آیا تا کنون به این موضوع فکر کرده اید که هویت برند چیست و چرا از اهمیت بالایی برخوردار است؟ یا این موضوع که هویت برند با تصویر برند چه تفاوتی دارد؟ زمانی که در مورد یک برند صحبت می کنیم، راجع به هویت برند حرف می زنیم یا تصویر آن برند؟

به چه چیزی هویت برند می گوییم؟
هویت برند در واقع جان مایه و پایه و اساس هر شرکتی است و سازمان ها با تعریف آن پیامشان را به شرکاء، مشتریان و کارمندان خود می رسانند. پیامی که روشن می سازد آنها چگونه سازمانی و با چه هدف هایی هستند. شرکت از این طریق تصویر ذهنی مطلوب خود را در ذهن مشتریان آینده ترسیم می کند.
با یک مثال شروع کنیم. یکی از دوستان خود را در نظر بگیرید. تصورتان نسبت به او چیست؟ نام، اخلاق، ارزش ها و عقاید و در آخر خاطراتی که با او دارید را مرور کنید. همه اینها و موارد زیاد دیگری، هویت دوست شما را در ذهنتان شکل داده است.
هویت برند یک سازمان نیز به همین صورت است. با ذکر یک مثال بهتر متوجه این موضوع خواهید شد. یک سازمان برای خود مسئولیت تولید محصولاتی متمایز را تعریف کرده است. محصولاتی با ویژگی های منحصر به فرد. این سازمان با این روش به دنبال تعیین هویت خود است و نشان می دهد این سازمان چگونه می خواهد در بازار دیده شود.
سازمان ها با کمک استراتژی های بازاریابی و برندینگ، هویت خود را به مصرف کنندگان نشان می دهند. این هویت، یک نام تجرای را منحصر به فرد می کند. هویت برند از چشم انداز و فرهنگ سازمان، جایگاه یابی و روابط و شیوه عرضه و در نهایت از شخصیت برند نشأت می گیرد.
حالا یک برند را تصور کنید. نام، لوگو، رنگ، بسته بندی محصول، ارزش های آن، انتظاراتی که از آن برند دارید، تعهدات برند و اولین جمله ای که بعد از شنیدن نام آن به ذهنتان خطور می کند. برند یک هویت دارد و این هویت بخش عمده ای از “تصور مخاطبان نسبت به برند” را می سازد.

به چه چیزی هویت برند نمی گوییم؟
تصویر برند در واقع در رابطه با این است که چگونه مشتری به یک برند نگاه می کند، اما هویت برند مجموعه ای از عناصر سمعی، بصری و دیگر نمونه هایی است که بیانگر برند و شکل دهنده تصویر آن می باشد. هویت برند را مدیران آن می سازند، اما تصویر برند از دید شخص خارجی یا همان مشتری نشأت می گیرد. در نتیجه شما باید در برندینگ به این موضوع دقت داشته باشید. اصل را بر روی هویت برند بگذارید و روی آن تمرکز داشته باشید، تصویر برند به خودی خود به دنبال آن شکل خواهد گرفت.
در واقع تصویر برند مجموعه ای از برداشت ها و تصوراتی است که تمام ساختار یک برند، با تمام نقاط قوت و ضعف آن شکل می گیرد. این تصویر در طول زمان و با کمک کمپین های تبلیغاتی و عرضه محصولات در اذهان مشتریان نمایان می شود. این تصویر در ذهن مشتری از ثبات نسبی برخوردار است و به سادگی تغییر نمی کند. افراد بسیاری بر این باور هستند که داشتن تجربه خوب از یک برند از قیمت آن مهم تر است.
برای مثال برند اپل را تصور کنید. شعار این برند این است که “متفاوت فکر کن”. با این تعریف، تفاوت مهمترین شاخصه این برند است. تفاوت در طراحی، تفاوت در سیستم عامل و تفاوت در نحوه تعامل کاربر، محصولات این برند را متمایز و تصویر یک محصول خاص و متمایز را در ذهن مشتری تداعی کرده است.
به یاد داشته باشید که هر میزان تصویر برند شما قوی تر باشد، روی فروش شما تأثیر خواهد داشت. این تصویر به راحتی از ذهن مخاطب فراموش نمی شود و در حفظ مشتریان فعلی موثر می باشد.
نویسنده: نسترن بلوکات

سوابق گروه: ارایه بیش از 400 ساعت مشاوره تخصصی به سازمان ها و برندهای معتبر،اجرای بیش از ده ها پروژه تحقیقات بازار، برندسازی، رفتار مصرف کننده، کلوپ مشتریان، crm، مهندسی فروش و بازاریابی، کمپین تبلیغات، برنامه های ارتباطات بازاریابیIMC و روابط عمومی، دپارتمان بازاریابی و فروش، برنامه بازاریابی، مشاوره فروش، مشاوره راهکارهای افزایش فروش، مشاوره مهندسی فروش، تشکیل دپارتمان فروش و بازاریابی اجرای پروژه های مهندسی فروش، راه اندازی و استقرار فروش و بازاریابی مویرگی، راه اندازی و استقرار فروشگاه، اجرای پروژه های چیدمان فروش، تربیت فروشنده و ویزیتور، استخدام فروشنده و بازاریاب، راه اندازی پخش و توزیع مویرگی، استقرار نرم افزارهای فروش، مشاوره نرم افزار و سخت افزار فروش، فروش انلاین، مشاوره فروشگاه مجازی، مشاوره ارتقای فروش، مشاوره ترفیع فروش، اجرای جشنواره های فروش، تدوین شرح وظایف سطوح مدیریتی و مهندسی فروش، پیاده سازی و بهینه سازی سیستم های جامع مدیریت فروش و بازاریابی در سازمان، طراحی تدوین و استقرار فرآیندهای فروش، تدوین سیاست ها و استراتژی های فروش سازمان با هماهنگی مدیران، بررسی و آنالیز روانشناسی خرید و روان شناسی فروش، تحقیقات رفتار مصرف کنندگان، اجرای جشنواره های فروش و بازاریابی، آنالیز دلایل شکست روشهای اجرایی در جذب مشتریان جدید، بهبود سطح حفظ مشتری جهت افزایش فروش و ایجاد جریان درآمد اضافی، ایجاد واحد crm اثربخش و اجرایی در شرکت و سازمان ، شناسایی نیازهای مشتریان و جلب اعتماد آنها برای خرید، آموزش تیم فروش در جهت بهبود عملکرد، تکنیک های رفتار شناسی و رفتارسنجی مشتریان در فروش، طبقه بندی انواع مشتریان و تکنیک های فروش به آنها، طراحی و نظارت بر چرخه عملیات فروش، طراحی عملیات ستادی فروش، اجرای مناسب ترین و ساده ترین روشهای فروش و بازاریابی، مشاوره در جهت کاهش هزینه های بازاریابی و فروش.
آموزش اصول و فنون مذاکره، فن بیان و زبان، آموزش برندسازی، روش های برندسازی، مدیریت، بازاریابی و فروش.
مشاوره پرسنال برندینگ پزشکان، آموزش، آموزش ارزش گذاری برند، آموزش بهترین شیوه ارائه خدمات به مشتری، آموزش تکنیک‌های خلاقیت، آموزش تکنیک‌های فروش حرفه‌ای، آموزش روش ابداع اختراع، مشاوره منابع انسانی، آموزش فروشندگی حرفه‌ای، مشاوره مهندسی فروش، آموزش مدیریت، آموزش مدیریت برند، آموزش مذاکره، آموزش مذاکره فروش، مشاوره مالی و بودجه بندی، تهیه سند بودجه، اخذ نمایندگی انحصاری، دریافت نمایندگی انحصاری برندهای معتبر اروپا و آمریکا، ارزیابی عملکرد کارکنان، انتخاب نام برند، اندازه‌گیری ارزش نام برند، مشاوره فروش، بازاریابی کالا و خدمات، برنامه بازاریابی، پیاده سازی CRM در فروش، مشاوره مدیریت، تبلیغات آنلاین تحت وب، بازاریابی و فروش تبلیغات، تبلیغات محیطی، تجاری سازی خلاقیت و نوآوری، تست شخصیت، تهیه سند بودجه، تهیه شاخصهای عملکردی و کارت امتیازی متوازن، مشاوره سرمایه‌گذاری جریان مالی ریسک و اداره عدم قطعیت سرمایه‌گذاری مالی اعتباری، آموزش اصول و فنون و تکنیک های مذاکره، سند بازاریابی، سیستم مدیریت ارتباط با مشتری، طراحی استراتژی، طراحی خدمات جدید، مشاوره مدیریت، خلاقیت و نوآوری، طراحی فرایند فروش، طراحی کمپین تبلیغاتی، طراحی لوگو/علامت تجاری، مشاوره برندینگ فردی (برند شخص)، طرح توجیهی، قرارداد بین المللی، مارکتینگ پلن، مشاوره تبلیغات محصولات و خدمات، مشاوره و آموزش خدمت به مشتری، مدرس بازاریابی، مدیریت اسناد و مدارک مالی، مشاوره مدیریت استراتژیک، مدیریت بازاریابی، مشاور بازاریابی، مشاور فروش، مشاوره BSC، مشاوره بازاریابی، مشاوره برندسازی، مشاوره برندینگ، مشاوره ریسک تجاری، مشاوره طرح کسب و کار، تجاری مشاوره مدیریت فروش، مشاوره و آموزش هنرمندان، هویت برند، CI GUIDE، مشاوره برندینگ وکلا، مشاوره تعیین ارزش برند. اجرای پروژه های QS ، بازاریابی، مدیریت و مهندسی فروش، برندینگ و تبلیغات، باشگاه مشتریان و CRM، دپارتمان بازاریابی، توزیع و پخش و فروش مویرگی، اجرای جشنواره های فروش، پیاده سازی سیستم های جامع مدیریت فروش و بازاریابی، استقرار فرآیند های فروش، تدوین سیاست ها و استراتژی های فروش، اجرای ساده ترین و مناسب ترین روش های فروش و بازاریابی در جهت ارتقا فروش و رضایت مشتری، بهبود عملکرد تیم فروش و بازاریابی، ایجاد واحد CRM، استخدام و بکارگیری منابع انسانی مناسب و اثر بخش با متدهای روز دنیا و آموزش و استقرار آنها در سازمان،تحقیقات بازار و بازاریابی، بازارشناسی و بازارسنجی، منابع انسانی، رفتار مصرف کننده، بررسی و آنالیز روانشناسی خرید و روانشناسی فروش،مشاوره در حوزه های مدیریت، QS، بازاریابی، فروش، تبلیغات و ارتباطات، راهکارهای افزایش فروش.