تفاوت برنامه بازریابی و برنامه کسب و کار یکی از موضوعاتی است که فهم آن راهگشاست. برنامه کسب و کار و برنامه بازاریابی هر دو اجزای مهمی برای کسب و کار موفق هستند. اینها نه تنها کمک به موفقیت بلکه کمک می کنند بتوانیم آن را اندازه گیری کنیم، به دلیل اینکه کسب و کار بسته به تقاضای مشتری و بازار است.

برنامه کسب و کار
برنامه کسب و کار دیدگاهی در مورد کسب و کار فراهم می کند.
این دیدگاه شامل اطلاعات کارکنان، عملیات ها، مکان ها، بازاریابی و دیدگاه های اقتصادی است و اغلب به عنوان یک ابزار اقتصادی مورد استفاده قرار می گیرد. به این معنی که آیا ادامه کسب و کار به صرفه است، و می تواند جواب هزینه ها را بدهد.
البته برنامه کسب و کار، بیشتر برای راه اندازی کسب و کارهای جدید شناخته شده هستند و باید در طول حیات کسب و کار از آنها استفاده کرد. آنها به توسعه مزیت رقابتی کمکی نمی کنند.آنها کمک می کنند بفهمیم که کسب و کار در آینده بازار دوام می آورند.

برنامه بازاریابی
برنامه بازرایابی جزییات عملیاتی است که برای رسیدن به اهداف عملیاتی شرکت لازم است.
این برنامه تعیین کننده نقاط قیمتی، بازار هدف و رقابت است.
این برنامه توضیح می دهد چگونه برنامه از طریق تبلیغات مشتری تولید می کند.
این برنامه باید توضیح بدهد شرکت چگونه باید بر مزیت رقابتی رقبا غلبه کند.
برنامه بازاریابی قسمتی مهم در برنامه کسب و کار است و احتیاج به اطلاعات دقیق تحقیقات بازار دارد.

وابستگی متقابل
برنامه بازاریابی و کسب کار با هم متقابلا وابسته اند و باید نسبت به هم سازگار باشند. برنامه کسب و کار تعیین کننده اهداف و عملیات کسب و کار است. در حالی که برنامه بازاریابی نحوه رسیدن به آنها را شرح می دهد.
اگر برنامه کسب و کار تغییر کند، باید برنامه بازریابی نیز متعاقب آن تغییر کند. یک برنامه بازاریابی نباید از اهداف تعیین شده توسط برنامه کسب و کار عدول کند.

به روزرسانی
هر دو برنامه احتیاج به به روزرسانی دارند. برنامه کسب و کار هر سال باید به روزرسانی شود.
برنامه بازاریابی  باید هر سه ماه یک ماه بار به روزرسانی شود.
با مقایسه فعالیت های  باید موفقیت کسب و کار را اندازه گیری کنیم. سپس باید تشخیص بدهیم که آیا  باید به روزرسانی ها در شرایط اقتصادی جدید در چه مواردی رعایت شود.

ملاحظات
نیازی نیست که هر دو برنامه مفصل نوشته شوند، البته باید به اندازه ای باشند که میزان آگاهی کافی را فراهم کنند و اطلاعات را با جزییات به ما بدهند.
اطلاعات باید به خوبی با تحقیق به دست آمده باشند. اطلاعات باید برای تحقیق خود دارای شواهد کافی باشند.
اهداف، عملیات ها و استراتژی های برنامه باید به قابل اندازه گیری و قابل اندازه گیری باشند. برنامه ها باید با تکامل کسب و کار به روزرسانی شوند.

منبع: SMALLBUSINESS.CHRON

سوابق گروه: ارایه بیش از 400 ساعت مشاوره تخصصی به سازمان ها و برندهای معتبر،اجرای بیش از ده ها پروژه تحقیقات بازار، برندسازی، رفتار مصرف کننده، کلوپ مشتریان، crm، مهندسی فروش و بازاریابی، کمپین تبلیغات، برنامه های ارتباطات بازاریابیIMC و روابط عمومی، دپارتمان بازاریابی و فروش، برنامه بازاریابی، مشاوره فروش، مشاوره راهکارهای افزایش فروش، مشاوره مهندسی فروش، تشکیل دپارتمان فروش و بازاریابی اجرای پروژه های مهندسی فروش، راه اندازی و استقرار فروش و بازاریابی مویرگی، راه اندازی و استقرار فروشگاه، اجرای پروژه های چیدمان فروش، تربیت فروشنده و ویزیتور، استخدام فروشنده و بازاریاب، راه اندازی پخش و توزیع مویرگی، استقرار نرم افزارهای فروش، مشاوره نرم افزار و سخت افزار فروش، فروش انلاین، مشاوره فروشگاه مجازی، مشاوره ارتقای فروش، مشاوره ترفیع فروش، اجرای جشنواره های فروش، تدوین شرح وظایف سطوح مدیریتی و مهندسی فروش، پیاده سازی و بهینه سازی سیستم های جامع مدیریت فروش و بازاریابی در سازمان، طراحی تدوین و استقرار فرآیندهای فروش، تدوین سیاست ها و استراتژی های فروش سازمان با هماهنگی مدیران، بررسی و آنالیز روانشناسی خرید و روان شناسی فروش، تحقیقات رفتار مصرف کنندگان، اجرای جشنواره های فروش و بازاریابی، آنالیز دلایل شکست روشهای اجرایی در جذب مشتریان جدید، بهبود سطح حفظ مشتری جهت افزایش فروش و ایجاد جریان درآمد اضافی، ایجاد واحد crm اثربخش و اجرایی در شرکت و سازمان ، شناسایی نیازهای مشتریان و جلب اعتماد آنها برای خرید، آموزش تیم فروش در جهت بهبود عملکرد، تکنیک های رفتار شناسی و رفتارسنجی مشتریان در فروش، طبقه بندی انواع مشتریان و تکنیک های فروش به آنها، طراحی و نظارت بر چرخه عملیات فروش، طراحی عملیات ستادی فروش، اجرای مناسب ترین و ساده ترین روشهای فروش و بازاریابی، مشاوره در جهت کاهش هزینه های بازاریابی و فروش.
آموزش اصول و فنون مذاکره، فن بیان و زبان، آموزش برندسازی، روش های برندسازی، مدیریت، بازاریابی و فروش.
مشاوره پرسنال برندینگ پزشکان، آموزش، آموزش ارزش گذاری برند، آموزش بهترین شیوه ارائه خدمات به مشتری، آموزش تکنیک‌های خلاقیت، آموزش تکنیک‌های فروش حرفه‌ای، آموزش روش ابداع اختراع، مشاوره منابع انسانی، آموزش فروشندگی حرفه‌ای، مشاوره مهندسی فروش، آموزش مدیریت، آموزش مدیریت برند، آموزش مذاکره، آموزش مذاکره فروش، مشاوره مالی و بودجه بندی، تهیه سند بودجه، اخذ نمایندگی انحصاری، دریافت نمایندگی انحصاری برندهای معتبر اروپا و آمریکا، ارزیابی عملکرد کارکنان، انتخاب نام برند، اندازه‌گیری ارزش نام برند، مشاوره فروش، بازاریابی کالا و خدمات، برنامه بازاریابی، پیاده سازی CRM در فروش، مشاوره مدیریت، تبلیغات آنلاین تحت وب، بازاریابی و فروش تبلیغات، تبلیغات محیطی، تجاری سازی خلاقیت و نوآوری، تست شخصیت، تهیه سند بودجه، تهیه شاخصهای عملکردی و کارت امتیازی متوازن، مشاوره سرمایه‌گذاری جریان مالی ریسک و اداره عدم قطعیت سرمایه‌گذاری مالی اعتباری، آموزش اصول و فنون و تکنیک های مذاکره، سند بازاریابی، سیستم مدیریت ارتباط با مشتری، طراحی استراتژی، طراحی خدمات جدید، مشاوره مدیریت، خلاقیت و نوآوری، طراحی فرایند فروش، طراحی کمپین تبلیغاتی، طراحی لوگو/علامت تجاری، مشاوره برندینگ فردی (برند شخص)، طرح توجیهی، قرارداد بین المللی، مارکتینگ پلن، مشاوره تبلیغات محصولات و خدمات، مشاوره و آموزش خدمت به مشتری، مدرس بازاریابی، مدیریت اسناد و مدارک مالی، مشاوره مدیریت استراتژیک، مدیریت بازاریابی، مشاور بازاریابی، مشاور فروش، مشاوره BSC، مشاوره بازاریابی، مشاوره برندسازی، مشاوره برندینگ، مشاوره ریسک تجاری، مشاوره طرح کسب و کار، تجاری مشاوره مدیریت فروش، مشاوره و آموزش هنرمندان، هویت برند، CI GUIDE، مشاوره برندینگ وکلا، مشاوره تعیین ارزش برند. اجرای پروژه های QS ، بازاریابی، مدیریت و مهندسی فروش، برندینگ و تبلیغات، باشگاه مشتریان و CRM، دپارتمان بازاریابی، توزیع و پخش و فروش مویرگی، اجرای جشنواره های فروش، پیاده سازی سیستم های جامع مدیریت فروش و بازاریابی، استقرار فرآیند های فروش، تدوین سیاست ها و استراتژی های فروش، اجرای ساده ترین و مناسب ترین روش های فروش و بازاریابی در جهت ارتقا فروش و رضایت مشتری، بهبود عملکرد تیم فروش و بازاریابی، ایجاد واحد CRM، استخدام و بکارگیری منابع انسانی مناسب و اثر بخش با متدهای روز دنیا و آموزش و استقرار آنها در سازمان،تحقیقات بازار و بازاریابی، بازارشناسی و بازارسنجی، منابع انسانی، رفتار مصرف کننده، بررسی و آنالیز روانشناسی خرید و روانشناسی فروش،مشاوره در حوزه های مدیریت، QS، بازاریابی، فروش، تبلیغات و ارتباطات، راهکارهای افزایش فروش.