یکی از مهم ترین شاخص های موفقیت در هر کسب و کار، رضایت مشتری  (Customer Satisfaction) است. به گزارش chetor،  رضایت مشتری نگرشی اساسی درباره مسائل مربوط به مشتریان و بهبود عملکرد کسب وکار (در رابطه با محصولات یا خدمات) به دست می دهد. یک نظرسنجی در سال ۲۰۰۸ نشان داد که به طور کلی آنچه مشتریان را فراری می دهد، قیمت های بالای محصولات یا خدمات نیست، بلکه ضعیف بودن ارتباط با مشتری و عدم رضایت مشتریان است.
چرا رضایت مشتری اهمیت دارد؟
به طور کلی دلایل اصلی اهمیت رضایت مشتری عبارتند از:

- وفاداری مشتری: مشتری راضی، مجددا از محصولات یا خدمات استفاده می کند و وفادار باقی می ماند.

- تمایز: کسب وکارهایی که سطح بالایی از رضایت مشتری را فراهم می کنند، از رقیبان خود متمایز خواهند بود.
- کاهش ریزش مشتری (customer churn).
- کاهش بدگویی مشتریان در برابر دیگران: تخمین زده می شود که هر مشتری ناراضی می تواند ۹ تا ۱۵ نفر را با کلمات منفی خود از خرید محصولات یا استفاده از خدمات یک شرکت منصرف کند!
- حفظ و نگهداری مشتریان فعلی ارزان تر از جذب مشتریان جدید است.

استراتژی های افزایش رضایت مشتری
واقعیت این است که راه حلی برای رضایت کامل همه مشتریان وجود ندارد و موفق ترین کسب وکارها هم ممکن است تعدادی مشتری ناراضی داشته باشند، با این حال داشتن یک ذهنیت مشتری محور که در تصمیم گیری و مدیریت کسب وکار کمک کند بسیار مهم است. طیف وسیعی از استراتژی ها برای افزایش رضایت مشتری وجود دارد که در این مطلب به چکیده ای از آنها اشاره می کنیم.

۱- تمرکز بر اندازه گیری میزان رضایت مشتری
اندازه گیری رضایت مشتری از اهمیت زیادی برخوردار است. با این کار به راحتی می توان عملکرد شرکت یا هر کسب وکار دیگر را سنجید.

۲- پاداش دادن به مشتریان وفادار
پاداش دادن به مشتری وفادار حتی اگر چیز بسیار کوچک و کم قیمتی باشد، برای مشتری باارزش است و میزان رضایت او را افزایش می دهد. 

۳- با مشتریان در ارتباط باشید
ارتباط با مشتری و رضایت مشتری، ارتباطی بسیار نزدیک به هم دارند. اگر مشتریان خود را پس از یک بار خرید محصولات یا استفاده از خدمات تان رها کنید، چگونه می توانید رضایت آنها را جلب کنید؟ برای این کار فقط به یک نرم افزار CRM نیاز دارید تا از طریق آن حجم زیادی از اطلاعات و داده های تماس با مشتریان را طبقه بندی و به روزرسانی کنید. نظرخواهی از مشتریان نیز بخشی جدایی ناپذیر از CRM است. از مشتریان بپرسید در مورد خدمات و محصولات شما چه فکری می کنند. بازخوردها، خواسته ها و شکایات آنها را جمع آوری و از همه مهم تر اینکه به آنها رسیدگی کنید.

۴- از رسانه های اجتماعی غافل نشوید
از رسانه های اجتماعی مختلف مانند شبکه های اجتماعی، برنامه های چت زنده و نظایر آن برای ارتباط با مشتری استفاده کنید.

۵- رضایت کارمندان خود را در نظر داشته باشید
کارمندان خود را راضی و خوشحال نگه دارید و از آنها به خاطر رفتار، عملکرد و انرژی مثبتی که در کار نشان می دهند، قدردانی کنید. با این کار به آنها انگیزه بیشتری خواهید داد تا خدمات ارزنده تری به مشتریان ارائه کنند. 

۶- شخصی سازی
با هر مشتری طوری رفتار کنید که احساس کند برای شما با بقیه فرق دارد. برای مثال، روز تولدش را تبریک بگویید، در ایمیلی که برایش می فرستید به جای کلمه مشتری عزیز، از نام او استفاده کنید و مواردی از این دست.

۷- زمان انتظار را حذف یا مدیریت کنید
سعی کنید تا حد امکان به سرعت خدمات را ارائه دهید. مشتریان جایی را ترجیح می دهند که فرآیند کسب وکار در آن ساده و راحت انجام شود. از تشریفات و فرآیندهای پیچیده در کسب وکار خودداری کنید.

۸- از مشتریان خود بپرسید چه روشی را برای پاسخگویی ترجیح می دهند
هر مشتری روش به خصوصی را ترجیح می دهد. به عنوان مثال برای کاربران آنلاین، ایمیل یک روش استاندارد است. این کار به آنها اجازه می دهد ناشناس بمانند؛ چیزی که معمولا برای کاربران آنلاین مهم است. شاید آنها شماره تماس خود را قید کنند، اما اگر با آنها تماس تلفنی بگیرید ممکن است برای شان تعجب آور باشد، بنابراین ابتدا از روش ترجیحی آنها مطمئن شوید.

اندازه گیری رضایت مشتری
رضایت مشتری قابل اندازه گیری است و معیاری مهم برای سنجش عملکرد کسب وکار به شمار می رود. روش های اندازه گیری رضایت مشتری بسیار متنوع است، اما مهم ترین آنها عبارتند از:

۱- نظرسنجی  (Survey)
نظرسنجی به شیوه های مختلف صورت می گیرد:
- تنظیم پرسشنامه: پرسشنامه به صورت یک فرم خام با پرسش هایی مبتنی بر میزان رضایت مشتری از نحوه عملکرد شرکت تنظیم می شود. برای تنظیم این فرم باید موارد زیر را در نظر داشته باشید:
- مخاطبان محصول یا خدمات کدام دسته از افراد جامعه هستند.
- چه چیزی باید اندازه گیری شود.
- پرسش ها باید به صورت گزینه های امتیازدهی باشند تا مشتریان با مقادیر کلامی یا عددی به آنها امتیاز دهند.
- نظرسنجی درون وب سایت یا اپلیکیشن: این نوع نظرسنجی معمولا به صورت یک یا دو پرسش کوتاه در سایت یا اپلیکیشن گنجانده می شود و رضایت مشتری را بررسی می کند.
- نظرسنجی پس از ارائه خدمات یا فروش محصول: در این نوع نظر سنجی بلافاصله پس از خرید مشتری یا ارائه خدمات به او، رضایت یا نارضایتی او سوال می شود. این کار می تواند با ایمیل یا حتی به صورت تلفنی نیز انجام شود. البته تماس تلفنی کمی دشوار است، زیرا ممکن است مشتری نتواند به راحتی از طریق تلفن نظر خود را ابراز کند.
- نظرسنجی از طریق ایمیل: در این نوع نظرسنجی، چند پرسش کوتاه به صورت ایمیل به مشتری ارسال و از رضایت یا نارضایتی او سوال می شود.

۲- امتیازدهی به رضایت مشتری  (Customer Satisfaction Score: CSAT)
یکی از استانداردترین روش هاست که در آن میانگین امتیازات هر مشتری در نظر گرفته می شود. محدوده امتیازدهی می تواند از 3-1 یا 5-1 یا 10-1 باشد. بر این اساس مشتریان میزان رضایت خود را از محصول یا خدمات ارزیابی می کنند.

۳- امتیاز خالص تبلیغ کنندگان  (Net Promoter Score: NPS)
امتیازی که به این روش محاسبه می شود به شما می گوید که از صفر تا ۱۰ چقدر احتمال دارد مشتریان خدمات یا محصولات شما را به دیگران توصیه کنند. برای این کار باید تعداد امتیازهای ۹ تا ۱۰ را حساب کنید و در مقابل تعداد امتیازهای صفر تا شش را حذف کنید.

سوابق گروه: ارایه بیش از 400 ساعت مشاوره تخصصی به سازمان ها و برندهای معتبر،اجرای بیش از ده ها پروژه تحقیقات بازار، برندسازی، رفتار مصرف کننده، کلوپ مشتریان، crm، مهندسی فروش و بازاریابی، کمپین تبلیغات، برنامه های ارتباطات بازاریابیIMC و روابط عمومی، دپارتمان بازاریابی و فروش، برنامه بازاریابی، مشاوره فروش، مشاوره راهکارهای افزایش فروش، مشاوره مهندسی فروش، تشکیل دپارتمان فروش و بازاریابی اجرای پروژه های مهندسی فروش، راه اندازی و استقرار فروش و بازاریابی مویرگی، راه اندازی و استقرار فروشگاه، اجرای پروژه های چیدمان فروش، تربیت فروشنده و ویزیتور، استخدام فروشنده و بازاریاب، راه اندازی پخش و توزیع مویرگی، استقرار نرم افزارهای فروش، مشاوره نرم افزار و سخت افزار فروش، فروش انلاین، مشاوره فروشگاه مجازی، مشاوره ارتقای فروش، مشاوره ترفیع فروش، اجرای جشنواره های فروش، تدوین شرح وظایف سطوح مدیریتی و مهندسی فروش، پیاده سازی و بهینه سازی سیستم های جامع مدیریت فروش و بازاریابی در سازمان، طراحی تدوین و استقرار فرآیندهای فروش، تدوین سیاست ها و استراتژی های فروش سازمان با هماهنگی مدیران، بررسی و آنالیز روانشناسی خرید و روان شناسی فروش، تحقیقات رفتار مصرف کنندگان، اجرای جشنواره های فروش و بازاریابی، آنالیز دلایل شکست روشهای اجرایی در جذب مشتریان جدید، بهبود سطح حفظ مشتری جهت افزایش فروش و ایجاد جریان درآمد اضافی، ایجاد واحد crm اثربخش و اجرایی در شرکت و سازمان ، شناسایی نیازهای مشتریان و جلب اعتماد آنها برای خرید، آموزش تیم فروش در جهت بهبود عملکرد، تکنیک های رفتار شناسی و رفتارسنجی مشتریان در فروش، طبقه بندی انواع مشتریان و تکنیک های فروش به آنها، طراحی و نظارت بر چرخه عملیات فروش، طراحی عملیات ستادی فروش، اجرای مناسب ترین و ساده ترین روشهای فروش و بازاریابی، مشاوره در جهت کاهش هزینه های بازاریابی و فروش.
آموزش اصول و فنون مذاکره، فن بیان و زبان، آموزش برندسازی، روش های برندسازی، مدیریت، بازاریابی و فروش.
مشاوره پرسنال برندینگ پزشکان، آموزش، آموزش ارزش گذاری برند، آموزش بهترین شیوه ارائه خدمات به مشتری، آموزش تکنیک‌های خلاقیت، آموزش تکنیک‌های فروش حرفه‌ای، آموزش روش ابداع اختراع، مشاوره منابع انسانی، آموزش فروشندگی حرفه‌ای، مشاوره مهندسی فروش، آموزش مدیریت، آموزش مدیریت برند، آموزش مذاکره، آموزش مذاکره فروش، مشاوره مالی و بودجه بندی، تهیه سند بودجه، اخذ نمایندگی انحصاری، دریافت نمایندگی انحصاری برندهای معتبر اروپا و آمریکا، ارزیابی عملکرد کارکنان، انتخاب نام برند، اندازه‌گیری ارزش نام برند، مشاوره فروش، بازاریابی کالا و خدمات، برنامه بازاریابی، پیاده سازی CRM در فروش، مشاوره مدیریت، تبلیغات آنلاین تحت وب، بازاریابی و فروش تبلیغات، تبلیغات محیطی، تجاری سازی خلاقیت و نوآوری، تست شخصیت، تهیه سند بودجه، تهیه شاخصهای عملکردی و کارت امتیازی متوازن، مشاوره سرمایه‌گذاری جریان مالی ریسک و اداره عدم قطعیت سرمایه‌گذاری مالی اعتباری، آموزش اصول و فنون و تکنیک های مذاکره، سند بازاریابی، سیستم مدیریت ارتباط با مشتری، طراحی استراتژی، طراحی خدمات جدید، مشاوره مدیریت، خلاقیت و نوآوری، طراحی فرایند فروش، طراحی کمپین تبلیغاتی، طراحی لوگو/علامت تجاری، مشاوره برندینگ فردی (برند شخص)، طرح توجیهی، قرارداد بین المللی، مارکتینگ پلن، مشاوره تبلیغات محصولات و خدمات، مشاوره و آموزش خدمت به مشتری، مدرس بازاریابی، مدیریت اسناد و مدارک مالی، مشاوره مدیریت استراتژیک، مدیریت بازاریابی، مشاور بازاریابی، مشاور فروش، مشاوره BSC، مشاوره بازاریابی، مشاوره برندسازی، مشاوره برندینگ، مشاوره ریسک تجاری، مشاوره طرح کسب و کار، تجاری مشاوره مدیریت فروش، مشاوره و آموزش هنرمندان، هویت برند، CI GUIDE، مشاوره برندینگ وکلا، مشاوره تعیین ارزش برند. اجرای پروژه های QS ، بازاریابی، مدیریت و مهندسی فروش، برندینگ و تبلیغات، باشگاه مشتریان و CRM، دپارتمان بازاریابی، توزیع و پخش و فروش مویرگی، اجرای جشنواره های فروش، پیاده سازی سیستم های جامع مدیریت فروش و بازاریابی، استقرار فرآیند های فروش، تدوین سیاست ها و استراتژی های فروش، اجرای ساده ترین و مناسب ترین روش های فروش و بازاریابی در جهت ارتقا فروش و رضایت مشتری، بهبود عملکرد تیم فروش و بازاریابی، ایجاد واحد CRM، استخدام و بکارگیری منابع انسانی مناسب و اثر بخش با متدهای روز دنیا و آموزش و استقرار آنها در سازمان،تحقیقات بازار و بازاریابی، بازارشناسی و بازارسنجی، منابع انسانی، رفتار مصرف کننده، بررسی و آنالیز روانشناسی خرید و روانشناسی فروش،مشاوره در حوزه های مدیریت، QS، بازاریابی، فروش، تبلیغات و ارتباطات، راهکارهای افزایش فروش.