هزینه کرد نادرست در تبلیغات، مرگِ یک برند است. این مؤلفه در استارت آپ‌ها و بازاریابی‌وفروش شرکت‌های دانش‌بنیان اهمیت فراوانی دارد، زیرا افزایش آگاهی از یک برند توسط تبلیغات گوشی‌های هوشمند، برای هر کسب‌وکار وضعیتی متفاوت دارد. به عبارت بهتر: تحقق معنای سرمایه‌گذاری و یا اتلاف هزینه در تبلیغات موبایلی، به تحلیل پیش از هر اقدام برای یک کسب‌وکار برمی‌گردد. پس نمی‌توان الزاماً تبلیغات در گوشی‌های تلفن همراه هوشمند را یک ارتباط مؤثر به لحاظ نهایی شدن فروش کالا و خدمات دانست.
بازار در کشور ما بسیار پیچیده و در هم تنیده است و نظام توزیع و واسطه‌ها، از جمله عوامل مؤثر در بازاریابی و فروش اقتصاد ماست. اخیراً در برخی اپلیکیشن‌های موبایل، تبلیغ فروش یکی از سریال‌های پخش خانگی را مشاهده می‌کردم. زمانی که به این تبلیغات برمی‌خوردم، سؤالات زیر به ذهنم متبادر می‌شد:
1) تولیدکننده این سریال، چقدر هزینه برای این تبلیغات پرداخته است؟
2) در شرایطی که یک توزیع کننده خُرد، فایل این محصول را در مغازه به مبلغ 1000تومان می‌فروشد، آیا این تبلیغات در فروش اصلی محصول فرهنگی اشاره شده مؤثر است؟

شرکت تبلیغات | تعریف تبلیغات | تبلیغات اینترنتی رایگان

از موضوع اصلی یادداشت دور نشویم. سؤال اصلی نوشتار امروز این است که در برندسازی یک کالا یا خدمات، اثربخشی تبلیغات چگونه است؟ و به شکل کاربردی‌تر: چگونه می‎توانیم به بهترین اثربخشی تبلیغات موبایلی در برندینگ یک کالا بپردازیم؟یک خطای استراتژیک در بررسی این پرسش این است که وابستگی عاطفی افراد به تلفن همراه به ویژه در بین ایرانیان را یک عامل اثربخشی در تبلیغات بدانیم.بله! در این که تلفن همراه در بین اکثر ایرانیان به یک همدم مورد اطمینان تبدیل شده است شکی وجود ندارد؛ اما آیا نمایش تبلیغات در این رسانه برای یک کسب‌وکارنوپا(استارت‌آپ) همان اثربخشی را دارد که برای کسب‌وکارهای توسعه یافته دارد؟ نفود گوشی‌های هوشمند با ارتباط تنگاتنگ اینترنت، سبب توسعه کاربرد این ابزار در بخش‌های مختلف زندگی روزانه از جمله کسب‌وکار و فعالیت‌های اقتصادی شد. هنوز بسیاری از بازاریاب‌ها و مدیران بازاریابی، فعالیت‌های تبلیغاتی سنتی را به تبلیغات موبایلی ترجیح می‌دهند، زیرا سنجش در تبلیغات تلفن‌های هوشمند فعالیتی دشوار است.

طی تحقیقاتی که از 19اپلیکیشن و استارت‌آپ در بخش تبلیغات تلفن‌های هوشمند داشتیم، به داده‌های زیر رسیدیم:
- نتایج حاصل از تکنولوژی‌های ردیابی در سرویس‌های تبلیغات موبایلی، منجر به سردرگمی بیشتر مدیران بازاریابی در ادامه روندهای خود بوده است ؛
- افزایش اطلاعات در پایگاه داده‌های سرویس‌ها، به شکل مؤثر تحلیل و بررسی نشدند و در نتیجه گزارشات خروجی، منطبق بر واقعیات بازار ایران و مصرف‌کننده ایرانی نبود ؛
- اجبار مخاطبان به ارائه اطلاعات، در بسیاری موارد سبب جمع‌آوری اطلاعات غیردقیق و یا غلط شده است ؛
- افراد مخاطب با جنسیت‌های مختلف در رده‌های سنی گوناگون، تبلیغات تلفن‌های هوشمند را از جهت اطلاع(و نه خرید) جدی گرفته و از آن تأثیر می‌پذیرند.

توجه داشته باشیم که استفاده از شناسه به‌جای کوکی در سرویس‌های تبلیغاتی، تضمینی برای قابلیت اطمینان به داده‌ها نیست وبا این رویکرد نمی‌توان تأثیرگذاری حقیقی تبلیغات درون‌برنامه‌ای را هم سنجید.
ارائۀ تبلیغات در این روش به صورت اجباری صورت می‌گیرد و حریم خصوصی معنایی ندارد: چه فردی مُنکر این است که امروزه کسب‌وکارها برای بازاریابی، دست به تبلیغ در هر فضای ممکنی از جمله تلفن‌های همراه نزده‌اند؟
پس کنترل داده‌های تبلیغات موبایلی، همگنی و سازگاری ندارد. داده‌های غیرهمگن و ناسازگار باهم، منجر به یک آشفتگی استراتژیک در برنامه‌ریزی‌ها، زنجیره تأمین، پشتیبانی‌های لجستیک و ارتباط با مشتریان در سطوح مختلف خواهد شد. به عنوان مثال، "روابط عمومی" یک فعالیت پشتیبانی در بخش بازاریابی و فروش یک کالا/خدمت به شمار می‎آید، ولی در صورت عدم بکارگیری داده‌های همگن و سازگار، چه در مدیریت برنامه‌ریزی و چه در اجرا با مشکلات متعدد ساختاری مواجه خواهد شد.

روی تبلیغات گوشی‌های هوشمند سرمایه‌گذاری بکنیم؟
گوشی‌های هوشمند ابزار ارتباطی جدید و نوین با مخاطبان محسوب می‌شود، اما تصور نکنیم سلیقه مصرف‌کنندگان در تلفن همراه برای کالا یا خدمات ما به طور ویژه و ناگهانی رشد می‌کند و منجر به خرید(افزایش فروش برای ما) می‌شود.
مخاطبان این نوشتار اسیر نوشته‌های تبلیغی و ارائه‌های بازاریاب‌های تبلیغات موبایلی نشوند. امروزه رفتار مصرف‌کنندگان بیش از همیشه بر انتخاب نهایی آنان تأثیرگذار است. بیش از آمارها، آزمایشات و مطالعات! به واقعیت‌های خرید محصول و یا خدمت بنگرید و برای سنجش نتیجه‌گیری‌ها، خود را به جای مصرف‌کننده در مقیاس کلان بگذارید: آیا حاضر به خرید آن محصول/خدمت هستید؟ مصرف‌کنندگان هدف خود را چگونه مطالعه نموده و برای آنان برنامه‌ریزی راهبردی بلندمدت انجام داده‌اید؟
بگذارید یک مثال عینی را بیان نمایم: همه ما با بَنِرهای سایت‌های اینترنتی مواجه شده‌ایم؛ آیا آخرین آنها را به یاد دارید؟ اگر پاسخ مثبت است، چندبار از این تبلیغات خرید کرده‌اید؟ و حالا همین تحلیل ساده را به تلفن همراهتان تعمیم دهید:
ما نمی‌توانیم نوجوان یا جوانی را که یک ساعت در شبانه‌روز به بازی با تلفن همراه مشغول است، یک کاربر مؤثر در استراتژی‌های بازاریابی و فروش به حساب آوریم. کاربر مؤثر در حوزه تبلیغات، کاربرانی هستند که به دنبال محصول و یا خدمتی باشند و این نکته، ظرافت تبلیغات را بیش از قبل به ما می‌نمایاند: تبلیغات باید مشتریانی را جلب نماید که حاضر باشند برای کالا و یا خدمات ما پول پرداخت کنند.
پس اگر می‌خواهید در تبلیغات موبایلی سرمایه‌گذاری نمایید، ابتدا تحلیل درستی از وضعیت داشته باشید: آیا این تبلیغ در ساختار تبلیغاتِ ما، تأثیر قابل توجه و مؤثری از لحاظ فروش و یا افزایش فروش را دارد؟
آیا یادآوری‌های تبلیغاتی و یا تبلیغات خلاقانه می‌توانند سبب ایجاد تمایز برای کاربران هدف بشوند؟

دقت کنیم بودجه‌بندی تبلیغات در حوزه فعالیت شرکت‌های دانش‌بنیان و استارت‌ آپ‌ها با محدودیت‌های فراوانی مواجه است. طبیعی است که اقبال در این مجموعه‌ها به تبلیغات غیرچاپی بسیار بیشتر است که البته دلایل خود را دارد:
1. استفاده ترکیبی از تبلیغات پویا و ایستا
2. سازگاری نام تجاری برند با تبلیغات آنلاین
3. استفاده از شخصیت‌های نمادین برای جذابیت حداکثری
4. اعتماد عملیاتی به اطلاعات تلفن همراه نسبت به سایر رسانه‌ها
5. قدرت داستان سرایی در بازاریابی محتوایی موبایلی

نتیجه‌گیری
برند، جایگاه یک کسب‌وکار در اعتماد و ارتباط ذهنی مشتریان وفادار است و تبلیغات یکی از ارکان مهم برندینگ است و در عین حال چگونگی ارائه یک تبلیغ به مخاطبان مصرف‌کننده، تابعی از یک سری از عوامل مرتبط با اُصول بازاریابی و فروش است. به عنوان مثال اطلاعات پایه‌ای از مخاطبان و تحلیل صحیح صورت گرفته از آن، یکی از عوامل بسیار بااهمیت است. به عنوان مثال اگر از سن و نوع فعالیت مخاطبان آگاه باشیم، به تنهایی برای مؤثر واقع شدن سرمایه‌گذاری ما در تبلیغ که همان برند شدن و اعتماد مشتریان احتمالی است، کافی نیست. گوشی‌های هوشمند قطعاً مسیر فعالیت‌های آتی بازاریابی به صورت جدی‌تر هستند و هم‌اکنون نیز به عرصه رقابت کسب‌وکارها تبدیل شده‌اند، اما تبلیغات سنتی و کانال‌های روابط عمومی قدیمی، کماکان بخش مهمی از سهم بودجه‌های تبلیغاتی و فرآیندهای برندسازی کسب‌وکارها(به ویژه شرکت‌ها و مؤسسات بزرگ مالی) را به خود اختصاص می‌دهند.
مجری برندسازی استارت آپ‌ها