"... اقتصاد مقاومتی یعنی آن اقتصادی که در شرایط فشار، در شرایط تحریم، در شرایط دشمنی ها و خصومت های شدید می تواند تعیین کننده ی رشد و شکوفایی کشور باشد..."
مقام معظم رهبری

مشاور اقتصادی در اصفهان|مشاوره اقتصادی رایگان|مشاور اقتصادی تلفنی

پیشتازی اقتصاد دانش بنیان از جمله فرامین مهم رهبری معظم انقلاب در حوزه سیاست‌های اجرایی کشور در بخش اقتصاد بود، چرا که اقتصاد مبتنی بر دانش، ابهامات را از جامعه دور ساخته و مردم را به سمت کارآفرینی و تولید ثروت سوق می‌دهد.
هنگامی که آینده اقتصادی در یک جامعه مبهم باشد، ارزش‌های اخلاقی به تدریج به سمت نابودی پیش می‌رود و این فرایند به حدی قدرتمند است که ارزش‌های دینی، خانوادگی، فرهنگی و اجتماعی آن ملت نیز رو به زوال می‌رود؛ به عنوان مثال، زیرمجموعه مهم اقتصاد ایران یعنی موضوع مهم "اشتغال"، یکی از موارد ابهام‌آمیز برای بسیاری از خانوارها و طبقات مختلف اجتماعی کشور است. همه ما تأیید می‌کنیم که جوانی که شغل دارد و ازدواج کرده، با خوش بینی به آینده می‌نگرد و همین آرامش به او زندگی اخلاقی بهتری هدیه خواهد داد.
سؤالی مهم از مدیران و مسئولان: وضعیت اشتغال و ازدواج امروز جوانان در کشور ما چگونه است؟

مسأله دیگر مرتبط با اقتصاد قابل اتکا و بدون ابهام، رواج اخلاق نیک و آرامش در یک جامعه است. برای تشریح بهتر مطلب به این رویدار تاریخی توجه کنیم و آن را با هم مرور نماییم:
در دهۀ 1960 تعدادی از روان‌شناسان اجتماعی فرانسوی با همکاری یک مؤسسۀ تحقیقاتی بزرگ، در اروپا یک مرکز شبانه روزی تأسیس کردند. در این مرکز، نوجوانان 19-12 سال آموزش می‌دیدند و زندگی می‌کردند. مدّت یک سال همه چیز به صورت عادی جریان داشت و آزمایش‌های مختلف کمی و کیفی بر روی آنان انجام گرفت. 
در طول این یک سال، هر نوجوان 3 وعدۀ غذایی روزانه با احتساب میان وعده‌ها، 800 گرم غذا می‌خورد. 
پس از یک سال به تدریج و آگاهانه شایعه کردند به علت وضعیت اقتصادی نابسامان شبانه‌روزی، ممکن است غذا به لحاظ کمی و کیفی جیره‌بندی شود. شش ماه بعد از این شایعه، میزان غذای مصرفی روزانه هر فرد از 800 گرم به 1200 گرم افزایش یافت. هنگامی که عملاً جیره‌بندی را آغاز کردند، مصرف غذا از 1200 گرم به 1500 گرم رسید و حتی در اواخر این دورۀ چهار ساله، نوجوانانی بودند که در شبانه روز بیش از 5 کیلوگرم غذا می‌خوردند!
دلیل افزایش مصرف این بود که نوجوانان آیندۀ خود را مبهم می‌دیدند.
هنگامی که مرکز شبانه‌روزی در وضع عادی قرار داشت، افراد غذای خود را به یکدیگر تعارف می‌کردند و نسبت به یکدیگر رابطه‌ای مبتنی بر نیکوکاری، شفقت و نوعی از خودگذشتگی داشتند. امّا هنگامی که شایعۀ کمبود غذا مطرح شد، تعارفات، رعایت ادب و رفتارهای مهربانانه، نسبت به یکدیگر کمتر شد. در واقع به دلیل مبهم بودن آینده، اخلاقی زیستن بر پایۀ عدالت، احسان، رعایت ادب و... به مرور زمان کمرنگ گشت.

آیندۀ مبهم و نامعلوم افراد از نظر مالی، شغلی و... آستانۀ اخلاق و تحمل  را در هر جامعه ای کاهش می‌دهد. 
به طور مثال، در جامعه‌ای که همۀ افراد با هر تخصصی می‌توانند شغلی داشته باشند، کارشکنی، حسادت، تهمت، سخن‌چینی، آزار و چاپلوسی و... کمتر است. به طور کلی در جامعه‌ای که نیازهای اساسی انسان‌ها در آن تأمین می‌شود، افراد بر پایۀ موازین اخلاقی زندگی می‌کنند.

یک مثال بسیار ساده و فراگیر:
آیا در ایران، خدمات ارتباطی به مشترکان تلفن همراه با رقابت واقعی و مشتری مداری حرفه ای در سایه اخلاق و احترام است؟ تصور کنید یک دفتر خدمات ارتباطی(که البته مانند یک سوپرمارکت و یا مغازه عرضه جنس خُرد توسط هر شهروند عادی نمی تواند ایجاد بشود...؟!؟!) با درج فروش سیمکارت ۲۰۰۰تومانی و در شرایطی که امکان فروش آن را در حجم وسیع و به تناسب افراد مراجعه کننده ندارد، قصد دارد مشتریان را به باجه خود کشانده و بخش زیادی از مشتریان به ناچار ناگزیر به خرید سیمکارت های دیگر می شوند؛ این دفتر خدمات ارتباطی در اوج ساعت کاری در یک روز کاری هم امکان فروش سیم کارت و یا فعال سازی آن را ندارد! جایگاه اعتراضی نیز عملاً وجود ندارد و اگر اعتراضی هم بشود، یا اهمیتی داده نمی شود و یا جواب سربالا به مشتری می دهند.
از طرف دیگر یک نوع تعامل مشتریان این هست که با صرف وقت و البته قبول اتلاف زمان خود، به یک دفتر خدمات ارتباطی دیگر مراجعه نمایند.
پرسش های قابل تامل:
۱. آیا دفتر خدمات ارتباطی مذکور که برای شان و زمان مشتریان احترامی قائل نیست(همانند رستوران های بین راهی و یا فروشگاه های عرضه مواد غذایی که توبیخ و حتی پلمپ می شوند.) مجازاتی می شود؟
۲. چرا با وجود رشد فناوری اطلاعات و ارتباطات برای فروش سیمکارت، ما شاهد قیمت های فروش مختلف و یا محدودیت در عرضه هستیم؟
۳. چرا مشتری مداری واقعی برای مشترکان تلفن همراه و به طور کلی: سیستم مخابرات ایران وجود ندارد؟
توجه کنیم منظور از مشتری مداری، حواله کردن مردم به تلفن هایی که باید با هزینه جیب خود تماس بگیرند، وقتشان تلف گردد و یا پاسکاری بشوند؛ نیست.
و البته سخن بسیار است و این مجال محدود!

حال دو پرسش در اینجا مطرح می‌شود:
اخلاقی زیستن به چه عواملی بستگی دارد؟
آیا آرامش ذهنی و ثبات اقتصادی از جمله عوامل مهم بالا نیست؟

در سال1392، رهبری معظم انقلاب اقدام به ابلاغ 24فرمان در تبیین اصول اقتصاد مقاومتی نمودند و امروز سال1396 است: آیا به این فرمان‌ها عمل شده است؟
به عنوان مثال در بند7 این 24فرمان آمده است:
" تامین امنیت غذا و درمان و ایجاد ذخایر راهبردی با تاکید بر افزایش کمی و کیفی تولید."
وضعیت امروز تغذیه و درمان مردم کشورمان چیست؟ آیا از هزینه‌های درمان رضایت دارند؟ آیا مصرف سه لیوان شیر و لبنیات در سبد غذایی توده مردم و به ویژه فقرا و مستضعفان وجود دارد؟

باید بپذیریم در شرایطی که کشورمان زیر فشار شدیدترین تحریم‌های اقتصادی قرار داد، تنها بر تکیه به مبانی دینی در حوزه عبادت و عزاداری، نمی‌توانیم شالوده اخلاقی جامعه را به شکل مؤثر حفظ نماییم. اسلام عزیز، دینی است که از همه ابعاد باید به آن توجه نمود و اساساً تأکید بر یک جنبه دین(و به تعبیر استاد رحیم‌پور ازغدی: اسلام کاریکاتوری) اثرات مضر خود را دارد. بنابراین ضمن تأکید و ترویج دین و آموزه‌های قرآن و سنت اهل بیت(س) در حوزه عبادت و گرامیداشت مقام و یاد ائمه اطهار و معصومین، باید بر سایر جنبه‌های دین نیز تأکید و اصرار بر اجرایی نمودن آن کرد؛ به ویژه مباحث اقتصاد و عدالت اقتصادی که نمود بارز و عینی آن، در کتاب اقتصاد اسلامی شهید صدر جمع شده است.
در عظمت این دانشمند و فقیه اسلامی همین بس که نقل است:
زمانی که دکتر محمد شوقی الفنجری، استاد اقتصاد دانشگاه قاهره، به دیدار سید محمد باقر صدر، در منزلش در نجف اشرف رفت، پیش از هر چیز، از او پرسید: دانش آموخته کدام یک از دانشگاه های جهان است؟ سید محمد باقر صدر پاسخ داد که در هیچ دانشگاهی نه در عراق و نه در خارج عراق، تحصیل نکرده و تنها در مساجد نجف که محل برگزاری دروس حوزه علمیه نجف است، تحصیل کرده است. دکتر شوقی الفنجری به وی گفت: حقا که مساجد نجف بهتر از دانشگاه های اروپا است.

چه باید کرد؟
اگر اقتصاد یک جامعه نمای روشن و یا حداقل امیدوارکننده‌ای داشته باشد، می‌توان مطمئن بود که آرامش نسبی آن جامعه تأمین شده است و بنابراین، عمل به ارزش‌های اخلاقی یک ارزش و الگو تلقی می‌شود.
اقتصاد روشن و شفاف، وابسته به پارامترهای مدیریتی در برنامه‌ریزی و اجراست. ما باید بپذیریم که در حوزه مدیریت اقتصادی کشور، توان پیش‌بینی و تحلیل صحیحی از رویدادها را نداشته‌ایم که رکود مسکن، مثال بارز برای این گزاره است. اگر می‌خواهیم مدیریت اقتصادی و اخلاقی کشور را بهبود دهیم، راهکاری نداریم جز برنامه و اجرا برای همه اجزای اقتصاد ملی کشورمان. تنها با شعارهای اقتصادی، زنجیره اقتصاد در عملیات کامل نمی‌شود. جامعه امروز ایران، بیش از هر زمان دیگری به آرامش بیشتر نیاز دارد و یکی از پیش‌نیازهای مهم تحقق این موضوع، آرامش اقتصادی اجتماع در زندگی و کسب‌وکارشان است.
نویسنده: سجاد رحیمی مدیسه، دانش آموخته مدیریت