احساس، یکی از نخستین مراحل حرکت مصرف‌کننده به سمت خرید یک کالا(فروش برای فروشنده) است. هنگامی که احساسی مصرف‌کننده را ترغیب می‌کند، او در پی پاسخگویی به آن احساس یا خلاص شدن از آن برمی‌آید:
- احساس کثیفی و یا بو دادن دهان: مسواک زدن با خمیر دندان، خرید مسواک و یا خمیر دندان یا هردو؛
- احساس نیاز به خانه و یا دکوراسیون جدید: مراجعه به بنّا و یا استفاده از خدمات فنی-مهندسی یا معماری(خرید خدمات)؛
- احساس درد ناشی از خرابی دندان و یا زردی دندان‌ها: مراجعه به دندانپزشک و خرید خدمات دندانپزشکی
... و مثال‌های بسیاری از این دست که می‌توان اشاره کرد.

به طور کلی به عنوان عرضه‌کننده و فروشنده یک کالا/خدمت باید بدانید که چگونه بر واکنش مشتریان بالقوه تأثیر بگذارید. باید مزایای احساس خرید را به مصرف‌کننده نشان دهید تا احساسی که انگیزه خرید او را ترغیب می‌کند برانگیزید. سپس می‌توانید از این اطلاعات در استراتژی بازاریابی خود و اشاره مستقیم به احساسات مصرف‌کننده‌تان استفاده نمایید. بهترین راه برای استفاده از احساس در استراتژی بازاریابی این است که از محرک‌های اصلی‌ای که مصرف‌کننده تجربه می‌کند، شروع کرده و پس از آن تعیین کنید که محصول شما یا خدماتتان به کدام محرک اشاره دارد:
- آیا شما زندگی مصرف‌کننده را راحت‌تر می‌کنید؟
- آیا نیازهای اولیه او را برآورده می‌سازید؟
- آیا برای مشتریان مفرح و شادی‌بخش هستید؟
- آرامش فکری و امنیت را نیز در نظر دارید؟
به خاطر داشته باشید که می‌توانید از بیش از یکی از دسته‌بندس‌های محرک استفاده کنید.

آموزش بازاریابی | بازاریابی | آموزش بازاریابی اینترنتی

پس از این که متوجه شدید محصول/خدمت شما به چه محرک‌هایی اشاره دارد، می‌توانید از اطلاعات به دست آمده هنگام طراحی پیام بازاریابی و تبلیغات خود استفاده کنید. هدف شما استفاده از محرک‌هایی است که فکر می‌کنید مستقیماً مصرف‌کننده را مخاطب قرار می‌دهند. مزایای احساسی‌ای که به مصرف‌کننده ارائه می‌دهید باید در پیام بازاریابی و تبلیغات‌تان حضور داشته باشند و برای ارتقای ظاهر‌آرایی محصول/خدمتتان استفاده شوند.
صرف زمان برای ارزیابی مصرف‌کننده و تعیین انگیزه‌های او برای خرید حائز اهمیت است. چگونه متوجه می‌شوید چه چیزی را به خرید ترغیب می‌کند؟ مشکلی را که محصول/خدمت شما آن را برطرف می‌کند، ارزیابی کنید؛ مثلاً اگر در کار فروش و نصب دوربین‌های مداربسته امنیتی هستید، محصول شما ارائه دهنده امنیت است. با صرف زمان برای شناخت محرک‌هایی که مشتری تجربه می‌کند و مخاطب قرار دادن او به صورت مستقیم و ارائه راهکاری برای رهایی از هر تنش و ناراحتی، مصرف‌کننده به سرعت درمی‌یابد که شما راهی رضایت‌بخش برای رسیدن به آرامش مورد نظر به او ارائه می‌دهید.

انتخابات شوراها و ریاست جمهوری امسال را در کشور خودمان در نظر بگیرید. کاملاً واضح است که افراد تبلیغ‌کننده در حوزه سیاست، در برانگیختن احساسات رأی‌دهندگان ماهر هستند. جالب است بدانید که شما نیز می‌توانید از همان اصول برای برانگیختن احساسات مشتریان خود و ترغیب آن‌ها به خرید استفاده کنید. نکته اصلی در برانگیختن احساسات مصرف‌کنندگان این است که به آنها کمک کنید مزیت محصول یا خدمات شما درک کنند:
محصول شما چه حسی ایجاد می‌کند؟ شادی، ترس، شوخی، صمیمیت یا حتی از بین رفتن خشم؟ هنگامی که مصرف‌کننده به دنبال محصول/خدمت شما می‌آید، با احساسات او آشنا می‌شوید. مثلاً در مثال فعالیت فروش و نصب دوربین‌های مداربسته امنیتی، می‌دانید افراد جامعه از این که کسی بخواهد وارد منزلشان بشود و یا کالایی را از فروشگاه آنان سرقت کند وحشت دارند. او به دنبال محصول و خدمتی است که انگیزه خرید دوربین مداربسته را در او ایجاد کرده است. پس، این همان احساسی است که باید در ارتباطات و روابط عمومی خود به آن اشاره کنید.

به طور کلی ترس باعث می‌شود مصرف‌کننده برای ایجاد حس امنیت و آرامش فکری خرید کند؛ اما اگر از این احساس سوءاستفاده کنید، خطر کاهش فروش و حتی از دست رفتن تجارت شما بسیار زیاد است. رعایت جوانب اخلاقی در اجرای فرآیندهای فروش بسیار حیاتی است. اگر محصول یا خدمات شما می‌تواند ترس مشتری را از بین ببرد، او را از عواقب نخریدن محصول/خدمتتان آگاه کنید. مثلاً اگر او خدمات معماری و طراحی شما در حوزه مسکن و دکوراسیون را نخرید، می‌توانید به او بگویید که به چه دلیل خطر کاهش نقدینگی او در مراجعه به سایر رقبا، معماران و دفاتر فنی قرار دارد. نکته مهم این که به هیچ عنوان صداقت را در کلیه ارتباطات بازاریابی خود با مشتریان باهوش امروزی، فراموش نکنید.

سوابق گروه: ارایه بیش از 400 ساعت مشاوره تخصصی به سازمان ها و برندهای معتبر،اجرای بیش از ده ها پروژه تحقیقات بازار، برندسازی، رفتار مصرف کننده، کلوپ مشتریان، crm، مهندسی فروش و بازاریابی، کمپین تبلیغات، برنامه های ارتباطات بازاریابیIMC و روابط عمومی، دپارتمان بازاریابی و فروش، برنامه بازاریابی، مشاوره فروش، مشاوره راهکارهای افزایش فروش، مشاوره مهندسی فروش، تشکیل دپارتمان فروش و بازاریابی اجرای پروژه های مهندسی فروش، راه اندازی و استقرار فروش و بازاریابی مویرگی، راه اندازی و استقرار فروشگاه، اجرای پروژه های چیدمان فروش، تربیت فروشنده و ویزیتور، استخدام فروشنده و بازاریاب، راه اندازی پخش و توزیع مویرگی، استقرار نرم افزارهای فروش، مشاوره نرم افزار و سخت افزار فروش، فروش انلاین، مشاوره فروشگاه مجازی، مشاوره ارتقای فروش، مشاوره ترفیع فروش، اجرای جشنواره های فروش، تدوین شرح وظایف سطوح مدیریتی و مهندسی فروش، پیاده سازی و بهینه سازی سیستم های جامع مدیریت فروش و بازاریابی در سازمان، طراحی تدوین و استقرار فرآیندهای فروش، تدوین سیاست ها و استراتژی های فروش سازمان با هماهنگی مدیران، بررسی و آنالیز روانشناسی خرید و روان شناسی فروش، تحقیقات رفتار مصرف کنندگان، اجرای جشنواره های فروش و بازاریابی، آنالیز دلایل شکست روشهای اجرایی در جذب مشتریان جدید، بهبود سطح حفظ مشتری جهت افزایش فروش و ایجاد جریان درآمد اضافی، ایجاد واحد crm اثربخش و اجرایی در شرکت و سازمان ، شناسایی نیازهای مشتریان و جلب اعتماد آنها برای خرید، آموزش تیم فروش در جهت بهبود عملکرد، تکنیک های رفتار شناسی و رفتارسنجی مشتریان در فروش، طبقه بندی انواع مشتریان و تکنیک های فروش به آنها، طراحی و نظارت بر چرخه عملیات فروش، طراحی عملیات ستادی فروش، اجرای مناسب ترین و ساده ترین روشهای فروش و بازاریابی، مشاوره در جهت کاهش هزینه های بازاریابی و فروش.
آموزش اصول و فنون مذاکره، فن بیان و زبان، آموزش برندسازی، روش های برندسازی، مدیریت، بازاریابی و فروش.
مشاوره پرسنال برندینگ پزشکان، آموزش، آموزش ارزش گذاری برند، آموزش بهترین شیوه ارائه خدمات به مشتری، آموزش تکنیک‌های خلاقیت، آموزش تکنیک‌های فروش حرفه‌ای، آموزش روش ابداع اختراع، مشاوره منابع انسانی، آموزش فروشندگی حرفه‌ای، مشاوره مهندسی فروش، آموزش مدیریت، آموزش مدیریت برند، آموزش مذاکره، آموزش مذاکره فروش، مشاوره مالی و بودجه بندی، تهیه سند بودجه، اخذ نمایندگی انحصاری، دریافت نمایندگی انحصاری برندهای معتبر اروپا و آمریکا، ارزیابی عملکرد کارکنان، انتخاب نام برند، اندازه‌گیری ارزش نام برند، مشاوره فروش، بازاریابی کالا و خدمات، برنامه بازاریابی، پیاده سازی CRM در فروش، مشاوره مدیریت، تبلیغات آنلاین تحت وب، بازاریابی و فروش تبلیغات، تبلیغات محیطی، تجاری سازی خلاقیت و نوآوری، تست شخصیت، تهیه سند بودجه، تهیه شاخصهای عملکردی و کارت امتیازی متوازن، مشاوره سرمایه‌گذاری جریان مالی ریسک و اداره عدم قطعیت سرمایه‌گذاری مالی اعتباری، آموزش اصول و فنون و تکنیک های مذاکره، سند بازاریابی، سیستم مدیریت ارتباط با مشتری، طراحی استراتژی، طراحی خدمات جدید، مشاوره مدیریت، خلاقیت و نوآوری، طراحی فرایند فروش، طراحی کمپین تبلیغاتی، طراحی لوگو/علامت تجاری، مشاوره برندینگ فردی (برند شخص)، طرح توجیهی، قرارداد بین المللی، مارکتینگ پلن، مشاوره تبلیغات محصولات و خدمات، مشاوره و آموزش خدمت به مشتری، مدرس بازاریابی، مدیریت اسناد و مدارک مالی، مشاوره مدیریت استراتژیک، مدیریت بازاریابی، مشاور بازاریابی، مشاور فروش، مشاوره BSC، مشاوره بازاریابی، مشاوره برندسازی، مشاوره برندینگ، مشاوره ریسک تجاری، مشاوره طرح کسب و کار، تجاری مشاوره مدیریت فروش، مشاوره و آموزش هنرمندان، هویت برند، CI GUIDE، مشاوره برندینگ وکلا، مشاوره تعیین ارزش برند. اجرای پروژه های QS ، بازاریابی، مدیریت و مهندسی فروش، برندینگ و تبلیغات، باشگاه مشتریان و CRM، دپارتمان بازاریابی، توزیع و پخش و فروش مویرگی، اجرای جشنواره های فروش، پیاده سازی سیستم های جامع مدیریت فروش و بازاریابی، استقرار فرآیند های فروش، تدوین سیاست ها و استراتژی های فروش، اجرای ساده ترین و مناسب ترین روش های فروش و بازاریابی در جهت ارتقا فروش و رضایت مشتری، بهبود عملکرد تیم فروش و بازاریابی، ایجاد واحد CRM، استخدام و بکارگیری منابع انسانی مناسب و اثر بخش با متدهای روز دنیا و آموزش و استقرار آنها در سازمان،تحقیقات بازار و بازاریابی، بازارشناسی و بازارسنجی، منابع انسانی، رفتار مصرف کننده، بررسی و آنالیز روانشناسی خرید و روانشناسی فروش،مشاوره در حوزه های مدیریت، QS، بازاریابی، فروش، تبلیغات و ارتباطات، راهکارهای افزایش فروش.