تا امروز سه جلسه مشاوره بازاریابی و فروش و یک جلسه آموزشی در مدیسه باغشاد و نوگوران داشته‌ام و در این ارتباطات، متوجه یک مسأله بسیار مهم شده‌ام و آن هم اینکه عمده فعالیت‌های صورت گرفته در این منطقه اصفهان، به دلیل عدم نگاه صحیح به محصول/خدمت به نتیجه مد نظر نمی‌رسد.
مثال‌های کاربردی و ملموس:
- تولیدکننده کوچک چادرهای ماشین، نمی‌تواند بازار فروش پایداری برای تولیدات خود داشته باشد ؛
- راننده نیسان وانت، در پیدا کردن مشتریان ثابت با مشکل روبروست، چون از رقابت قیمتی اطلاعی ندارد ؛
- تولیدکننده محصولات غذایی اعتقادی به بازاریابی و روابط عمومی اینترنتی ندارد!

مشاوره بازاریابی در اصفهان | آموزش بازاریابی اصفهان | شرکت بازاریابی در اصفهان

نام‌گذاری محصول/خدمت ، مرحله جالبی از استراتژی بازاریابی شماست. به خاطر داشته باشید که هنگام نام‌گذاری محصول، توصیفی بودن مهم‌تر از خلاق بودن است. اغلب مردم تلاش می‌کنند بسیار خلاق باشند، اما این موضوع باعث می‌شود نام محصولشان پیام‌های مربوط به عملکرد آن را تحت‌الشعاع قرار دهد. اطمینان حاصل کنید که نام محصول شما به‌یادماندنی و مرتبط است و البته تلفظ راحتی دارد. باید بدانید که اگر تلفظ یا املای نام محصولتان دشوار باشد، مصرف‌کنندگان در جستجو و پیدا کردن محصول دچار مشکل خواهند شد.

مشتریان اغلب بر اساس احساس خرید می‌کنند و مطالعات نشان داده‌اند محصولاتی که نامشان بر احساسات تمرکز می‌کند، بهتر از محصولاتی به فروش می‌روند که نامشان تنها بر عملکرد آنها تمرکز دارد. پس اگر واقعاً می‌خواهید در ارائه نام محصولتان خلاق باشید تا بیشتر بفروشید، بر روی نامی تمرکز کنید که بر احساس بیش از کاربرد تأکید دارد. به عنوان مثال تأثیری را در نظر بگیرید که نام عطر"کلینیک شاد" ایجاد می‌کند. مشتری که همان مصرف‌کننده بالقوه کالای شماست، تصور می‌کند اگر از این عطر استفاده کند، شاد خواهد بود. واضح است که این تصور بر تصمیم او برای خرید این عطر اثر می‌گذارد.

نام محصول به بازار هدف شما نیز بستگی دارد. اگر بازار هدف شما حاشیه‌ای و فرعی است، باید نامی انتخاب کنید که جذاب باشد. اگر با بازار هدف اصلی‌تری سروکار دارید، نام شما بسیار متفاوت خواهد بود. شما بازار هدف خود را بهتر از هر کس دیگر می‌شناسید و اگر در این حوزه مشکل دارید، می‌توانید از متخصص مربوط کمک بگیرید. پس نامی انتخاب نمایید که مناسب آن بازار باشد.

از بهترین راه‌های تعیین نام برای محصول، وقت صرف کردن برای آمادگی ذهنی است؛ در این صورت، باید از قوانین زیر استفاده کنید:
- نمی‌توانید از هیچ ایده‌ای انتقاد یا ایده‌ای را رد نمایید.
- این افکار آزاد را مد نظر قرار دهید. به عبارت دیگر، هر چه را به ذهنتان می‌رسد، بنویسید. تعدادی صفت بنویسید. سپس، به یک فرهنگ جامع مراجعه کنید و به ذهن خود اجازه دهید آزادانه بیندیشد.
- از همه چیز گزارش کتبی و تحلیلی تهیه کنید. نگه داشتن افکار در ذهنتان کافی نیست.
- وقتی که لیستی از ایده‌ها تهیه کردید، آنها را رتبه‌بندی کنید.
- جنبه‌های مثبت و منفی هر ایده را ارزیابی نمایید.
- از منابع معتبر بیرونی ایده بگیرید.
نکته بسیار مهم این است که اگر محصول شما در راستای محصولات قبلی است، اطمینان حاصل کنید که نام آن با ساختار برندتان سازگار است و به شما امکان تغییر و بهبود محصول را می‌دهد.

موضوع مهم بعدی، رفتار مشتریان بازار و توصیف محصول شماست. هدف شما مخاطب قرار دادنِ مصرف‌کنندگان منتخب خود و بازگو کردن کاری است که محصول شما برای آنها انجام می‌دهد؛ و همه اینها باید در یک جمله گفته شوند. برای این کار ابتدا باید تعیین کنید که پیشنهاد شما محصول، خدمات، راه‌حل، خصوصیت، لوازم جانبی و ابزار است یا چیزی غیر از اینهاست. نامی را برگزینید که محصول شما را توصیف می‌کند.
حالا از این فرمول به عنوان یک راهنما در ارائه توصیف خود استفاده کنید و نام خود را روی محصول قرار دهید:
(مخاطب هدف)، (نام محصول) نوعی از (محصول) است که(این کار را انجام می‌دهد).
اگر این فرمول با محصول شما مطابق نیست، نگران نباشید؛ این فرمول فقط راهنمایی است که می‌توانید در صورت تمایل از آن استفاده کنید.

این نکته بسیار حائز اهمیت است که تنها در یک جمله واضح توضیح دهید چرا محصول شما برای خریداری خاص عالی است و چه کاری را به بهترین شکل انجام می‌دهد. دلیل اهمیت این موضوع این است که واضح بودن و قدرت انتقال هدف محصول بسیار ضروری است. اگر از بیش از یک جمله استفاده کنید، درک توصیف شما می‌تواند مشکل باشد و به خاطر سپردن آن نیز دشوار می‌شود. هر چه تعداد جمله‌ها و کلمات استفاده شده بیشتر باشد، توضیح شما وضوح کمتری خواهد داشت.
ممکن است مشکل به نظر برسد، اما شما می‌توانید این کار را انجام دهید.

چند مثال کاربردی:
- بچه‌ها! شیر یخی نوشیدنی است که بلافاصله تشنگی شما را برطرف می‌کند.
- مادران! پاک‌کننده سریع نوع ساده‌ای از پاک‌کننده لباس است که در اولین شست‌وشو، تمامی لکه‌ها را از بین می‌برد.

همان طور که مشاهده می‌کنیم، مثال‌ها طولانی نبودند؛ مختصر و مستقیم هستند، اما مشتری را مخاطب قرار می‌دهند و برای محصول سودآورند.

نتیجه گیری
ایده رفتار مصرف‌کننده یعنی دانستن این که چرا مصرف‌کننده به گونه‌ای خاص رفتار می‌کند و استفاده از این اطلاعات برای افزایش احتمال خرید او از شما. برای این کار باید بازار هدف خود را به شکل صحیحی تحلیل و تعریف کنید و مزایا و خصوصیاتی را که برای آن بازار اهمیت دارند، مشخص نمایید.
بازاریابی و فروش بر پایه استراتژی صحیح  و کاربردی عملیاتی می‌شود. مسأله بزرگ بسیاری از کسب‌وکارها در ایران، عدم نگاه کاربردی به بازاریابی و فروش است. تا زمانی که بازاریابی و فروش به نگاه آموزش و سمینار نگریسته شود، نباید توقع موفقیت در این حوزه را داشته باشیم.