاعات: داده‌ها صرفاً بر اساس پرسش و پاسخ‌هایی به دست می‌آید که مخاطب برای رسیدن به یک پاداش به آن سؤالات جواب داده است! آیا این گزاره دقیق است؟
4) امکان بکارگیری اطلاعات در میدانی عملیاتی بازار عملاً وجود ندارد؛ چون پشت آن نه تحلیلی است و نه ورودی‌های درستی.
5) میزان ریسک هزینه‌ای و زمانی عمل به اطلاعات خروجی بالاست.
6) هزینه غیرمؤثر.

گام‌هایی که رعایت نمی‌شود.
گزارش پژوهش بازار خروجی تحقیقات بازاریابی موبایلی نیست، بلکه صرفاً نمایشی است از داده‌ها بر روی نمودارهای مختلف که البته می‌تواند ظاهر زیبایی هم داشته باشد؛ ولی ظاهر زیبا، تحلیل نمی‌آورد.
جمع‌آوری داده‌ها و تعیین نمونه آماری، فرآیندی مهم و بااهمیت است که با موبایل نمی‌توان به سنجه‌های بازاری آن دست پیدا نمود. طراحی پرسش‌نامه و داده‌های مد نظر شما و پاداش مد نظر مشتری، به روش سوال و جواب کارآیی لازم را با خود به همراه ندارد. به همین دلیل، خریداران نیز به درستی شناسایی نمی‌شوند و زیربنای مدیریت سست و فاقد استحکام استراتژیک مدیریتی است.

سیاست‌های بازاریابی باید به نحوی باشد که هم عوامل قابل کنترل و هم عوامل غیرقابل کنترل قابل ردیابی و برنامه‌ریزی در سیستم توسعه بازار باشند؛ به نحوی که اطلاعات یک محصول خاص با تحقیقات بازار به شکل صحیح جمع‌آوری شود. تحقیقات بازاریابی موبایلی این فعالیت‌ها را پوشش نمی‌دهد، چون سازگاری محصول و خدمت را بررسی نمی‌کند.
چرا؟
هنگام ارزیابی سازگاری محصول، انعطاف‌پذیری محصول برای سازگاری با تقاضا و تغییرات بازار باید سنجیده شود. وقتی مصرف‌کننده محصولی را می‌خرد و یا می‌خواهد از خدمتی استفاده کند، اغلب ارزش محصول و سازگاری آن را با سبک زندگی خود ارزیابی می‌کند. ناسازگاری می‌تواند مصرف‌کننده را از خرید منصرف کند.
اشکال بزرگ تحقیقات بازاریابی موبایلی همین مسأله است که نمی‌تواند سازگاری و ناسازگاری محصول را ارزیابی نماید و در نتیجه به گزارش خروجی آن نمی‌شود اعتماد نمود.
عواملی گوناگونی در اندازه‌گیری میزان سازگاری محصول به مدیران کسب‌وکار کمک می‌کنند که برخی از مهم‌ترین آنها عبارتند از:
1) جذابیت
2) هماهنگی
3) پیچیدگی
4) برتری محصول
5) قابل رؤیت بودن

نتیجه‌گیری
سرمایه‌گذاری در تحقیقات بازاریابی موبایلی، ریسک‌های پیچیده‌ای را دربردارد و هزینه آن هر چه میزان باشد، بخشی از بودجه شما را ممکن است به هدر بدهد. رضایت مصرف‌کنندگان، توزیع درست محصول/خدمت، شناخت بازار، روش‌های مناسب فروش، توزیع، تبلیغات و تسهیلات خدمات پس از فروش، از جمله جنبه‌های فعالیت یک کسب‌وکار است که از ایده تا جلب رضایت مشتریان را پوشش می‌دهد. بهره‌بردای از فرصت‌ها، تشویق ارتباطات، کاهش ریسک‌های هزینه‌ای و شناسایی مشکلات احتمالی، از مزیت‌های تحقیقات بازاریابی تخصصی هستند که با ابزار موبایل به دست نمی‌آید.
نمونه‌های موفق استفاده از تحقیقات بازار، شرکت‌هایی هستند که فرآیند این عملیات را با کمک متخصص مربوطه انجام می‌دهند تا بتوانند بفهمند محصول/خدمتشان تا چه اندازه انعطاف دارد و مصرف‌کننده این انعطاف را تا چه اندازه می‌بیند.