فعالیت های برندسازی در سال های گذشته همواره مورد تأکید بسیاری از بنگاه ها و مدیران بازاریابی بوده است، ولی متأسفانه فاقد رویکردی مشخص جهت اجرا، حمایت و تقویت از آن به صورت یکپارچه شده بوده و همواره بر حسب نگرش و رویکرد مدیریت به جنبه ای که مورد تأیید و حمایتش قرار داشته، اجرا شده است. اگر بتوان برندسازی را مخرج مشترک دیدگاه هایی که برای موفقیت و انعکاس باورها و ارزش ها در یک سطح کلی است در نظر بگیریم، باید شاهد تناسب و اجرای متوازن و همزمان باشیم.
چهار جنبه، برندسازی که در مفهوم با یکدیگر در ارتباط هستند عمدتا شامل موارد زیر است.

1- برندسازی استراتژیک
در برندسازی استراتژیک توجه روی ارزشی است که قرار است پیشنهاد شود؛ ارزشی که قرار است نسبت به آن پاسخگو باشیم، چرا این کسب وکار وجود دارد و چه ارزشی برای صاحبان / سهامداران ایجاد کرده و از آن طریق استراتژی کسب وکار خود را توسعه می دهد.

2- برندسازی بازاریابی
برندسازی بازاریابی مبین آن است که چگونه یک شرکت خود را نه صرفا به واسطه محصولات، بلکه از طریق داستان ها، روایت ها و تداعیاتی که خلق و در یک بازار متمایز کرده، از دیگران متفاوت می کند. 

3- برندسازی کارکنان
مدیریت و کارکنان شرکت باید بدانند که چه نقش و مسئولیتی برعهده دارند و چگونه در کسب و کار خود زندگی می کنند. درک نقشی که مدیریت و کارکنان در کسب وکار خود ایفا می کنند، زمینه ای برای قرارگرفتن در حرکت مؤثر در برندسازی استراتژیک است.

4- برندسازی ذی نفعان
شرکت باید با ذی نفعان خود در ارتباط باشد و با آنها درباره جامعه، مسئولیت پذیری و موقعیت شرکت گفت وگو کند. اقدامات صورت گرفته در برندسازی ذی نفعان، منجر به تقویت وفاداری و رابطه پویاتر می شود.
یک جنبه قابل ملاحظه از رویکرد یکپارچه شده در برندسازی بنگاه این است که اصولا برندسازی یک فعالیت فعالانه است که عمیقا ریشه در مدیریت دارد، اما با وجود این، آن را نمی توان به طور کامل مدیریت کرد زیرا هیچ مدیریتی بدون اشاره به فرهنگ خود، شهرت و تصورات عمومی را نمی تواند کنترل  کند.
رویکردهای مختلف برندسازی یک محصول برآیندی از موقعیت ها، سنت ها و عادت های مختلف بنگاه است، به همین دلیل است که شرکت ها باید بتوانند بین چهار عمل و جنبه فوق تعادل برقرار کرده تا بتوانند جریان برندسازی شرکت را شکل دهند.
برندسازی در محلی بین ارتباط با محیط خارجی، بازار و مدیریت و کارکنان قرار گرفته است. مسئولیت سازمانی و محتوای معین شده در برندسازی از این منظر که برندسازی تفکری است که می تواند رویکردهای متفاوتی را به عنوان تنوع در استراتژی کسب وکار (رویکرد مدیریت) یا تنوع در بازار (رویکرد بازاریابی) یا اینکه چیزی در خصوص سازمان است (رویکرد مدیریت منابع انسانی) و اینکه آن داستانی متفاوت در ارتباط با دیگران است  (رویکرد ارتباطی) در برگیرد.
از نقطه نظر مدیریتی، فعالیت برندسازی در زمینه وسعت بخشیدن به همه رویکردها و متعادل ساختن آنها در یک سازمان است. مسئولیت مدیریت این است که یک مخرج مشترک برای برندسازی ایجاد کند. برای متعادل ساختن آنچه می خواهید  (مدیریت)، آنچه هستید (فرهنگ)، چگونه به شهرت  (محیط خارجی) نگاه می کنید و چه چیزی (به بازار/تصویر) پیشنهاد می دهید.
بازاریابان که بر درک مدرن از برندسازی مسلط هستند عمدتا برندسازی بازاریابی را با نگاهی به جایگاه یابی و داستان هایی که می توانند شرکت و محصولات خود را از رقبای خود متفاوت کنند، مشاهده می کنند. به طور مثال کوکاکولا چگونه می تواند داستان و روایتی منحصر به فرد و جدای از سایر رقبایش داشته باشد.
مشاوران مدیریت، در اغلب اوقات وقتی صحبت درباره برندسازی شده، عمدتا آن را از دیدگاه ارزش برند مورد بررسی قرار داده اند.
نظریه پردازان سازمان، فرهنگ و منابع انسانی آخرین کسانی هستند که این مفهوم را قبول کرده اند، اما آنها در عوض در مدت زمان طولانی با داستان سرایی و ایجاد هویت کار کرده اند. از دیدگاه سازمانی آنها این سوال مطرح می شود که به طور مثال چگونه یک شرکت و کارکنانش یک هویت جدید در انتقال از یک شرکت صنعتی برای تبدیل شدن به یک شرکت دانش محور کسب خواهند کرد.
در نهایت، افراد ارتباطاتی با برندسازی ذی نفعان شرکت و شهرت آن مشخص می کنند. آیا ارتباطی بین چیزی که شرکت در مورد اخلاق می گوید و واقعیتی که شرکت در محصولات، رفتار و سنت های خودش ارائه می کند وجود دارد؟ به طور مثال چطور یک نوشیدنی گازدار همچون کوکاکولا یا یک نوشیدنی انرژی زا در ارتباط با بهداشت و سلامت درگیر می شود؟
داشتن رویکرد همه جانبه نگر به کلیه جنبه های مطرح شده، اثری ماندگار برجای خواهد گذاشت و متضمن افزایش سطح وفاداری خواهد شد. فرهنگ سازمان سرشار از گفته ها و ناگفته هاست. روایت ها و تداعیاتی که می توانند آنها را در غالب برنامه های منجسم و تأثیرگذار در تمامی فعالیت ها هدایت کند. فرهنگ مبتنی بر واقعیت است؛ واقعیتی که هر گونه اصلاح و تغییر در آن نیازمند عزم راسخ و همتی بزرگ است.
نویسنده احمدرضا معماریان

سوابق گروه: ارایه بیش از 400 ساعت مشاوره تخصصی به سازمان ها و برندهای معتبر،اجرای بیش از ده ها پروژه تحقیقات بازار، برندسازی، رفتار مصرف کننده، کلوپ مشتریان، crm، مهندسی فروش و بازاریابی، کمپین تبلیغات، برنامه های ارتباطات بازاریابیIMC و روابط عمومی، دپارتمان بازاریابی و فروش، برنامه بازاریابی، مشاوره فروش، مشاوره راهکارهای افزایش فروش، مشاوره مهندسی فروش، تشکیل دپارتمان فروش و بازاریابی اجرای پروژه های مهندسی فروش، راه اندازی و استقرار فروش و بازاریابی مویرگی، راه اندازی و استقرار فروشگاه، اجرای پروژه های چیدمان فروش، تربیت فروشنده و ویزیتور، استخدام فروشنده و بازاریاب، راه اندازی پخش و توزیع مویرگی، استقرار نرم افزارهای فروش، مشاوره نرم افزار و سخت افزار فروش، فروش انلاین، مشاوره فروشگاه مجازی، مشاوره ارتقای فروش، مشاوره ترفیع فروش، اجرای جشنواره های فروش، تدوین شرح وظایف سطوح مدیریتی و مهندسی فروش، پیاده سازی و بهینه سازی سیستم های جامع مدیریت فروش و بازاریابی در سازمان، طراحی تدوین و استقرار فرآیندهای فروش، تدوین سیاست ها و استراتژی های فروش سازمان با هماهنگی مدیران، بررسی و آنالیز روانشناسی خرید و روان شناسی فروش، تحقیقات رفتار مصرف کنندگان، اجرای جشنواره های فروش و بازاریابی، آنالیز دلایل شکست روشهای اجرایی در جذب مشتریان جدید، بهبود سطح حفظ مشتری جهت افزایش فروش و ایجاد جریان درآمد اضافی، ایجاد واحد crm اثربخش و اجرایی در شرکت و سازمان ، شناسایی نیازهای مشتریان و جلب اعتماد آنها برای خرید، آموزش تیم فروش در جهت بهبود عملکرد، تکنیک های رفتار شناسی و رفتارسنجی مشتریان در فروش، طبقه بندی انواع مشتریان و تکنیک های فروش به آنها، طراحی و نظارت بر چرخه عملیات فروش، طراحی عملیات ستادی فروش، اجرای مناسب ترین و ساده ترین روشهای فروش و بازاریابی، مشاوره در جهت کاهش هزینه های بازاریابی و فروش.
آموزش اصول و فنون مذاکره، فن بیان و زبان، آموزش برندسازی، روش های برندسازی، مدیریت، بازاریابی و فروش.
مشاوره پرسنال برندینگ پزشکان، آموزش، آموزش ارزش گذاری برند، آموزش بهترین شیوه ارائه خدمات به مشتری، آموزش تکنیک‌های خلاقیت، آموزش تکنیک‌های فروش حرفه‌ای، آموزش روش ابداع اختراع، مشاوره منابع انسانی، آموزش فروشندگی حرفه‌ای، مشاوره مهندسی فروش، آموزش مدیریت، آموزش مدیریت برند، آموزش مذاکره، آموزش مذاکره فروش، مشاوره مالی و بودجه بندی، تهیه سند بودجه، اخذ نمایندگی انحصاری، دریافت نمایندگی انحصاری برندهای معتبر اروپا و آمریکا، ارزیابی عملکرد کارکنان، انتخاب نام برند، اندازه‌گیری ارزش نام برند، مشاوره فروش، بازاریابی کالا و خدمات، برنامه بازاریابی، پیاده سازی CRM در فروش، مشاوره مدیریت، تبلیغات آنلاین تحت وب، بازاریابی و فروش تبلیغات، تبلیغات محیطی، تجاری سازی خلاقیت و نوآوری، تست شخصیت، تهیه سند بودجه، تهیه شاخصهای عملکردی و کارت امتیازی متوازن، مشاوره سرمایه‌گذاری جریان مالی ریسک و اداره عدم قطعیت سرمایه‌گذاری مالی اعتباری، آموزش اصول و فنون و تکنیک های مذاکره، سند بازاریابی، سیستم مدیریت ارتباط با مشتری، طراحی استراتژی، طراحی خدمات جدید، مشاوره مدیریت، خلاقیت و نوآوری، طراحی فرایند فروش، طراحی کمپین تبلیغاتی، طراحی لوگو/علامت تجاری، مشاوره برندینگ فردی (برند شخص)، طرح توجیهی، قرارداد بین المللی، مارکتینگ پلن، مشاوره تبلیغات محصولات و خدمات، مشاوره و آموزش خدمت به مشتری، مدرس بازاریابی، مدیریت اسناد و مدارک مالی، مشاوره مدیریت استراتژیک، مدیریت بازاریابی، مشاور بازاریابی، مشاور فروش، مشاوره BSC، مشاوره بازاریابی، مشاوره برندسازی، مشاوره برندینگ، مشاوره ریسک تجاری، مشاوره طرح کسب و کار، تجاری مشاوره مدیریت فروش، مشاوره و آموزش هنرمندان، هویت برند، CI GUIDE، مشاوره برندینگ وکلا، مشاوره تعیین ارزش برند. اجرای پروژه های QS ، بازاریابی، مدیریت و مهندسی فروش، برندینگ و تبلیغات، باشگاه مشتریان و CRM، دپارتمان بازاریابی، توزیع و پخش و فروش مویرگی، اجرای جشنواره های فروش، پیاده سازی سیستم های جامع مدیریت فروش و بازاریابی، استقرار فرآیند های فروش، تدوین سیاست ها و استراتژی های فروش، اجرای ساده ترین و مناسب ترین روش های فروش و بازاریابی در جهت ارتقا فروش و رضایت مشتری، بهبود عملکرد تیم فروش و بازاریابی، ایجاد واحد CRM، استخدام و بکارگیری منابع انسانی مناسب و اثر بخش با متدهای روز دنیا و آموزش و استقرار آنها در سازمان،تحقیقات بازار و بازاریابی، بازارشناسی و بازارسنجی، منابع انسانی، رفتار مصرف کننده، بررسی و آنالیز روانشناسی خرید و روانشناسی فروش،مشاوره در حوزه های مدیریت، QS، بازاریابی، فروش، تبلیغات و ارتباطات، راهکارهای افزایش فروش.