برخی اوقات که سیل تبلیغات و آگهی‌ها را تماشا می‌کنم، از خود می‌پرسم: یک تبلیغ چقدر بر تصمیم خریدار برای ترغیب به استفاده از یک محصول مؤثر است؟ آیا فردی که تبلیغ می‌کند و یا رسانه‌هایی که فضای تبلیغ را در اختیار مشتریان قرار می‌دهند، بعد از رسیدن به هدفشان در این بازاریابی، برنامه هم دارند؟ و کم نیستند کسب‌وکارها و مغازه‌هایی که بدون برنامه تبلیغ می‌کنند و البته به نتیجه نمی‌رسند.
چندی پیش یک آگهی مربوط به فروش لوازم دسته دوم را ملاحظه کردم که به طور مکرر بیش از دو هفته در نیازمندی به چاپ می‌رسید؛ اطلاعیه آگهی در مورد فروش یکسری اقلام لوازم خانگی به دلیل عیوب ظاهری بود. هنگامی که بیش از یک هفته این اطلاعیه در جلوی چشمانم تکرار شد، احساس کردم این دیگر تبلیغ نیست؛ بلکه یک ضدتبلیغ است! و در تأیید این گزاره همین بس که آگهی بیش از دو ماه و به طور پیوسته تکرار شد و این که به فروش رسید یا نرسید را هم باید از آگهی‌دهنده پرسید.

شرکت تبلیغات | تعریف تبلیغات | تبلیغات اینترنتی رایگان

من معتقد هستم تبلیغات جدید باید داستانی را برای مشتریان خود بازگو نمایند. این مشتری است که با مشاهده تبلیغ، تصاویر و روایتی را در ذهن خود به تصویر می‌کشد و در نهایت این داستان اگر پایان خوشی داشته باشد، محصول را خواهد خرید!
اجازه بدهید با ذکر دو مثال، عبارت بالا را بهتر توضیح بدهم تا ببینیم تبلیغات چگونه می‌تواند جزء راهکارهای افزایش فروش تلقی و در برنامه‌ریزی‌های بازاریابی مورد استفاده قرار بگیرد.

آگهی‌های استخدام
روزنامه‌ها و مطبوعات علیرغم اینکه در بازاریابی مطبوعاتی شاهد رکود و کاهش فروش شدیدی هستند، اما کماکان یکی از مکان‌های جذاب برای ارائه آگهی‌های استخدامی هستند: آگهی‌هایی که علیرغم ایجاد پایگاه‌های اینترنتی شغل یابی، مخاطبان خاص خود را هنوز دارد.
ببینیم یک آگهی شغلی مناسب چگونه می‌تواند داستان خوبی را برای مخاطبان خود تعریف کند تا بتواند افراد بیشتر و با کیفیت‌تری را جذب کند؟
به این آگهی‌ها توجه نمایید:
آگهی الف) فراخوان جذب نیروی a، b، c و d ، تماس با شماره...
آگهی ب) استخدام ردیف‌های شغلی a، b و c با حقوق اداره کار+ بیمه و کارانه، تماس با شماره...
آگهی ج) جذب نیرو برای شرکت... ردیف‌های شغلی... با حقوق و مزایای...ساعت کاری...
ملاحظه می‌نمایید که یک آگهی استخدام ساده به انواع گوناگون می‌تواند خود را نشان دهد و این که چه عناصری در ذهن مشتری از تبلیغات ارائه شده شکل بگیرد، کاملاً به هدف و رفتار صاحب تبلیغ برمی‌گردد. شاید برخی این عبارت را بگویند که: در بازار کار فعلی دنیا و ایران، همه دنبال کار هستند و کیفیت برایشان مهم نیست!
اما صادقانه از خود بپرسیم: یک آگهی که انبوهی از نیروهای انسانی را به سمت یک کسب‌وکار سرازیر می‌کند، چه هزینه‌هایی را می‌تواند تحمیل کند که کمترین آن زمان است؟ آیا با شرایط فعلی، نیروهای کار باز هم دنبال امتیاز و محیط‌های کاری بهتر نیستند؟ چه خطاهایی ممکن است صورت بپذیرد؟
این که شرکتی راهکارهایی برای فروش بیشتر برای خود تعیین کند و یکی از ابزارها را استخدام نیروی با کیفیت ببینید، چگونه می‌تواند از یک تبلیغ استخدامی بهترین نتیجه بگیرد؟ و به همین ترتیب: متقاضی کار به سمت کدام آگهی شغلی ترغیب می‌شود و برای آن جایگاه شغلی ارزش بیشتری قائل می‌شود؟

آگهی فروش اینترنتی
ایمیل مارکتینگ و وب‌سایت‌های خرید اینترنتی از جمله مدل‌های تؤام تبلیغات، بازاریابی و فروش کالاها و خدمات هستند. بنرهای زیادی در وب‌سایت‌های مختلف روزانه در جلوی چشمان ما می‌آیند و می‌روند: شما به کدام تبلیغ توجه بیشتری کرده‌اید؟
اگر با دقت فکر نمایید، متوجه خواهید شد که آن بنری شما را به کلیک تشویق کرده که داستان بهتری را در ذهن شما ساخته است. این داستان برای هر کالا یا خدمت تفاوت دارد: یک کالا و یا خدمت ممکن است نیازی نداشته باشد که دنبال مشتری باشد و کالا یا خدمت دیگری، از اساس برای نیاز مشتری تعریف می‌شود؛ مثلاً داروی سرماخوردگی نیاز به آفرینش مشتری و یا تحریک نیاز ندارد، چرا که خریدار خود را همیشه دارد؛ اما یک شیرینی فروش و یا حتی سوپرمارکت، روش های فروش کالا را هر روز باید بازبینی و بهینه نماید تا در رقابت با سایرین در خدمت به مشتری عقب نیفتد. البته در مثال داروی سرماخوردگی، در این خصوص نیز رقابت‌هایی وجود دارد که در وقت خودش به آن خواهم پرداخت.

تبلیغ باید رؤیای مشتری را دنبال نماید: چه یک خودروی لوکس گرانقیمت باشد و چه یک آبمیوه معمولی. تبلیغاتِ مشتری ساز، تبلیغاتی هستند که به مردم دروغ نمی‌گویند و حوصله آنان را سر نمی‌برند. این مسأله‌ای است که مشاورین و متخصصین بازاریابی، در ارائه و اجرای راهکارهای تبلیغاتی به طور جدی مد نظر دارند.
روانشناسی و جامعه‌شناسی مخاطب برای موفقیت تبلیغات در برنامه بازاریابی بسیار اهمیت دارد. یک تبلیغ اگر هدف صحیحی را در بازاریابی دنبال نکند، نه تنها هزینه خود را درنمی‌آورد که ممکن است یک ضد تبلیغ محسوب بشود. خانم دکتری در یکی از مشاوره‌ها، به شدت از تبلیغ خدماتش گله‌مند بود و متعجب از این که چرا یک سال آگهی زدن در یک روزنامه، برایش افزایش مراجعه‌کننده و یا حتی زنگ‌خور نداشته است؟ و در کنار چنین موردهایی، پزشکانی هم داشته‌ایم که مرحله تبلیغات خوب را گذرانده و به فکر مراحل بعدی توسعه بازار فعالیت خود افتادند.
پس می‌توانیم این طور عنوان نماییم که یکی از راهکارهای بازاریابی عملی برای افزایش فروش، تبلیغ با هدف بهینه شدن فرایند بازاریابی هر کالا یا خدمت برای سودرسانی به مشتریان است.
در یک جا تبلیغ صوتی بهتر نتیجه می‌دهد و در جای دیگر تبلیغ تصویری؛ در مورد یک کالا خلاقیت، بهتر ویژگی‌های محصول را بیان می‌کند و در مورد یک کالای دیگر حتما باید عنصر طنز وجود داشته باشد.

تبلیغات چریکی
مواردی که بیان شد، بخشی از مقدمات اجرای موفق یک تبلیغ و شاید هم از جمله محورهای تکنیکهای فروش برای هر کالا و خدماتی بود. تبلیغات چریکی، یکی از راهکارهای موفقیت یک تبلیغ است که الزاماً به معنی فعالیتی بسیار عجیب  یا غیرعادی نیست. شاید بتوان نقش پراهمیت ایده‌های خلاقانه را در این چنین تبلیغاتی تعریف نمود که از جمله روش های جذب مشتری برای فروش بیشتر محسوب می‌شود. تبلیغات چریکی، می‌تواند پیش‌نیازی مؤثر برای نهایی سازی فروش شما در مقایسه با سایر رقبا محسوب گردد. البته نباید این نکته را از نظر دور نگه داریم که اجرای نادرست ایده‌های خلاقانه، هزینه و خسارت‌های محسوس و غیرمحسوس زیادی را تحمیل می‌کند. نیازهای مشتری، کلید توافق با اوست. آیا تبلیغ شما در برنامه بازاریابی بر این نیاز تأکید درستی می‌کند؟ این یکی از سؤالاتی است که در طراحی هر برنامه بازاریابی از هر جنسی که باشد، باید مد نظر داشته باشیم.

در برنامه طراحی تبلیغ چریکی که در یکی از شرکت‌های معتبر کشور داشتیم، به این سه نکته تأکید کردیم:
1) هدایت مشتریان بالقوه در یک مسیر صحیح فروش
2) در نظر داشتن بخش‌های مختلف بازار هدف
3) جلب توجه مشتری به بالاترین میزان

شرکت تبلیغات | تعریف تبلیغات | تبلیغات اینترنتی رایگان

هدایت مشتریان زمانی صورت می‌گیرد که ما معیارهای رفتاری مشتریان را شناخته و برای آنها برنامه ریزی و اقدام درستی کرده باشیم. مسیر صحیح فروش نیز، بر مبنای مرتب‌سازی این معیارهاست:
کدام سن محصول شما را دوست دارد؟
کدام جنسیت خدمات شما را بیشتر خریداری می‌کند؟
زمانی که مسیر صحیح فروش مشخص شد، بخش‌های مختلف بازار بهتر شناسایی می‌شوند، پس تنها ایده های فروش منجر به افزایش فروش نخواهند شد؛ چرا که اگر حتی بهترین ایده را داشته باشید اما نتوانید توجه مشتریان را به خود جلب کنید، توفیقی حاصل نخواهید کرد. روش های نوین فروش، حلقه‌های انتهایی بازاریابی محسوب می‌شوند تا بتوانیم احتمال موفقیت بیشتری را در خرید مشتری از خودمان کسب نماییم.

برای درک بهتر مفاهیمی که در این مقاله اشاره شد، پیشنهاد می‌کنم از امروز، بازدید در نمایشگاه‌ها و غرفه‌های شرکت‌های مختلف را بهتر و دقیق‌تر مد نظر داشته باشید. غرفه آرایی ها و حتی نحوه تعامل مسئلین غرفه در بازاریابی و فروش کالاها و خدماتشان، نوعی تبلیغ محسوب می‌شوند. هیچ گاه نباید تبلیغ را تنها درمطبوعات، تلویزیون و یا بیلبورد محسوب نماییم.
به این دقت کنید جذب کدام غرفه‌ها می‌شوید؟ آیا هزینه‌های بالای یک شرکت برای آراستن غرفه خود در یک نمایشگاه، به معنی توفیق حضور در آن گردهمایی است؟ قطعاً خیر. گاهی اوقات ایده‌های بسیار ساده برای ارتباط مبتنی بر تبلیغ، منجر به درخشش یک کسب‌وکار ساده در یک نمایشگاه بزرگ با حضور رقبای قدیمی و قدرتمندتر می‌گردد. این ایده ممکن است یک تخفیف مناسب و یا یک بروشور کوچک حاوی اطلاعاتی باشد که منجر به داستان‌سرایی زیبا برای مشتریان در ذهنشان می‌گردد.

در تبلیغات چریکی باید دقت نماییم که وارد حیطه‌های روابط عمومی نشویم. اگر چه تبلیغات ارتباط تنگاتنگی با روابط عمومی دارد، ولی روابط عمومی یک فعالیت اجرایی فاقد استراتژی برنامه ریزی است و این موضوعی است که سبب تفاوت آن با موضوع تبلیغات می‌شود.
و نکته آخر این که عصر بازاریابی مبتنی بر تبلیغات بر خلاف گفته بسیاری از متخصصین و کارشناسان نه تنها تمام نشده که هوشمندانه‌تر و تحلیل‌محور شده است. مردم و مشتریان از تبلیغاتی بدشان می‌آید که آنها را فریب دهد و یا نادان فرض کنید!
اگر مشتریان را درست شناسایی نماییم و محتوای خوبی به آنان ارائه دهیم، بازاریابی ما تنها و تنها با تبلیغ خوب تکمیل می‌شود. این تبلیغ خوب، یکی از پایه‌های مهم استراتژیک ساختار کسب‌وکار شما برای فوش موفق برای هر کالا و خدماتی است.