در شرایطی که حتی فروش ذرت بوداده یا پاپ کورن هم به ارزش محصول برمی‌گردد، آیا بازاریابی و فروش صنایع دستی با قیمت‌های نسبتاً بالا نیازمند فرآیندها بهتر و تخصصی‌تر نیست؟ (اگر در حوزه بازاریابی و فروش محصولات صنایع دستی و سایر هنرهای تجسمی نیاز به کمک و مشاوره دارید، تماس بگیرید.)
هنر مقوله‌ای است که فعالین آن همیشه از عدم امنیت مالی و کمبود درآمد رنج می‌برند. در زندگی حرفه‌ای خود فراوان هنرمندان رشته‌های گوناگون را دیده و برخورد کرده‌ام که از مسائل و مشکلات مالی رنج می‌برند و بعضاً ناگزیر به روی آوردن به فعالیت‌هایی می‌شوند که یا مطابق میل و علاقه‌شان نیست و یا اثربخشی چندانی ندارد. به عنوان مثال صنایع دستی ایرانی یکی از این حوزه‌هاست که در کشور ما هنوز به آن جایگاه دست پیدا نکرده است و دلیل آن نیز عدم فروش مؤثر این تولیدات است.
زمانی که کارشناس سازمان میراث فرهنگی یکی از شهرها تاریخچه صنایع دستی را برایم شرح می‌داد، به نکات قابل توجهی برخورد کردم که شاید اشاره به برخی از آنان به صورت فهرست وار خالی از فایده نباشد و مورد استفاده کارآفرینان و فعالین اقتصادی قرار بگیرد:

- اموزش صنایع دستی عمدتاً با اقبال مواجه نیست، چون درآمد تضمین شده و مطلوبی ندارد و افرادی هم که در سال‌های اخیر رو به این حرفه آورده و در حال شاگردی و درس یاد گرفتن هستند، عمدتاً از فشار بیکاری و کمبود درآمد به آن روی آورده‌اند.
- هنرهای خانگی پردرآمد که بسیاری از آنان جزء صنایع دستی و هنر ایرانی محسوب می‌شوند، در بازاریابی دچار مشکل هستند.
- صنایع دستی چوبی دارای ارزش افزوده برای عموم مردم ایران همانند کالاهای مصرفی خوراکی نیست.
- فعالین انواع هنر های تجسمی در سیستم‌سازی کسب‌وکار، توانایی لازم را ندارند.
- تحقیق در مورد صنایع دستی شهرهایی همانند اصفهان و همدان نشان داده است که هنوز نمی‌توان به صنایع دستی و هنر ایرانی به عنوان شاخصه اقتصادی در حوزه صادرات و حتی فروش داخل در بعد کلان نگاه کرد.

آموزش بازاریابی | بازاریابی | آموزش بازاریابی اینترنتی

هنر و شناخت محصول
در پروژه تبلیغات و فروش تولیدکننده صنایع دستی طی تحقیقاتی که در بازار و ارتباط با مشتریان داشتیم، متوجه یک نکته اساسی شدیم: محصولات چه در نزد تولیدکننده و چه در نزد مشتریان مفهومی گنگ هستند و عملکرد، خصوصیات و مزایا نه به درستی تعریف شده و نه ارائه گردیده است.
مورد دیگر در تأیید این مسأله، پروژه بازاریابی انواع هنرهای دستی یک خانم تولیدکننده خانگی بود که در فروش محصولات به اثربخشی مد نظر خود نرسیده بود.

فعالین حوزه صنایع دستی و هنرهای تجسمی باید بدانند که هنرهای دستی زیبا الزاماً به معنی تضمین فروش آنان نیست:
- صنایع دستی بافتنی رقبای فراوانی را در بازار دارند؛ چه امتیازی به مشتری در ازای پرداخت پول می‌دهند؟
- آیا فروشگاه صنایع دستی همانند فروشگاه‌های محصولات 5000 تومانی و 10000تومانی فعال هستند؟
- معنی هنر ترسیمی در ذهن مشتریان چیست؟
- هنرهای خانگی درآمدزا چرا در مسأله بازاریابی و فروش همیشه مشکل دارند؟
- آیا هنرهای جدید تزیینی در تقابل با هنرهای سنتی ایرانی هستند و یا در کنار آنها؟

مراحل با اهمیت
1. برای تعیین دیدگاه مشتری درباره ارزش محصولتان تمام خصوصیات، مزایا و عملکردها را ارزیابی کنید.
هر یک را بر روی یک برگه کاغذ لیست کنید. انجام این کار به شما در شناخت نیاز مشتری یا خواسته‌ای که برآورده می‌کنید، کمک می‌کند. و به خاطر داشته باشید که خرید بر اساس نیاز یا خواسته‌ای که مشتری حس می‌کند، رخ می‌دهد. به عنوان مثال در مشاوره و خدمات بازاریابی که به یک خانم تولیدکننده محصولات بافتنی در شیراز داشتیم، مفاهیم و فرآیندهایی را منتقل کردیم تا بتواند بهتر به مشتریان مؤثر(مشتریانی که در قبال صنایع دستی با علاقه پول پرداخت می‌کنند.) دسترسی پیدا کند.

2. محصول را با پرسش از مشتریان فعلی در خصوص چگونگی استفاده آنها از محصول و این که کدام ویژگی محصول را می‌پسندند، بررسی کنید.
باز هم با یک مثال کاربردی این گزاره را تشریح می‌کنم. یک تولیدکننده صنایع دستی قلمزنی اصفهان و یک هنرمند میناکار در فروش محصولات مشکلات جدی داشتند:
* مراحل کار قلم زنی برای جذب مشتریان اشکالات جدی داشت که یکی از آنها، نبود طرح‌های زیبا و مشتری پسند بود.
* هنرمن میناکار در قیمت‌گذاری محصولات و نحوه توزیع آنها، خطاهای راهبردی داشت.
به این دو فعال صنایع دستی پیشنهاد کردیم با یک برنامه عملیاتی از مشتریان خود بیشتر بپرسند و یک سیستم ارتباط با مشتریان صحیح و بهینه شده برای فعالیت خود ایجاد و آن را مدیریت کنند. تلاش کردیم به آنان بقبولانیم تنها با ارائه یک یا دو جلسه مشاوره و پیشنهادات، این بررسی نمی‌تواند به آنان در تشخیص اینکه آیا برای ارتقای تجربه مشتریان خود به تغییر نیاز دارند یا نه، کمک کند؛ اما متأسفانه آن دو عزیز به توصیه عمل نکردند و تصور کردن همه فرآیندها را خود به تنهایی و با کمترین هزینه می‌توانند انجام دهند؛ غافل از اینکه مد نظر قرار دادن استفاده مشتریان بازار صنایع دستی از محصولاتشان، آنان را از هر گونه استفاده غیرمعمول آگاه می‌سازد و در نتیجه الهام‌بخش ایده‌های جدید برای محصول می‌گردد. شاید حتی بتوانیم این طور ادعا کنیم که در بازار صنایع دستی ایران، نبود ایده و خلاقیت‌های بازارمحور به شدت احساس می‌شود و ریشه آن نیز به عدم نگاه تخصصی به مسأله بازاریابی و فروش برمی‌گردد.

3. بررسی نمایید که آیا محصول تولیدی شما مزایا، خصوصیات و عملکرد حقیقی را منتقل می‌کند یا نه.
هر چه محصول تولیدی صنایع دستی مزایای بیشتری داشته باشد، اهمیت قیمت در نزد مشتریان کمتر می‌شود. تصور کنید یک مشتری خانگی قصد خرید یک محصول میناکاری شده را به عنوان یک هدیه دارد و شما به عنوان یک تولیدکننده و یا فروشنده صنایع دستی، این پیشنهادات را به وی ارائه می‌دهید:
قاب سه تکه میناکاری، انواع قاب‌ها در ابعاد مختلف، قندان میناکاری طرح گل‌بوته، قندان میناکاری طرح نگاره، قاب بته جقه میناکاری، ظروف سفره هفت سین، قاب بشقاب، بشقاب پایه‌دار، ظرف پایه‌دار، بشقاب طرح ختایی، قندان گل و مرغ، قاب سه بشقاب، بشقاب مینا سری سه تایی و... نمی‌دانم شما هم مانند من از ردیف کردن این تنوع محصولات خسته و یا گیج شدید یا خیر؛ اما قطعاً یک حس سردرگمی به شما دست داد که مثلاً با فلان بودجه، کدام محصول برای من مزایای بیشتری دارد؟
این اتفاقی است که برای بسیاری از مشتریان خواهان صنایع دستی می‌افتد: عدم انتقال درست مزایا و خصوصیات.
اگر دقت کرده باشیم، در بسیاری از فروشگاه‌های بین راهی صنایع دستی، مردم عمدتاً در داخل فروشگاه چرخ می‌زنند و از تماشای محصولات لذت می‌برند: اما چرا خرید انجام نمی‌دهند؟ پاسخ روشن است: چون ارزش افزوده به آنان منتقل نمی‌شود. مثال بارز این موضوع خود بنده هستم که چندین سال هر زمان می‌خواهم یک کوزه جهت نگه‌داری آب بگیرم، مجاب نمی‌شوم که برایش پولی پرداخت کنم!
توجه داشته باشید که چرا این مسأله رخ می‌دهد:
- کوزه فعلی بعد از مدتی قدرت نگه‌داری آب به شکل خنک را از دست می‌دهد ؛
- کوزه توانایی نگه‌داری آب خنک را ندارد و آن را گرم می‌سازد ؛
- مواد داخل کوزه با ترکیبات آب، بوی نامطبوعی را تولید می‌کند ؛
- کوزه ممکن است بشکند و پول من از بین برود!
- با وجود کلمن و یخچال چرا باید برای کوزه هزینه کنم؟!

فعالین صنایع دستی باید توجه داشته باشند هدف این مقاله، ارائه مسائل بدیهی بازاریابی و فروش نیست؛ بلکه تلاش بر این است که مخاطب بعد مطالعه به این مسأله فکر کند چرا از جذب مشتری و فروش خود راضی نیست؟ ریشه آن کجاست؟ آیا ادامه روند فعلی بازاریابی محصولاتش، او را به موفقیت می‎رساند؟ این یک واقعیت است که مصرف‌کننده محصولات دست‌ساز نه بر اساس قیمت بلکه با توجه به مزایا خرید می‌کند. پس با ارزیابی مزایا، می‌توانید تحلیل کنید که آیا محصول شما همان طور که می‌خواستید پیش می‌رود یا خیر. هم‌چنین، این ارزیابی به شما امکان می‌دهد متوجه شوید چه تغییرات و پیشرفت‌هایی برای وفادار کردن مشتری مورد نیاز است.

آموزش بازاریابی | بازاریابی | آموزش بازاریابی اینترنتی

نتیجه گیری
به خاطر می‌آورم که در یک کسب‌وکار کوچک خانگی، آموزش هنرهای دستی رایگان سبب رشد درآمد دوبرابری آن فرد شد؛ اما ارائه محصول(خدمت رایگان) برای مواردی خاص مؤثر و دارای نتیجه است.
فراموش نکنید که تمامی محصولات هنری و صنایع دستی برای مصرف‌کننده مورد نظر شما مزایایی مشخص دارند؛ مثلاً قیمت، سهولت و توزیع. اما مزایای غیرمحسوسی هم قابل دسترسی است؛ همانند خدمات مشتری، ضمانت‌نامه، ارزش افزوده و امتیازات پنهان در محصول. این موارد را از یاد نبرید:
- اگر محصولات قلمزنی تولید می‌کنید، به مشتریان خود خدمات بیشتری ارائه نمایید.
- اگر نقاش هستید، ارزش‌های محصول خود را به درستی برای مشتریان شرح دهید.
- اگر قیمت خاتم کاری شما بالاست، امتیازات مخفی شده در محصول را برای مشتری پررنگ‌تر کنید.
با دست یافتن به این مزایای غیرمحسوس و استفاده از آنها می‌توانید محصول خود را در ذهن مشتری ارزشمندتر کنید تا راحت‌تر و بدون دردسر حاضر باشد برای صنایع دستی شما به راحتی پول پرداخت کند و البته نه تنها مجدداً به شما مراجعه که دوستان دیگرش را هم به فروشگاه و یا سایت شما روانه سازد. به عنوان مثال ممکن است مصرف‌کننده‌ای به دلیل راحتی و قیمتی که ارائه داده‌اید، برای خرید محصول وارد دفتر و یا فروشگاه شما شود، اما اگر خدمات مشتری استثنایی، ضمانت‌نامه و ارزش‌های افزوده به او ارائه کنید، ارزش بیشتری برای خرید از شما قائل خواهد شد. پس از شناخت تمام خصوصیات، عملکردها و مزایا، آن‌ها را با توجه به بخش‌های بازار خود و با کمک یک متخصص بازاریابی و فروش، برای بازارهای هدفی که در آن بخش‌ها در نظر گرفته‌اید اولویت‌بندی نمایید. این اولویت بندی می‌تواند به شما در تشخیص پیشرفت محصولتان کمک کند.
نویسنده: سجاد رحیمی مدیسه، مشاور بازاریابی و فروش چریکی