همواره زمزمه هایی در مورد شبکه های اجتماعی به عنوان تبلیغات جدید شنیده می شود، اما در حقیقت کارکردهای دیگری برای شبکه های اجتماعی وجود دارد که نقش آن را بسیار مهم می کند. به عنوان مثال، مدیریت ارتباط با مشتریان در اینجا است. به گزارش هورموند، فعالیت های مدیریت ارتباط با مشتریان به ما نشان می دهد که پس از نخستین خرید مشتری، چگونه با او رفتار کنیم. جذب مشتریان جدید، بسیار پرهزینه تر و دشوارتر از حفظ مشتریان قدیمی است. این دلیلی است که بسیاری از سازمان ها برای نگهداری از مشتریان خود، سخت تلاش و همواره محصولات و خدمات تکمیلی و متنوعی را برای آنها فراهم می کنند.

سازمان ها معمولا به پایگاه داده های پیچیده خود تکیه می کنند که اطلاعات به روز مشتریان را نگه داشته و نشان می دهد که آنها چه چیزی خریده اند، چه پیام های شخصی باید برای آنها ارسال شود و اینکه چه نیازهای خاص و یکتایی دارند. سایت سلزفورس، در زمینه راهکارهای مدیریت ارتباط با مشتریان اجتماعی پیشرو محسوب می شود. به دلیل این تمرکز دیجیتالی، تعجب آور نیست که مدیریت ارتباط با مشتریان، خودش را به شبکه های اجتماعی تحمیل می کند.

مدیریت ارتباط با مشتریان اجتماعی، پذیرای نرم افزارها و فرآیندهایی است که شامل هوش جمعی مشتریان سازمان، برای ایجاد پیشنهاد های بهتر و لحن صمیمی تر بین شرکت و مشتریانش، است. هنگامی  که برندها از مدیریت ارتباط با مشتریان اجتماعی استقبال می کنند، آنها به استفاده از شبکه های اجتماعی، مانند گذشته می پردازند. این ادعا به این دلیل است که رسانه های کسب شده می توانند از پیام های اجتماعی خلاق و تعاملی ایجاد شوند و شرکت ها می توانند فعالیت های مناسبی برای نگهداری برند و روابط با مشتریان انجام دهند که منجر به کسب سود از رسانه های کسب شده می شود. این مشتریان کسانی هستند که اطلاعات و توصیه هایی درباره شرکت، در شبکه های اجتماعی خود منتشر می کنند.

اما این  یک شمشیر دو لبه است؛ وقتی ایده آل است که همه تعاملات ما با مشتریان، مثبت باشد. متاسفانه، گاهی وقت ها اشتباهاتی رخ می دهد. وقتی اشتباه رخ دهد، مشتریان هیچ ابایی از اشتراک گذاری تجربه های بد خود در شبکه های اجتماعی ندارند. آنها عصبانیت خود را از راه های عمومی خالی می کنند. مثال معروف آن داستان غم انگیز سفر هوایی مردی است که در نهایت منجر به یک گیتار شکسته و به طور ویروسی در یوتیوب منتشر شد (نام ویدئو در یوتیوب: گیتارهای شکسته متحد).

هنگامی که او تلاش ناموفق خود را برای تعمیر یا جایگزینی گیتار شکسته از ایرلاین یونایتد انجام داد، این مسافر ناراضی برداشت خود از این اتفاقات را خلق و به صورت یک فایل ویدئویی در اینترنت بارگذاری کرد که بیش از ۱۰میلیون بار بازدید شد. مشخصا این اتفاق خوشایندی برای ایرلاین یونایتد نبود. این توان بالقوه تاثیر منفی، بار دیگر بر اهمیت این نکته تاکید می کند که شرکت ها باید به طورجدی، شکایات و ناراحتی های مشتریان را پیگیری کنند.

هنگامی  که اشتباهاتی رخ می دهد، داشتن یک برنامه برای شروع به بهبود یا جبران خدمات، ضروری است. این واژه به فعالیت هایی اشاره دارد که سازمان برای اصلاح اتفاقات ناگوار و برگرداندن مشتریان ناراضی، انجام می دهد. یکی از دستورالعمل های مفید که مورداستفاده برخی شرکت ها است، چارچوب لارا نام دارد:

- گوش کردن به صحبت های مشتری

- تجزیه وتحلیل صحبت های او

- ارتباط دادن این اطلاعات با اطلاعات قبلی موجود در سازمان

- عمل براساس صحبت های مشتری

اگر بهبود خدمات تاثیر مثبتی داشته باشد، معمولا بسیار سریع اتفاق می افتد. اگر شرکتی بتواند مشکلات موجود در سیستم خود را شناسایی کند (مثلا مشکل یادآوری محصول یا توفان برفی که پروازها را زمینگیر کرده است)، می تواند مشکل را در نطفه خفه کرده و به مشتری این اطمینان را بدهد که از موضوع آگاه است و اقدامات لازم برای مقابله با آن را انجام می دهد. این دلیل اصلی است که چرا شبکه های اجتماعی می توانند نقش بزرگی در مدیریت ارتباط با مشتریان بازی کنند: شبکه های اجتماعی اجازه ارتباط سریع و موثر با گروه بزرگی از مشتریان یا ارسال پیام های شخصی به تک تک مشتریان را می دهند.

سوابق گروه: ارایه بیش از 400 ساعت مشاوره تخصصی به سازمان ها و برندهای معتبر،اجرای بیش از ده ها پروژه تحقیقات بازار، برندسازی، رفتار مصرف کننده، کلوپ مشتریان، crm، مهندسی فروش و بازاریابی، کمپین تبلیغات، برنامه های ارتباطات بازاریابیIMC و روابط عمومی، دپارتمان بازاریابی و فروش، برنامه بازاریابی، مشاوره فروش، مشاوره راهکارهای افزایش فروش، مشاوره مهندسی فروش، تشکیل دپارتمان فروش و بازاریابی اجرای پروژه های مهندسی فروش، راه اندازی و استقرار فروش و بازاریابی مویرگی، راه اندازی و استقرار فروشگاه، اجرای پروژه های چیدمان فروش، تربیت فروشنده و ویزیتور، استخدام فروشنده و بازاریاب، راه اندازی پخش و توزیع مویرگی، استقرار نرم افزارهای فروش، مشاوره نرم افزار و سخت افزار فروش، فروش انلاین، مشاوره فروشگاه مجازی، مشاوره ارتقای فروش، مشاوره ترفیع فروش، اجرای جشنواره های فروش، تدوین شرح وظایف سطوح مدیریتی و مهندسی فروش، پیاده سازی و بهینه سازی سیستم های جامع مدیریت فروش و بازاریابی در سازمان، طراحی تدوین و استقرار فرآیندهای فروش، تدوین سیاست ها و استراتژی های فروش سازمان با هماهنگی مدیران، بررسی و آنالیز روانشناسی خرید و روان شناسی فروش، تحقیقات رفتار مصرف کنندگان، اجرای جشنواره های فروش و بازاریابی، آنالیز دلایل شکست روشهای اجرایی در جذب مشتریان جدید، بهبود سطح حفظ مشتری جهت افزایش فروش و ایجاد جریان درآمد اضافی، ایجاد واحد crm اثربخش و اجرایی در شرکت و سازمان ، شناسایی نیازهای مشتریان و جلب اعتماد آنها برای خرید، آموزش تیم فروش در جهت بهبود عملکرد، تکنیک های رفتار شناسی و رفتارسنجی مشتریان در فروش، طبقه بندی انواع مشتریان و تکنیک های فروش به آنها، طراحی و نظارت بر چرخه عملیات فروش، طراحی عملیات ستادی فروش، اجرای مناسب ترین و ساده ترین روشهای فروش و بازاریابی، مشاوره در جهت کاهش هزینه های بازاریابی و فروش.
آموزش اصول و فنون مذاکره، فن بیان و زبان، آموزش برندسازی، روش های برندسازی، مدیریت، بازاریابی و فروش.
مشاوره پرسنال برندینگ پزشکان، آموزش، آموزش ارزش گذاری برند، آموزش بهترین شیوه ارائه خدمات به مشتری، آموزش تکنیک‌های خلاقیت، آموزش تکنیک‌های فروش حرفه‌ای، آموزش روش ابداع اختراع، مشاوره منابع انسانی، آموزش فروشندگی حرفه‌ای، مشاوره مهندسی فروش، آموزش مدیریت، آموزش مدیریت برند، آموزش مذاکره، آموزش مذاکره فروش، مشاوره مالی و بودجه بندی، تهیه سند بودجه، اخذ نمایندگی انحصاری، دریافت نمایندگی انحصاری برندهای معتبر اروپا و آمریکا، ارزیابی عملکرد کارکنان، انتخاب نام برند، اندازه‌گیری ارزش نام برند، مشاوره فروش، بازاریابی کالا و خدمات، برنامه بازاریابی، پیاده سازی CRM در فروش، مشاوره مدیریت، تبلیغات آنلاین تحت وب، بازاریابی و فروش تبلیغات، تبلیغات محیطی، تجاری سازی خلاقیت و نوآوری، تست شخصیت، تهیه سند بودجه، تهیه شاخصهای عملکردی و کارت امتیازی متوازن، مشاوره سرمایه‌گذاری جریان مالی ریسک و اداره عدم قطعیت سرمایه‌گذاری مالی اعتباری، آموزش اصول و فنون و تکنیک های مذاکره، سند بازاریابی، سیستم مدیریت ارتباط با مشتری، طراحی استراتژی، طراحی خدمات جدید، مشاوره مدیریت، خلاقیت و نوآوری، طراحی فرایند فروش، طراحی کمپین تبلیغاتی، طراحی لوگو/علامت تجاری، مشاوره برندینگ فردی (برند شخص)، طرح توجیهی، قرارداد بین المللی، مارکتینگ پلن، مشاوره تبلیغات محصولات و خدمات، مشاوره و آموزش خدمت به مشتری، مدرس بازاریابی، مدیریت اسناد و مدارک مالی، مشاوره مدیریت استراتژیک، مدیریت بازاریابی، مشاور بازاریابی، مشاور فروش، مشاوره BSC، مشاوره بازاریابی، مشاوره برندسازی، مشاوره برندینگ، مشاوره ریسک تجاری، مشاوره طرح کسب و کار، تجاری مشاوره مدیریت فروش، مشاوره و آموزش هنرمندان، هویت برند، CI GUIDE، مشاوره برندینگ وکلا، مشاوره تعیین ارزش برند. اجرای پروژه های QS ، بازاریابی، مدیریت و مهندسی فروش، برندینگ و تبلیغات، باشگاه مشتریان و CRM، دپارتمان بازاریابی، توزیع و پخش و فروش مویرگی، اجرای جشنواره های فروش، پیاده سازی سیستم های جامع مدیریت فروش و بازاریابی، استقرار فرآیند های فروش، تدوین سیاست ها و استراتژی های فروش، اجرای ساده ترین و مناسب ترین روش های فروش و بازاریابی در جهت ارتقا فروش و رضایت مشتری، بهبود عملکرد تیم فروش و بازاریابی، ایجاد واحد CRM، استخدام و بکارگیری منابع انسانی مناسب و اثر بخش با متدهای روز دنیا و آموزش و استقرار آنها در سازمان،تحقیقات بازار و بازاریابی، بازارشناسی و بازارسنجی، منابع انسانی، رفتار مصرف کننده، بررسی و آنالیز روانشناسی خرید و روانشناسی فروش،مشاوره در حوزه های مدیریت، QS، بازاریابی، فروش، تبلیغات و ارتباطات، راهکارهای افزایش فروش.