فروش مستقیم عبارت است از اقدام به بازاریابی و فروش مستقیم محصول به مشتری در منزل، محل کار یا سایر مکان های غیرفروشگاهی. در این سیستم، برای توزیع محصول نیازی به حضور واسطه های متعددی مثل مرکز توزیع  منطقه ای یا عمده فروشی نیست. در عوض، محصول یک راست از محل تولید برای شرکت های فروش مستقیم، توزیع کنندگان، نمایندگان فروش یا مشتریان فرستاده می شود. محصولاتی که با این شیوه به فروش می رسند، اغلب اوقات در خرده فروشی ها یافت نمی شوند.
به عبارت دیگر، خرید این قبیل محصولات فقط از طریق جست وجوی توزیع کنندگان یا نمایندگان فروش ممکن است.

شیوه فروش مستقیم معمولا با دو روش بازاریابی شبکه ای و میزبانی فروش مرتبط است. این شیوه در کسب وکارهای مبتنی بر مدل فروش B2B  (کسب وکار به کسب وکار) نیز قابل استفاده است و در هدف گیری و فروش به مشتری نهایی کاربرد دارد. برای مثال، نمایندگان بسیاری از کسب وکارهای فروش تبلیغات لوازم اداری معمولا به فروشگاه هایی فرستاده می شوند که بتوانند از این خدمات استفاده کنند، اما توجه داشته باشید که فروش مستقیم را با بازاریابی مستقیم اشتباه نگیرید.
فروش مستقیم روشی است که در آن خود فروشنده به طور مستقیم با مشتریان ارتباط برقرار می کند. این فروشنده مکان ثابتی برای فروش محصولات خود در نظر نگرفته است. بازاریابی مستقیم برای مشتریان بالقوه و بدون دخالت توزیع کنندگان یا سایر واسطه ها انجام می شود.

انواع فروش مستقیم
صاحبان کسب وکارها به روش های مختلفی می توانند محصول یا خدمات شان را از طریق فروش مستقیم به مشتریان عرضه کنند.

۱- فروش مستقیم تک سطحی
فروش مستقیم تک سطحی به شکل فردبه فرد، مثلاً خانه به خانه یا معرفی حضوری محصول، صورت می گیرد. این نوع فروش به وسیله اینترنت و کاتالوگ نیز امکان پذیر است. به طورکلی، درآمد فروشندگان مستقیم تک سطحی فقط از طریق کمیسیون فروش حاصل می شود.

۲- میزبانی (طرح گردهمایی)
این نوع فروش در یک محیط جمعی صورت می گیرد. معمولا توزیع کننده یا نماینده فروش در منزل خودش یا محل دیگری محصول یا خدمات موردنظر را به مهمانان معرفی می کند. گاهی اوقات، شرکت ها محصول یا خدمات شان را به افرادی از یک کسب وکار خاص می فروشند. برای مثال، نماینده فروش نرم افزار املاک و مستغلات می تواند نرم افزار خاصی را در میان جمعی از دلالان معاملات ملکی به فروش برساند. در این روش، درآمد از طریق کمیسیون فروش یا گاهی از طریق کمیسیون معرفی نمایندگان جدید به شرکت حاصل می شود.

۳- بازاریابی چندسطحی
فروش در بازاریابی چندسطحی به روش های مختلفی، ازجمله معرفی یک محصول به شکل فردبه فرد یا جمعی، صورت می گیرد. این نوع فروش از طریق فروشگاه های آنلاین و کاتالوگ نیز انجام پذیر است. درآمد بازاریابی چندسطحی از کمیسیون فروش و نیز کمیسیون فروش های دیگری که توسط سایر شرکای کاری معرفی شده از سوی توزیع کننده انجام گرفته اند، به دست می آید. یعنی توزیع کننده نماینده جدیدی را جهت فروشندگی مستقیم به شرکت معرفی می کند و به ازای هر فروشی که این نماینده جدید داشته باشد، شخص معرف، کمیسیون دریافت خواهد کرد.
گاهی فروش مستقیم را بازاریابی چندسطحی یا بازاریابی شبکه ای نیز می نامند. بازاریابی چندسطحی و بازاریابی شبکه ای از انواع فروش مستقیم به شمار می روند، اما توجه داشته باشید که تمامی سیستم های فروش مستقیم شامل بازاریابی چندسطحی نمی شوند. برای مثال، درآمد نماینده فروش در روش بازاریابی تک سطحی فقط از طریق کمیسیون فروش محصولاتی است که خودش به شخصه فروخته باشد.

فروش مستقیم در کسب وکارهای خانگی
می توانید از طریق همکاری با شرکت های فروش مستقیم، کسب وکار خانگی خود را راه اندازی کنید. همچنین می توانید کسب وکار خانگی تان را نیز برمبنای همین مدل از آغاز پایه ریزی کنید. برای مثال، اگر قادر به ارائه خدمات مدیریت شبکه های اجتماعی هستید، می توانید مستقیما با شرکت هایی که پیش بینی می کنید خریدار خدمات تان باشند، ارتباط برقرار کنید. این شیوه تقریباً در تمامی محصولات یا خدمات B2B قابل اجراست و حتی در فروش مدلB2C (کسب وکار به مصرف کننده) کاربرد دارد.
برای مثال، چنانچه وسیله جدیدی اختراع کرده اید، می توانید محصول خود را مستقیماً به شکل معرفی فردبه فرد یا جمعی به مشتریانی که احتمال می دهید علاقه مند به خرید باشند، بفروشید.

آیا شرکت های فروش مستقیم قانونی و قابل پیشرفت هستند؟
فروش مستقیم، به ویژه بازاریابی چندسطحی و بازاریابی شبکه ای، چندان در میان مردم خوشنام نیست. نخستین ضربه ای که به اعتبار این شیوه فروش وارد شد، مربوط به ماجرای شرکت آمریکایی اَم وی (Amway) است که گفته می شد یک شرکت هرمی است. اَم وی درنهایت از اتهام فعالیت هرمی تبرئه شد، اما ضربه وارده به اعتبار فروش مستقیم قابل جبران نبود. مورد دیگری که فروش مستقیم را بدنام کرده این است که گاهی نمایندگان فروش در معرفی محصول یا خدمات شرکت اقدام به اغراق یا بزرگ نمایی می کنند. از این رو بسیاری از شرکت های فروش مستقیم، بر استخدام نمایندگانی که صداقت و سختکوشی دارند، تأکید می کنند. برخی شرکت ها تا حدی درمورد این مسئله حساسیت نشان می دهند که حتی به نمایندگان  خود اجازه استفاده از نام شرکت را در تبلیغات شان نمی دهند.

راهنمای شروع به کار در زمینه فروش مستقیم
کسانی که قصد دارند فروشندگی مستقیم را تجربه کنند، قبل از هر چیزی باید بدانند هدف شان از این کار چیست؟ برای اینکه بدانید آیا این شغل مناسب شماست یا خیر، اول باید اهداف شخصی و مالی خود را بسنجید. دقت کنید که اهداف تان واقع گرایانه باشند، چرا که شاید سال ها طول بکشد تا بتوانید به سطح بالایی از موفقیت در فروش برسید. چنانچه تصمیم به تجربه این شغل گرفته اید، مراحل زیر را در ادامه مسیر دنبال کنید.

۱- شناسایی محصول یا خدمات مورد علاقه
شرکت های فروش مستقیم محصولات یا خدمات بسیار متنوعی، از لوازم بهداشتی و آرایشی گرفته تا پوشاک و لوازم آشپزخانه، ارائه می دهند. اغلب افراد دست روی چیزی می گذارند که خودشان نیز از آن استفاده می کنند یا به نوعی با آن آشنایی دارند. پس به دنبال محصول یا خدماتی بگردید که به آنها علاقه مند هستید. اگر خودتان به کارایی و فایده چیزی که می فروشید، قلبا باور نداشته باشید، به سختی می توانید آن محصول یا خدمات را به مردم بفروشید یا نمایندگان دیگری را به شرکت معرفی کنید.

۲- انتخاب شرکت ارائه دهنده محصول یا خدمات
شرکتی را انتخاب کنید که محصول یا خدمات مورد علاقه تان را داشته باشد. به وب سایت شرکت انتخابی سر بزنید. اگر امکانش بود، در یکی از گردهمایی های نمایش و معرفی محصولات یا خدمات شان ثبت نام و شرکت کنید. درصورتی که انتخاب تان درمورد محصول یا خدمات و شرکت ارائه دهنده درست باشد، احتمال موفقیت تان افزایش خواهد یافت. 

۳- تحقیق درمورد هرگونه اطلاعات منفی درخصوص شرکت انتخابی
درمورد پیشینه فعالیت های شرکت انتخابی تان و نظرات مشتریان شان تحقیق کنید. ببینید که آیا هیچ شکایتی علیه این شرکت پیدا می کنید یا خیر. چنانچه شکایتی پیدا کردید، سعی کنید بفهمید که ماهیت و محتوای آن چه بوده و شرکت چگونه با این چالش برخورد کرده است. همچنین ببینید که دیگران چه نظری درمورد این شرکت دارند. حتی می توانید با نمایندگان فروش سابق یا فعلی شرکت درمورد تجربه شان در این شغل گفت وگو کنید. البته، از طریق جست وجوی آنلاین نیز می توانید به  بسیاری اطلاعاتی که شاید جنبه منفی داشته باشند، پی ببرید.

۴- تحقیق در مورد فعالیت ها و سوابق کاری شرکت انتخابی
فعالیت ها و سوابق کاری شرکت انتخابی تان را به دقت مطالعه کنید. مثلا ببینید که فعالیت تجاری این شرکت از چه سالی آغاز شده است. درمورد تعداد توزیع کنندگان، میانگین درآمد توزیع کنندگان و نیز نرخ ترک شغل توزیع کنندگان تحقیق کنید. بروشور محصولات شرکت را بخوانید و همچنین درمورد ابزارهای بازاریابی و قراردادهایی که با توزیع کنندگان به امضا می رسد، اطلاعات کسب کنید. ضمنا توصیه می شود که اگر توانستید، صورت های مالی شرکت را در پنج سال گذشته مطالعه کنید.

۵- همه سوالات تان را درمورد شرکت بپرسید.
در زمان مذاکره، هر سوالی که دارید حتما بپرسید  از سیاست ها و رویه کاری شرکت مطمئن شوید. چنانچه قرار است توسط شخص دیگری به عنوان نماینده فروش معرفی شوید، آن شخص باید بتواند پاسخ سوالات تان را بدهد. درصورت نیاز می توانید با دفتر مرکزی شرکت تماس بگیرید. هر شرکت معتبری از اینکه پاسخگوی سوالات تان باشد، حتماً خوشحال خواهد شد. 

۶- تحقیق درمورد سیاست بازپس گیری محصولات فروخته نشده
باید بدانید که به ویژه اگر روزی تصمیم به ترک شغل تان بگیرید، آیا شرکت حاضر است که محصولات فروخته نشده را از شما پس بگیرد یا خیر. ضمانت بازپس گیری ۹۰درصد محصولات فروخته نشده سالم خیلی به نفع تان خواهد بود. همچنین درمورد فرصت هایی که امکان خرید در حجم بالا را فراهم می کنند، پرس وجو کنید تا بتوانید با استفاده از این فرصت ها امتیازتان را افزایش بدهید یا تخفیف های ویژه دریافت کنید.

۷- آگاهی از طرح درآمدزایی شرکت
طرح درآمدزایی هر شرکتی با شرکتی دیگر متفاوت است. پس اطمینان حاصل کنید که طرح درآمدزایی شرکت انتخابی تان را به درستی درک کرده باشید. درست مثل سایر شیوه های خرده فروشی، قرار است که یک بازار فروش ایجاد کنید و محصولات یا خدماتی را در معرض فروش قرار بدهید که از کیفیت بالا و قیمت رقابتی برخوردار باشند و نیز در مقادیر کافی و معقول به فروش برسند. یادتان باشد که درآمدتان فقط نباید به کمیسیون حاصل از معرفی توزیع کنندگان جدید محدود شود. با همه این اوصاف، فقط زمانی به عنوان نماینده فروش یک شرکت مشغول به کار شوید که از انتخاب تان مطمئن باشید.

منبع: incthebalance

سوابق گروه: ارایه بیش از 400 ساعت مشاوره تخصصی به سازمان ها و برندهای معتبر،اجرای بیش از ده ها پروژه تحقیقات بازار، برندسازی، رفتار مصرف کننده، کلوپ مشتریان، crm، مهندسی فروش و بازاریابی، کمپین تبلیغات، برنامه های ارتباطات بازاریابیIMC و روابط عمومی، دپارتمان بازاریابی و فروش، برنامه بازاریابی، مشاوره فروش، مشاوره راهکارهای افزایش فروش، مشاوره مهندسی فروش، تشکیل دپارتمان فروش و بازاریابی اجرای پروژه های مهندسی فروش، راه اندازی و استقرار فروش و بازاریابی مویرگی، راه اندازی و استقرار فروشگاه، اجرای پروژه های چیدمان فروش، تربیت فروشنده و ویزیتور، استخدام فروشنده و بازاریاب، راه اندازی پخش و توزیع مویرگی، استقرار نرم افزارهای فروش، مشاوره نرم افزار و سخت افزار فروش، فروش انلاین، مشاوره فروشگاه مجازی، مشاوره ارتقای فروش، مشاوره ترفیع فروش، اجرای جشنواره های فروش، تدوین شرح وظایف سطوح مدیریتی و مهندسی فروش، پیاده سازی و بهینه سازی سیستم های جامع مدیریت فروش و بازاریابی در سازمان، طراحی تدوین و استقرار فرآیندهای فروش، تدوین سیاست ها و استراتژی های فروش سازمان با هماهنگی مدیران، بررسی و آنالیز روانشناسی خرید و روان شناسی فروش، تحقیقات رفتار مصرف کنندگان، اجرای جشنواره های فروش و بازاریابی، آنالیز دلایل شکست روشهای اجرایی در جذب مشتریان جدید، بهبود سطح حفظ مشتری جهت افزایش فروش و ایجاد جریان درآمد اضافی، ایجاد واحد crm اثربخش و اجرایی در شرکت و سازمان ، شناسایی نیازهای مشتریان و جلب اعتماد آنها برای خرید، آموزش تیم فروش در جهت بهبود عملکرد، تکنیک های رفتار شناسی و رفتارسنجی مشتریان در فروش، طبقه بندی انواع مشتریان و تکنیک های فروش به آنها، طراحی و نظارت بر چرخه عملیات فروش، طراحی عملیات ستادی فروش، اجرای مناسب ترین و ساده ترین روشهای فروش و بازاریابی، مشاوره در جهت کاهش هزینه های بازاریابی و فروش.
آموزش اصول و فنون مذاکره، فن بیان و زبان، آموزش برندسازی، روش های برندسازی، مدیریت، بازاریابی و فروش.
مشاوره پرسنال برندینگ پزشکان، آموزش، آموزش ارزش گذاری برند، آموزش بهترین شیوه ارائه خدمات به مشتری، آموزش تکنیک‌های خلاقیت، آموزش تکنیک‌های فروش حرفه‌ای، آموزش روش ابداع اختراع، مشاوره منابع انسانی، آموزش فروشندگی حرفه‌ای، مشاوره مهندسی فروش، آموزش مدیریت، آموزش مدیریت برند، آموزش مذاکره، آموزش مذاکره فروش، مشاوره مالی و بودجه بندی، تهیه سند بودجه، اخذ نمایندگی انحصاری، دریافت نمایندگی انحصاری برندهای معتبر اروپا و آمریکا، ارزیابی عملکرد کارکنان، انتخاب نام برند، اندازه‌گیری ارزش نام برند، مشاوره فروش، بازاریابی کالا و خدمات، برنامه بازاریابی، پیاده سازی CRM در فروش، مشاوره مدیریت، تبلیغات آنلاین تحت وب، بازاریابی و فروش تبلیغات، تبلیغات محیطی، تجاری سازی خلاقیت و نوآوری، تست شخصیت، تهیه سند بودجه، تهیه شاخصهای عملکردی و کارت امتیازی متوازن، مشاوره سرمایه‌گذاری جریان مالی ریسک و اداره عدم قطعیت سرمایه‌گذاری مالی اعتباری، آموزش اصول و فنون و تکنیک های مذاکره، سند بازاریابی، سیستم مدیریت ارتباط با مشتری، طراحی استراتژی، طراحی خدمات جدید، مشاوره مدیریت، خلاقیت و نوآوری، طراحی فرایند فروش، طراحی کمپین تبلیغاتی، طراحی لوگو/علامت تجاری، مشاوره برندینگ فردی (برند شخص)، طرح توجیهی، قرارداد بین المللی، مارکتینگ پلن، مشاوره تبلیغات محصولات و خدمات، مشاوره و آموزش خدمت به مشتری، مدرس بازاریابی، مدیریت اسناد و مدارک مالی، مشاوره مدیریت استراتژیک، مدیریت بازاریابی، مشاور بازاریابی، مشاور فروش، مشاوره BSC، مشاوره بازاریابی، مشاوره برندسازی، مشاوره برندینگ، مشاوره ریسک تجاری، مشاوره طرح کسب و کار، تجاری مشاوره مدیریت فروش، مشاوره و آموزش هنرمندان، هویت برند، CI GUIDE، مشاوره برندینگ وکلا، مشاوره تعیین ارزش برند. اجرای پروژه های QS ، بازاریابی، مدیریت و مهندسی فروش، برندینگ و تبلیغات، باشگاه مشتریان و CRM، دپارتمان بازاریابی، توزیع و پخش و فروش مویرگی، اجرای جشنواره های فروش، پیاده سازی سیستم های جامع مدیریت فروش و بازاریابی، استقرار فرآیند های فروش، تدوین سیاست ها و استراتژی های فروش، اجرای ساده ترین و مناسب ترین روش های فروش و بازاریابی در جهت ارتقا فروش و رضایت مشتری، بهبود عملکرد تیم فروش و بازاریابی، ایجاد واحد CRM، استخدام و بکارگیری منابع انسانی مناسب و اثر بخش با متدهای روز دنیا و آموزش و استقرار آنها در سازمان،تحقیقات بازار و بازاریابی، بازارشناسی و بازارسنجی، منابع انسانی، رفتار مصرف کننده، بررسی و آنالیز روانشناسی خرید و روانشناسی فروش،مشاوره در حوزه های مدیریت، QS، بازاریابی، فروش، تبلیغات و ارتباطات، راهکارهای افزایش فروش.