مشاور بازاریابی|آموزش بازاریابی|مشاور فروش|مشاوره فروش

۲۸ مطلب در مهر ۱۳۹۶ ثبت شده است

آشنایی با انواع فروش مستقیم و مراحل آن

فروش مستقیم عبارت است از اقدام به بازاریابی و فروش مستقیم محصول به مشتری در منزل، محل کار یا سایر مکان های غیرفروشگاهی. در این سیستم، برای توزیع محصول نیازی به حضور واسطه های متعددی مثل مرکز توزیع  منطقه ای یا عمده فروشی نیست. در عوض، محصول یک راست از محل تولید برای شرکت های فروش مستقیم، توزیع کنندگان، نمایندگان فروش یا مشتریان فرستاده می شود. محصولاتی که با این شیوه به فروش می رسند، اغلب اوقات در خرده فروشی ها یافت نمی شوند.
به عبارت دیگر، خرید این قبیل محصولات فقط از طریق جست وجوی توزیع کنندگان یا نمایندگان فروش ممکن است.

شیوه فروش مستقیم معمولا با دو روش بازاریابی شبکه ای و میزبانی فروش مرتبط است. این شیوه در کسب وکارهای مبتنی بر مدل فروش B2B  (کسب وکار به کسب وکار) نیز قابل استفاده است و در هدف گیری و فروش به مشتری نهایی کاربرد دارد. برای مثال، نمایندگان بسیاری از کسب وکارهای فروش تبلیغات لوازم اداری معمولا به فروشگاه هایی فرستاده می شوند که بتوانند از این خدمات استفاده کنند، اما توجه داشته باشید که فروش مستقیم را با بازاریابی مستقیم اشتباه نگیرید.
فروش مستقیم روشی است که در آن خود فروشنده به طور مستقیم با مشتریان ارتباط برقرار می کند. این فروشنده مکان ثابتی برای فروش محصولات خود در نظر نگرفته است. بازاریابی مستقیم برای مشتریان بالقوه و بدون دخالت توزیع کنندگان یا سایر واسطه ها انجام می شود.

انواع فروش مستقیم
صاحبان کسب وکارها به روش های مختلفی می توانند محصول یا خدمات شان را از طریق فروش مستقیم به مشتریان عرضه کنند.

۱- فروش مستقیم تک سطحی
فروش مستقیم تک سطحی به شکل فردبه فرد، مثلاً خانه به خانه یا معرفی حضوری محصول، صورت می گیرد. این نوع فروش به وسیله اینترنت و کاتالوگ نیز امکان پذیر است. به طورکلی، درآمد فروشندگان مستقیم تک سطحی فقط از طریق کمیسیون فروش حاصل می شود.

۲- میزبانی (طرح گردهمایی)
این نوع فروش در یک محیط جمعی صورت می گیرد. معمولا توزیع کننده یا نماینده فروش در منزل خودش یا محل دیگری محصول یا خدمات موردنظر را به مهمانان معرفی می کند. گاهی اوقات، شرکت ها محصول یا خدمات شان را به افرادی از یک کسب وکار خاص می فروشند. برای مثال، نماینده فروش نرم افزار املاک و مستغلات می تواند نرم افزار خاصی را در میان جمعی از دلالان معاملات ملکی به فروش برساند. در این روش، درآمد از طریق کمیسیون فروش یا گاهی از طریق کمیسیون معرفی نمایندگان جدید به شرکت حاصل می شود.

۳- بازاریابی چندسطحی
فروش در بازاریابی چندسطحی به روش های مختلفی، ازجمله معرفی یک محصول به شکل فردبه فرد یا جمعی، صورت می گیرد. این نوع فروش از طریق فروشگاه های آنلاین و کاتالوگ نیز انجام پذیر است. درآمد بازاریابی چندسطحی از کمیسیون فروش و نیز کمیسیون فروش های دیگری که توسط سایر شرکای کاری معرفی شده از سوی توزیع کننده انجام گرفته اند، به دست می آید. یعنی توزیع کننده نماینده جدیدی را جهت فروشندگی مستقیم به شرکت معرفی می کند و به ازای هر فروشی که این نماینده جدید داشته باشد، شخص معرف، کمیسیون دریافت خواهد کرد.
گاهی فروش مستقیم را بازاریابی چندسطحی یا بازاریابی شبکه ای نیز می نامند. بازاریابی چندسطحی و بازاریابی شبکه ای از انواع فروش مستقیم به شمار می روند، اما توجه داشته باشید که تمامی سیستم های فروش مستقیم شامل بازاریابی چندسطحی نمی شوند. برای مثال، درآمد نماینده فروش در روش بازاریابی تک سطحی فقط از طریق کمیسیون فروش محصولاتی است که خودش به شخصه فروخته باشد.

فروش مستقیم در کسب وکارهای خانگی
می توانید از طریق همکاری با شرکت های فروش مستقیم، کسب وکار خانگی خود را راه اندازی کنید. همچنین می توانید کسب وکار خانگی تان را نیز برمبنای همین مدل از آغاز پایه ریزی کنید. برای مثال، اگر قادر به ارائه خدمات مدیریت شبکه های اجتماعی هستید، می توانید مستقیما با شرکت هایی که پیش بینی می کنید خریدار خدمات تان باشند، ارتباط برقرار کنید. این شیوه تقریباً در تمامی محصولات یا خدمات B2B قابل اجراست و حتی در فروش مدلB2C (کسب وکار به مصرف کننده) کاربرد دارد.
برای مثال، چنانچه وسیله جدیدی اختراع کرده اید، می توانید محصول خود را مستقیماً به شکل معرفی فردبه فرد یا جمعی به مشتریانی که احتمال می دهید علاقه مند به خرید باشند، بفروشید.

آیا شرکت های فروش مستقیم قانونی و قابل پیشرفت هستند؟
فروش مستقیم، به ویژه بازاریابی چندسطحی و بازاریابی شبکه ای، چندان در میان مردم خوشنام نیست. نخستین ضربه ای که به اعتبار این شیوه فروش وارد شد، مربوط به ماجرای شرکت آمریکایی اَم وی (Amway) است که گفته می شد یک شرکت هرمی است. اَم وی درنهایت از اتهام فعالیت هرمی تبرئه شد، اما ضربه وارده به اعتبار فروش مستقیم قابل جبران نبود. مورد دیگری که فروش مستقیم را بدنام کرده این است که گاهی نمایندگان فروش در معرفی محصول یا خدمات شرکت اقدام به اغراق یا بزرگ نمایی می کنند. از این رو بسیاری از شرکت های فروش مستقیم، بر استخدام نمایندگانی که صداقت و سختکوشی دارند، تأکید می کنند. برخی شرکت ها تا حدی درمورد این مسئله حساسیت نشان می دهند که حتی به نمایندگان  خود اجازه استفاده از نام شرکت را در تبلیغات شان نمی دهند.

راهنمای شروع به کار در زمینه فروش مستقیم
کسانی که قصد دارند فروشندگی مستقیم را تجربه کنند، قبل از هر چیزی باید بدانند هدف شان از این کار چیست؟ برای اینکه بدانید آیا این شغل مناسب شماست یا خیر، اول باید اهداف شخصی و مالی خود را بسنجید. دقت کنید که اهداف تان واقع گرایانه باشند، چرا که شاید سال ها طول بکشد تا بتوانید به سطح بالایی از موفقیت در فروش برسید. چنانچه تصمیم به تجربه این شغل گرفته اید، مراحل زیر را در ادامه مسیر دنبال کنید.

۱- شناسایی محصول یا خدمات مورد علاقه
شرکت های فروش مستقیم محصولات یا خدمات بسیار متنوعی، از لوازم بهداشتی و آرایشی گرفته تا پوشاک و لوازم آشپزخانه، ارائه می دهند. اغلب افراد دست روی چیزی می گذارند که خودشان نیز از آن استفاده می کنند یا به نوعی با آن آشنایی دارند. پس به دنبال محصول یا خدماتی بگردید که به آنها علاقه مند هستید. اگر خودتان به کارایی و فایده چیزی که می فروشید، قلبا باور نداشته باشید، به سختی می توانید آن محصول یا خدمات را به مردم بفروشید یا نمایندگان دیگری را به شرکت معرفی کنید.

۲- انتخاب شرکت ارائه دهنده محصول یا خدمات
شرکتی را انتخاب کنید که محصول یا خدمات مورد علاقه تان را داشته باشد. به وب سایت شرکت انتخابی سر بزنید. اگر امکانش بود، در یکی از گردهمایی های نمایش و معرفی محصولات یا خدمات شان ثبت نام و شرکت کنید. درصورتی که انتخاب تان درمورد محصول یا خدمات و شرکت ارائه دهنده درست باشد، احتمال موفقیت تان افزایش خواهد یافت. 

۳- تحقیق درمورد هرگونه اطلاعات منفی درخصوص شرکت انتخابی
درمورد پیشینه فعالیت های شرکت انتخابی تان و نظرات مشتریان شان تحقیق کنید. ببینید که آیا هیچ شکایتی علیه این شرکت پیدا می کنید یا خیر. چنانچه شکایتی پیدا کردید، سعی کنید بفهمید که ماهیت و محتوای آن چه بوده و شرکت چگونه با این چالش برخورد کرده است. همچنین ببینید که دیگران چه نظری درمورد این شرکت دارند. حتی می توانید با نمایندگان فروش سابق یا فعلی شرکت درمورد تجربه شان در این شغل گفت وگو کنید. البته، از طریق جست وجوی آنلاین نیز می توانید به  بسیاری اطلاعاتی که شاید جنبه منفی داشته باشند، پی ببرید.

۴- تحقیق در مورد فعالیت ها و سوابق کاری شرکت انتخابی
فعالیت ها و سوابق کاری شرکت انتخابی تان را به دقت مطالعه کنید. مثلا ببینید که فعالیت تجاری این شرکت از چه سالی آغاز شده است. درمورد تعداد توزیع کنندگان، میانگین درآمد توزیع کنندگان و نیز نرخ ترک شغل توزیع کنندگان تحقیق کنید. بروشور محصولات شرکت را بخوانید و همچنین درمورد ابزارهای بازاریابی و قراردادهایی که با توزیع کنندگان به امضا می رسد، اطلاعات کسب کنید. ضمنا توصیه می شود که اگر توانستید، صورت های مالی شرکت را در پنج سال گذشته مطالعه کنید.

۵- همه سوالات تان را درمورد شرکت بپرسید.
در زمان مذاکره، هر سوالی که دارید حتما بپرسید  از سیاست ها و رویه کاری شرکت مطمئن شوید. چنانچه قرار است توسط شخص دیگری به عنوان نماینده فروش معرفی شوید، آن شخص باید بتواند پاسخ سوالات تان را بدهد. درصورت نیاز می توانید با دفتر مرکزی شرکت تماس بگیرید. هر شرکت معتبری از اینکه پاسخگوی سوالات تان باشد، حتماً خوشحال خواهد شد. 

۶- تحقیق درمورد سیاست بازپس گیری محصولات فروخته نشده
باید بدانید که به ویژه اگر روزی تصمیم به ترک شغل تان بگیرید، آیا شرکت حاضر است که محصولات فروخته نشده را از شما پس بگیرد یا خیر. ضمانت بازپس گیری ۹۰درصد محصولات فروخته نشده سالم خیلی به نفع تان خواهد بود. همچنین درمورد فرصت هایی که امکان خرید در حجم بالا را فراهم می کنند، پرس وجو کنید تا بتوانید با استفاده از این فرصت ها امتیازتان را افزایش بدهید یا تخفیف های ویژه دریافت کنید.

۷- آگاهی از طرح درآمدزایی شرکت
طرح درآمدزایی هر شرکتی با شرکتی دیگر متفاوت است. پس اطمینان حاصل کنید که طرح درآمدزایی شرکت انتخابی تان را به درستی درک کرده باشید. درست مثل سایر شیوه های خرده فروشی، قرار است که یک بازار فروش ایجاد کنید و محصولات یا خدماتی را در معرض فروش قرار بدهید که از کیفیت بالا و قیمت رقابتی برخوردار باشند و نیز در مقادیر کافی و معقول به فروش برسند. یادتان باشد که درآمدتان فقط نباید به کمیسیون حاصل از معرفی توزیع کنندگان جدید محدود شود. با همه این اوصاف، فقط زمانی به عنوان نماینده فروش یک شرکت مشغول به کار شوید که از انتخاب تان مطمئن باشید.

منبع: incthebalance

سوابق گروه: ارایه بیش از 400 ساعت مشاوره تخصصی به سازمان ها و برندهای معتبر،اجرای بیش از ده ها پروژه تحقیقات بازار، برندسازی، رفتار مصرف کننده، کلوپ مشتریان، crm، مهندسی فروش و بازاریابی، کمپین تبلیغات، برنامه های ارتباطات بازاریابیIMC و روابط عمومی، دپارتمان بازاریابی و فروش، برنامه بازاریابی، مشاوره فروش، مشاوره راهکارهای افزایش فروش، مشاوره مهندسی فروش، تشکیل دپارتمان فروش و بازاریابی اجرای پروژه های مهندسی فروش، راه اندازی و استقرار فروش و بازاریابی مویرگی، راه اندازی و استقرار فروشگاه، اجرای پروژه های چیدمان فروش، تربیت فروشنده و ویزیتور، استخدام فروشنده و بازاریاب، راه اندازی پخش و توزیع مویرگی، استقرار نرم افزارهای فروش، مشاوره نرم افزار و سخت افزار فروش، فروش انلاین، مشاوره فروشگاه مجازی، مشاوره ارتقای فروش، مشاوره ترفیع فروش، اجرای جشنواره های فروش، تدوین شرح وظایف سطوح مدیریتی و مهندسی فروش، پیاده سازی و بهینه سازی سیستم های جامع مدیریت فروش و بازاریابی در سازمان، طراحی تدوین و استقرار فرآیندهای فروش، تدوین سیاست ها و استراتژی های فروش سازمان با هماهنگی مدیران، بررسی و آنالیز روانشناسی خرید و روان شناسی فروش، تحقیقات رفتار مصرف کنندگان، اجرای جشنواره های فروش و بازاریابی، آنالیز دلایل شکست روشهای اجرایی در جذب مشتریان جدید، بهبود سطح حفظ مشتری جهت افزایش فروش و ایجاد جریان درآمد اضافی، ایجاد واحد crm اثربخش و اجرایی در شرکت و سازمان ، شناسایی نیازهای مشتریان و جلب اعتماد آنها برای خرید، آموزش تیم فروش در جهت بهبود عملکرد، تکنیک های رفتار شناسی و رفتارسنجی مشتریان در فروش، طبقه بندی انواع مشتریان و تکنیک های فروش به آنها، طراحی و نظارت بر چرخه عملیات فروش، طراحی عملیات ستادی فروش، اجرای مناسب ترین و ساده ترین روشهای فروش و بازاریابی، مشاوره در جهت کاهش هزینه های بازاریابی و فروش.
آموزش اصول و فنون مذاکره، فن بیان و زبان، آموزش برندسازی، روش های برندسازی، مدیریت، بازاریابی و فروش.
مشاوره پرسنال برندینگ پزشکان، آموزش، آموزش ارزش گذاری برند، آموزش بهترین شیوه ارائه خدمات به مشتری، آموزش تکنیک‌های خلاقیت، آموزش تکنیک‌های فروش حرفه‌ای، آموزش روش ابداع اختراع، مشاوره منابع انسانی، آموزش فروشندگی حرفه‌ای، مشاوره مهندسی فروش، آموزش مدیریت، آموزش مدیریت برند، آموزش مذاکره، آموزش مذاکره فروش، مشاوره مالی و بودجه بندی، تهیه سند بودجه، اخذ نمایندگی انحصاری، دریافت نمایندگی انحصاری برندهای معتبر اروپا و آمریکا، ارزیابی عملکرد کارکنان، انتخاب نام برند، اندازه‌گیری ارزش نام برند، مشاوره فروش، بازاریابی کالا و خدمات، برنامه بازاریابی، پیاده سازی CRM در فروش، مشاوره مدیریت، تبلیغات آنلاین تحت وب، بازاریابی و فروش تبلیغات، تبلیغات محیطی، تجاری سازی خلاقیت و نوآوری، تست شخصیت، تهیه سند بودجه، تهیه شاخصهای عملکردی و کارت امتیازی متوازن، مشاوره سرمایه‌گذاری جریان مالی ریسک و اداره عدم قطعیت سرمایه‌گذاری مالی اعتباری، آموزش اصول و فنون و تکنیک های مذاکره، سند بازاریابی، سیستم مدیریت ارتباط با مشتری، طراحی استراتژی، طراحی خدمات جدید، مشاوره مدیریت، خلاقیت و نوآوری، طراحی فرایند فروش، طراحی کمپین تبلیغاتی، طراحی لوگو/علامت تجاری، مشاوره برندینگ فردی (برند شخص)، طرح توجیهی، قرارداد بین المللی، مارکتینگ پلن، مشاوره تبلیغات محصولات و خدمات، مشاوره و آموزش خدمت به مشتری، مدرس بازاریابی، مدیریت اسناد و مدارک مالی، مشاوره مدیریت استراتژیک، مدیریت بازاریابی، مشاور بازاریابی، مشاور فروش، مشاوره BSC، مشاوره بازاریابی، مشاوره برندسازی، مشاوره برندینگ، مشاوره ریسک تجاری، مشاوره طرح کسب و کار، تجاری مشاوره مدیریت فروش، مشاوره و آموزش هنرمندان، هویت برند، CI GUIDE، مشاوره برندینگ وکلا، مشاوره تعیین ارزش برند. اجرای پروژه های QS ، بازاریابی، مدیریت و مهندسی فروش، برندینگ و تبلیغات، باشگاه مشتریان و CRM، دپارتمان بازاریابی، توزیع و پخش و فروش مویرگی، اجرای جشنواره های فروش، پیاده سازی سیستم های جامع مدیریت فروش و بازاریابی، استقرار فرآیند های فروش، تدوین سیاست ها و استراتژی های فروش، اجرای ساده ترین و مناسب ترین روش های فروش و بازاریابی در جهت ارتقا فروش و رضایت مشتری، بهبود عملکرد تیم فروش و بازاریابی، ایجاد واحد CRM، استخدام و بکارگیری منابع انسانی مناسب و اثر بخش با متدهای روز دنیا و آموزش و استقرار آنها در سازمان،تحقیقات بازار و بازاریابی، بازارشناسی و بازارسنجی، منابع انسانی، رفتار مصرف کننده، بررسی و آنالیز روانشناسی خرید و روانشناسی فروش،مشاوره در حوزه های مدیریت، QS، بازاریابی، فروش، تبلیغات و ارتباطات، راهکارهای افزایش فروش.
۲۹ مهر ۹۶ ، ۱۵:۲۷ ۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
سجاد رحیمی مدیسه

۸ استراتژی افزایش رضایت مشتری و راه های اندازه گیری آن

یکی از مهم ترین شاخص های موفقیت در هر کسب و کار، رضایت مشتری  (Customer Satisfaction) است. به گزارش chetor،  رضایت مشتری نگرشی اساسی درباره مسائل مربوط به مشتریان و بهبود عملکرد کسب وکار (در رابطه با محصولات یا خدمات) به دست می دهد. یک نظرسنجی در سال ۲۰۰۸ نشان داد که به طور کلی آنچه مشتریان را فراری می دهد، قیمت های بالای محصولات یا خدمات نیست، بلکه ضعیف بودن ارتباط با مشتری و عدم رضایت مشتریان است.
چرا رضایت مشتری اهمیت دارد؟
به طور کلی دلایل اصلی اهمیت رضایت مشتری عبارتند از:

- وفاداری مشتری: مشتری راضی، مجددا از محصولات یا خدمات استفاده می کند و وفادار باقی می ماند.

- تمایز: کسب وکارهایی که سطح بالایی از رضایت مشتری را فراهم می کنند، از رقیبان خود متمایز خواهند بود.
- کاهش ریزش مشتری (customer churn).
- کاهش بدگویی مشتریان در برابر دیگران: تخمین زده می شود که هر مشتری ناراضی می تواند ۹ تا ۱۵ نفر را با کلمات منفی خود از خرید محصولات یا استفاده از خدمات یک شرکت منصرف کند!
- حفظ و نگهداری مشتریان فعلی ارزان تر از جذب مشتریان جدید است.

استراتژی های افزایش رضایت مشتری
واقعیت این است که راه حلی برای رضایت کامل همه مشتریان وجود ندارد و موفق ترین کسب وکارها هم ممکن است تعدادی مشتری ناراضی داشته باشند، با این حال داشتن یک ذهنیت مشتری محور که در تصمیم گیری و مدیریت کسب وکار کمک کند بسیار مهم است. طیف وسیعی از استراتژی ها برای افزایش رضایت مشتری وجود دارد که در این مطلب به چکیده ای از آنها اشاره می کنیم.

۱- تمرکز بر اندازه گیری میزان رضایت مشتری
اندازه گیری رضایت مشتری از اهمیت زیادی برخوردار است. با این کار به راحتی می توان عملکرد شرکت یا هر کسب وکار دیگر را سنجید.

۲- پاداش دادن به مشتریان وفادار
پاداش دادن به مشتری وفادار حتی اگر چیز بسیار کوچک و کم قیمتی باشد، برای مشتری باارزش است و میزان رضایت او را افزایش می دهد. 

۳- با مشتریان در ارتباط باشید
ارتباط با مشتری و رضایت مشتری، ارتباطی بسیار نزدیک به هم دارند. اگر مشتریان خود را پس از یک بار خرید محصولات یا استفاده از خدمات تان رها کنید، چگونه می توانید رضایت آنها را جلب کنید؟ برای این کار فقط به یک نرم افزار CRM نیاز دارید تا از طریق آن حجم زیادی از اطلاعات و داده های تماس با مشتریان را طبقه بندی و به روزرسانی کنید. نظرخواهی از مشتریان نیز بخشی جدایی ناپذیر از CRM است. از مشتریان بپرسید در مورد خدمات و محصولات شما چه فکری می کنند. بازخوردها، خواسته ها و شکایات آنها را جمع آوری و از همه مهم تر اینکه به آنها رسیدگی کنید.

۴- از رسانه های اجتماعی غافل نشوید
از رسانه های اجتماعی مختلف مانند شبکه های اجتماعی، برنامه های چت زنده و نظایر آن برای ارتباط با مشتری استفاده کنید.

۵- رضایت کارمندان خود را در نظر داشته باشید
کارمندان خود را راضی و خوشحال نگه دارید و از آنها به خاطر رفتار، عملکرد و انرژی مثبتی که در کار نشان می دهند، قدردانی کنید. با این کار به آنها انگیزه بیشتری خواهید داد تا خدمات ارزنده تری به مشتریان ارائه کنند. 

۶- شخصی سازی
با هر مشتری طوری رفتار کنید که احساس کند برای شما با بقیه فرق دارد. برای مثال، روز تولدش را تبریک بگویید، در ایمیلی که برایش می فرستید به جای کلمه مشتری عزیز، از نام او استفاده کنید و مواردی از این دست.

۷- زمان انتظار را حذف یا مدیریت کنید
سعی کنید تا حد امکان به سرعت خدمات را ارائه دهید. مشتریان جایی را ترجیح می دهند که فرآیند کسب وکار در آن ساده و راحت انجام شود. از تشریفات و فرآیندهای پیچیده در کسب وکار خودداری کنید.

۸- از مشتریان خود بپرسید چه روشی را برای پاسخگویی ترجیح می دهند
هر مشتری روش به خصوصی را ترجیح می دهد. به عنوان مثال برای کاربران آنلاین، ایمیل یک روش استاندارد است. این کار به آنها اجازه می دهد ناشناس بمانند؛ چیزی که معمولا برای کاربران آنلاین مهم است. شاید آنها شماره تماس خود را قید کنند، اما اگر با آنها تماس تلفنی بگیرید ممکن است برای شان تعجب آور باشد، بنابراین ابتدا از روش ترجیحی آنها مطمئن شوید.

اندازه گیری رضایت مشتری
رضایت مشتری قابل اندازه گیری است و معیاری مهم برای سنجش عملکرد کسب وکار به شمار می رود. روش های اندازه گیری رضایت مشتری بسیار متنوع است، اما مهم ترین آنها عبارتند از:

۱- نظرسنجی  (Survey)
نظرسنجی به شیوه های مختلف صورت می گیرد:
- تنظیم پرسشنامه: پرسشنامه به صورت یک فرم خام با پرسش هایی مبتنی بر میزان رضایت مشتری از نحوه عملکرد شرکت تنظیم می شود. برای تنظیم این فرم باید موارد زیر را در نظر داشته باشید:
- مخاطبان محصول یا خدمات کدام دسته از افراد جامعه هستند.
- چه چیزی باید اندازه گیری شود.
- پرسش ها باید به صورت گزینه های امتیازدهی باشند تا مشتریان با مقادیر کلامی یا عددی به آنها امتیاز دهند.
- نظرسنجی درون وب سایت یا اپلیکیشن: این نوع نظرسنجی معمولا به صورت یک یا دو پرسش کوتاه در سایت یا اپلیکیشن گنجانده می شود و رضایت مشتری را بررسی می کند.
- نظرسنجی پس از ارائه خدمات یا فروش محصول: در این نوع نظر سنجی بلافاصله پس از خرید مشتری یا ارائه خدمات به او، رضایت یا نارضایتی او سوال می شود. این کار می تواند با ایمیل یا حتی به صورت تلفنی نیز انجام شود. البته تماس تلفنی کمی دشوار است، زیرا ممکن است مشتری نتواند به راحتی از طریق تلفن نظر خود را ابراز کند.
- نظرسنجی از طریق ایمیل: در این نوع نظرسنجی، چند پرسش کوتاه به صورت ایمیل به مشتری ارسال و از رضایت یا نارضایتی او سوال می شود.

۲- امتیازدهی به رضایت مشتری  (Customer Satisfaction Score: CSAT)
یکی از استانداردترین روش هاست که در آن میانگین امتیازات هر مشتری در نظر گرفته می شود. محدوده امتیازدهی می تواند از 3-1 یا 5-1 یا 10-1 باشد. بر این اساس مشتریان میزان رضایت خود را از محصول یا خدمات ارزیابی می کنند.

۳- امتیاز خالص تبلیغ کنندگان  (Net Promoter Score: NPS)
امتیازی که به این روش محاسبه می شود به شما می گوید که از صفر تا ۱۰ چقدر احتمال دارد مشتریان خدمات یا محصولات شما را به دیگران توصیه کنند. برای این کار باید تعداد امتیازهای ۹ تا ۱۰ را حساب کنید و در مقابل تعداد امتیازهای صفر تا شش را حذف کنید.

سوابق گروه: ارایه بیش از 400 ساعت مشاوره تخصصی به سازمان ها و برندهای معتبر،اجرای بیش از ده ها پروژه تحقیقات بازار، برندسازی، رفتار مصرف کننده، کلوپ مشتریان، crm، مهندسی فروش و بازاریابی، کمپین تبلیغات، برنامه های ارتباطات بازاریابیIMC و روابط عمومی، دپارتمان بازاریابی و فروش، برنامه بازاریابی، مشاوره فروش، مشاوره راهکارهای افزایش فروش، مشاوره مهندسی فروش، تشکیل دپارتمان فروش و بازاریابی اجرای پروژه های مهندسی فروش، راه اندازی و استقرار فروش و بازاریابی مویرگی، راه اندازی و استقرار فروشگاه، اجرای پروژه های چیدمان فروش، تربیت فروشنده و ویزیتور، استخدام فروشنده و بازاریاب، راه اندازی پخش و توزیع مویرگی، استقرار نرم افزارهای فروش، مشاوره نرم افزار و سخت افزار فروش، فروش انلاین، مشاوره فروشگاه مجازی، مشاوره ارتقای فروش، مشاوره ترفیع فروش، اجرای جشنواره های فروش، تدوین شرح وظایف سطوح مدیریتی و مهندسی فروش، پیاده سازی و بهینه سازی سیستم های جامع مدیریت فروش و بازاریابی در سازمان، طراحی تدوین و استقرار فرآیندهای فروش، تدوین سیاست ها و استراتژی های فروش سازمان با هماهنگی مدیران، بررسی و آنالیز روانشناسی خرید و روان شناسی فروش، تحقیقات رفتار مصرف کنندگان، اجرای جشنواره های فروش و بازاریابی، آنالیز دلایل شکست روشهای اجرایی در جذب مشتریان جدید، بهبود سطح حفظ مشتری جهت افزایش فروش و ایجاد جریان درآمد اضافی، ایجاد واحد crm اثربخش و اجرایی در شرکت و سازمان ، شناسایی نیازهای مشتریان و جلب اعتماد آنها برای خرید، آموزش تیم فروش در جهت بهبود عملکرد، تکنیک های رفتار شناسی و رفتارسنجی مشتریان در فروش، طبقه بندی انواع مشتریان و تکنیک های فروش به آنها، طراحی و نظارت بر چرخه عملیات فروش، طراحی عملیات ستادی فروش، اجرای مناسب ترین و ساده ترین روشهای فروش و بازاریابی، مشاوره در جهت کاهش هزینه های بازاریابی و فروش.
آموزش اصول و فنون مذاکره، فن بیان و زبان، آموزش برندسازی، روش های برندسازی، مدیریت، بازاریابی و فروش.
مشاوره پرسنال برندینگ پزشکان، آموزش، آموزش ارزش گذاری برند، آموزش بهترین شیوه ارائه خدمات به مشتری، آموزش تکنیک‌های خلاقیت، آموزش تکنیک‌های فروش حرفه‌ای، آموزش روش ابداع اختراع، مشاوره منابع انسانی، آموزش فروشندگی حرفه‌ای، مشاوره مهندسی فروش، آموزش مدیریت، آموزش مدیریت برند، آموزش مذاکره، آموزش مذاکره فروش، مشاوره مالی و بودجه بندی، تهیه سند بودجه، اخذ نمایندگی انحصاری، دریافت نمایندگی انحصاری برندهای معتبر اروپا و آمریکا، ارزیابی عملکرد کارکنان، انتخاب نام برند، اندازه‌گیری ارزش نام برند، مشاوره فروش، بازاریابی کالا و خدمات، برنامه بازاریابی، پیاده سازی CRM در فروش، مشاوره مدیریت، تبلیغات آنلاین تحت وب، بازاریابی و فروش تبلیغات، تبلیغات محیطی، تجاری سازی خلاقیت و نوآوری، تست شخصیت، تهیه سند بودجه، تهیه شاخصهای عملکردی و کارت امتیازی متوازن، مشاوره سرمایه‌گذاری جریان مالی ریسک و اداره عدم قطعیت سرمایه‌گذاری مالی اعتباری، آموزش اصول و فنون و تکنیک های مذاکره، سند بازاریابی، سیستم مدیریت ارتباط با مشتری، طراحی استراتژی، طراحی خدمات جدید، مشاوره مدیریت، خلاقیت و نوآوری، طراحی فرایند فروش، طراحی کمپین تبلیغاتی، طراحی لوگو/علامت تجاری، مشاوره برندینگ فردی (برند شخص)، طرح توجیهی، قرارداد بین المللی، مارکتینگ پلن، مشاوره تبلیغات محصولات و خدمات، مشاوره و آموزش خدمت به مشتری، مدرس بازاریابی، مدیریت اسناد و مدارک مالی، مشاوره مدیریت استراتژیک، مدیریت بازاریابی، مشاور بازاریابی، مشاور فروش، مشاوره BSC، مشاوره بازاریابی، مشاوره برندسازی، مشاوره برندینگ، مشاوره ریسک تجاری، مشاوره طرح کسب و کار، تجاری مشاوره مدیریت فروش، مشاوره و آموزش هنرمندان، هویت برند، CI GUIDE، مشاوره برندینگ وکلا، مشاوره تعیین ارزش برند. اجرای پروژه های QS ، بازاریابی، مدیریت و مهندسی فروش، برندینگ و تبلیغات، باشگاه مشتریان و CRM، دپارتمان بازاریابی، توزیع و پخش و فروش مویرگی، اجرای جشنواره های فروش، پیاده سازی سیستم های جامع مدیریت فروش و بازاریابی، استقرار فرآیند های فروش، تدوین سیاست ها و استراتژی های فروش، اجرای ساده ترین و مناسب ترین روش های فروش و بازاریابی در جهت ارتقا فروش و رضایت مشتری، بهبود عملکرد تیم فروش و بازاریابی، ایجاد واحد CRM، استخدام و بکارگیری منابع انسانی مناسب و اثر بخش با متدهای روز دنیا و آموزش و استقرار آنها در سازمان،تحقیقات بازار و بازاریابی، بازارشناسی و بازارسنجی، منابع انسانی، رفتار مصرف کننده، بررسی و آنالیز روانشناسی خرید و روانشناسی فروش،مشاوره در حوزه های مدیریت، QS، بازاریابی، فروش، تبلیغات و ارتباطات، راهکارهای افزایش فروش.
۲۶ مهر ۹۶ ، ۲۳:۲۳ ۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
سجاد رحیمی مدیسه

ابزارهای ترویج فروش محبوب

تبلیغات، ترویج، رسانه های اجتماعی و روابط عمومی، استراتژی های بازاریابی را با استفاده از روش های متعدد پشتیبانی می کنند.
ترویج فروش معاملات موقتی است. رویدادها روش های برقراری ارتباط با مشتریان بالقوه برای مجاب کردن آنها برای خرید است. تعدیل انواع روش های فروش نسبت به وضعیت شما کمک می کند که درآمد و سود خود را افزایش دهید.

نمونه های مجانی
اغلب برای برهم زدن وفاداری مشتریان نسبت به برند رقبا، به چیزی بیشتر از تبلیغات احتیاج داریم. به ویژه اگر از سالیان گذشته از یک محصول یا از یک فروشگاه خاص خرید کرده اند.
یکی از دلایل نگرانی این است که اگر آنها محصول جدید را دوست نداشته باشند، تلاش برای انجام کاری جدید موجب هدررفت پول خواهد شد.
یک روش معمول برای شکست وفاداری برند رقبا و تبدیل مشتریان رقبای خود به مشتریان خود، ارائه یک فرصت به مشتریان برای تست مجانی محصول یا سرویس شما است.

تخفیف
به جای کم کردن قیمت محصول، شما به او تخفیف می دهید که در آخر مشتری مقداری پول دریافت می کند؛ عموما به صورت چک که شما برای او پست می کنید.
این به شما اجازه می دهد اطلاعات مشتری را دریافت کنید و یک لیست ایمیل داشته داشته باشید.
این مزیت را شما نمی توانستید به روش قبلی به دست بیاورید.

 یکی بخر، یکی مجانی ببر
مصرف کنندگان اغلب نمونه های مجانی را دوست دارند. دادن یک محصول مجانی در صورتی که مشتری اقدام به خرید کند، به چند دلیل یک اقدام ترویج فروش مناسب است.
- در صورت به اندازه بالا بودن حاشیه های شما، می توانید هر دو قیمت محصول را در قیمت فروش یکجا پوشش بدهید.
- این نوع ترویج به شما کمک می کند زمانی را که مشتری محصول شما را مصرف می کند دو برابر کنید.
- تجربه بهتری را به مشتری می دهد و وابستگی او را به محصول شما بیشتر می کند.
- این استراتژی به شما کمک می کند از وابستگی به نمونه های مجانی رها شوید.

نمایشگرهای نقطه خرید
نمایشگرهای نقطه خرید، به عنوان ضربه یا محرک خرید یا یادآوری دائم مشتریان برای خرید دائم یک محصول از فروشگاه است.
بازاریابان برای این امر از نمایشگرهای داخل فروشگاه اسنفاده می کنند. این نمایشگرها شامل قفسه ها یا علائم یا قطعات ترویج دهنده دیگر هستند.

فروش با ضرر یا تخفیف
مانند موارد قبلی، فروش با ضرر محصول را زیر قیمت خریداری شده می دهد.
بسیاری از خرده فروشی های زنجیره ای بزرگ از فروش با ضرر برای تطمیع خریداران از فروشگاه خود این کار را می کنند، به این امید که مشتریان هنگام خرید، محصولات دیگری را نیز بخرند.
سوپرمارکت ها برای پایین آوردن قیمت کالاهای اساسی مانند شیر و نان معروف هستند. به این ترتیب امیدوارند مشتری محصولات اساسی جانبی دیگری را بخرد و فروش با ضرر را جبران کند. محصولاتی مانند مانند تخم مرغ یا آب پرتقال.
برخی رستوران ها نیز برخی قیمت ها مانند ساندویچ را با ضرر می دهند و سود خوب خود را روی محصولات دیگری قرار می دهند. محصولاتی نظیر سوپ، سرخ کردنی، نوشیدنی و دسر.
فروشنده ها با ضرر دو هدف را دنبال می کنند؛ هدف اول اینکه سود می کنند و دیگر اینکه مشتری را به فروشگاه آورده و او را برای خریدهای بعدی تحریک می کنند.
تخفیف ها اصولا روی محصولاتی است که قیمت آنها آهسته حرکت می کند یا به صورت موقتی به فروش می رسند.
منبع: smallbusiness.chron
۲۵ مهر ۹۶ ، ۲۳:۱۹ ۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
سجاد رحیمی مدیسه

اتحادهای استراتژیک و مدیریت بازار

اتحاد استراتژیک پتانسیلی برای دستیابی به یک هدف یا انجام یک وظیفه استراتژیک – مانند به دست آوردن سیستم توزیع در ایتالیا- به صورت سریع، کم هزینه و همراه با احتمال موفقیت بالا، فراهم می آورد.

اتحادهای استراتژیک می توانند شکل های گوناگونی به خود بگیرند؛ از یک توافق غیررسمی نه چندان محکم گرفته تا یک سرمایه گذاری مشترک رسمی. غیررسمی ترین توافق ممکن است به سادگی تلاش برای کار با یکدیگر (مثلاً فروش محصولات ما از طریق کانال توزیع شما) و اجازه دادن به شکل گیری سیستم ها و شکل های سازمانی در خلال توسعه یافتن اتحاد باشد.

انگیزه ایجاد اتحادهای استراتژیک می تواند میل به دستیابی به برخی منافع استراتژی جهانی باشد. یک اتحاد استراتژیک می تواند:

- صرفه جویی ناشی از مقیاس ایجاد کند. سرمایه گذاری ثابت تویوتا در طراحی خودرو و دستگاه های تولید، در میان واحدهای بیشتری توزیع شده است، چراکه سرمایه گذاری مشترکی با عمری بیش از ۲۵ سال در کالیفرنیا با جنرال موتورز انجام داده است.

- موجب دسترسی به بازارهای استراتژیک شود. فیات، خودروساز ایتالیایی، جهت دستیابی به بازار ایالات متحده به کرایسلر پیوست.

- بر موانع تجارت غلبه کند. اینلند استیل و نیپون استیل با همکاری یکدیگر کارخانه پیشرفته نورد سرد را در ایندیانا برپا کردند. نیپون فناوری، سرمایه و دسترسی به کارخانه های خودروسازی ژاپنی را در ایالات متحده تأمین کرد. در عوض دانش محلی و از آن مهم تر توانایی دورزن سهمیه های انحصاری واردات را به دست آورد. شاید بهره گیری از یک اتحاد استراتژیک برای جبران نبود یا ضعف در یک دارایی و شایستگی لازم، رایج تر باشد. ازاین رو یک اتحاد استراتژیک می تواند:

- خط محصولی را برای خدمت رسانی به گوشه های بازار تکمیل کند. به عنوان مثال فورد و کرایسلر جهت فراهم آوردن عناصر کلیدی خط محصول شان بر اتحاد تکیه کرده اند. رابطه بلندمدت فورد با مزدا به ایجاد بسیاری از مدل های فورد و همچنین دسترسی به برخی از بازارهای شرق دور انجامید. وقتی مزدا تصمیم به عدم تولید مینی ون گرفت، فورد برای کمک گرفتن به نیسان روی آورد. یک شرکت به سادگی نمی تواند گستره مدل های موردنیاز در بازار بزرگی مانند ایالات متحده را تأمین کند.

- دسترسی به فناوری موردنیاز را فراهم آورد. با دسترسی فیات به بازار ایالات متحده، کرایسلر به فناوری طراحی خودروهای اقتصادی دست پیدا کرد.

- از ظرفیت مازاد استفاده کند. در سرمایه گذاری مشترک جنرال موتورز و تویوتا از کارخانه بدون استفاده جنرال موتورز در کالیفرنیا استفاده شد.

- به قابلیت های تولید با هزینه پایین دست پیدا کند. بسیاری از شرکت ها از وال مارت گرفته تا دل، برای تأمین محصولات، متحدانی در چین  دارند.

- به یک نام یا روابط با مشتری دست یابد. ان جی کی سهام یکی از شرکت های زیرمجموعه جنرال الکتریک را که خط محصول آن منسوخ و قدیمی شده بود، خریداری کرد تا به نام و اعتبار جنرال الکتریک در بازار تجهیزات الکتریکی ایالات متحده دست یابد. یک شرکت قالب های تزریقی آمریکایی برای دسترسی به شرکت های تولیدکننده ژاپنی در ایالات متحده که ترجیح می دادند از تأمین  کنندگان ژاپنی خرید کنند، با میتسویی متحد شد.

- سرمایه گذاری موردنیاز را کاهش دهد. در برخی موارد، یکی از شرکت های سرمایه گذاری مشترک می تواند بدون اینکه نیازی به آوردن منابع مالی باشد، تنها فناوری بیاورد.
منبع:هورموند

سوابق گروه: ارایه بیش از 400 ساعت مشاوره تخصصی به سازمان ها و برندهای معتبر،اجرای بیش از ده ها پروژه تحقیقات بازار، برندسازی، رفتار مصرف کننده، کلوپ مشتریان، crm، مهندسی فروش و بازاریابی، کمپین تبلیغات، برنامه های ارتباطات بازاریابیIMC و روابط عمومی، دپارتمان بازاریابی و فروش، برنامه بازاریابی، مشاوره فروش، مشاوره راهکارهای افزایش فروش، مشاوره مهندسی فروش، تشکیل دپارتمان فروش و بازاریابی اجرای پروژه های مهندسی فروش، راه اندازی و استقرار فروش و بازاریابی مویرگی، راه اندازی و استقرار فروشگاه، اجرای پروژه های چیدمان فروش، تربیت فروشنده و ویزیتور، استخدام فروشنده و بازاریاب، راه اندازی پخش و توزیع مویرگی، استقرار نرم افزارهای فروش، مشاوره نرم افزار و سخت افزار فروش، فروش انلاین، مشاوره فروشگاه مجازی، مشاوره ارتقای فروش، مشاوره ترفیع فروش، اجرای جشنواره های فروش، تدوین شرح وظایف سطوح مدیریتی و مهندسی فروش، پیاده سازی و بهینه سازی سیستم های جامع مدیریت فروش و بازاریابی در سازمان، طراحی تدوین و استقرار فرآیندهای فروش، تدوین سیاست ها و استراتژی های فروش سازمان با هماهنگی مدیران، بررسی و آنالیز روانشناسی خرید و روان شناسی فروش، تحقیقات رفتار مصرف کنندگان، اجرای جشنواره های فروش و بازاریابی، آنالیز دلایل شکست روشهای اجرایی در جذب مشتریان جدید، بهبود سطح حفظ مشتری جهت افزایش فروش و ایجاد جریان درآمد اضافی، ایجاد واحد crm اثربخش و اجرایی در شرکت و سازمان ، شناسایی نیازهای مشتریان و جلب اعتماد آنها برای خرید، آموزش تیم فروش در جهت بهبود عملکرد، تکنیک های رفتار شناسی و رفتارسنجی مشتریان در فروش، طبقه بندی انواع مشتریان و تکنیک های فروش به آنها، طراحی و نظارت بر چرخه عملیات فروش، طراحی عملیات ستادی فروش، اجرای مناسب ترین و ساده ترین روشهای فروش و بازاریابی، مشاوره در جهت کاهش هزینه های بازاریابی و فروش.
آموزش اصول و فنون مذاکره، فن بیان و زبان، آموزش برندسازی، روش های برندسازی، مدیریت، بازاریابی و فروش.
مشاوره پرسنال برندینگ پزشکان، آموزش، آموزش ارزش گذاری برند، آموزش بهترین شیوه ارائه خدمات به مشتری، آموزش تکنیک‌های خلاقیت، آموزش تکنیک‌های فروش حرفه‌ای، آموزش روش ابداع اختراع، مشاوره منابع انسانی، آموزش فروشندگی حرفه‌ای، مشاوره مهندسی فروش، آموزش مدیریت، آموزش مدیریت برند، آموزش مذاکره، آموزش مذاکره فروش، مشاوره مالی و بودجه بندی، تهیه سند بودجه، اخذ نمایندگی انحصاری، دریافت نمایندگی انحصاری برندهای معتبر اروپا و آمریکا، ارزیابی عملکرد کارکنان، انتخاب نام برند، اندازه‌گیری ارزش نام برند، مشاوره فروش، بازاریابی کالا و خدمات، برنامه بازاریابی، پیاده سازی CRM در فروش، مشاوره مدیریت، تبلیغات آنلاین تحت وب، بازاریابی و فروش تبلیغات، تبلیغات محیطی، تجاری سازی خلاقیت و نوآوری، تست شخصیت، تهیه سند بودجه، تهیه شاخصهای عملکردی و کارت امتیازی متوازن، مشاوره سرمایه‌گذاری جریان مالی ریسک و اداره عدم قطعیت سرمایه‌گذاری مالی اعتباری، آموزش اصول و فنون و تکنیک های مذاکره، سند بازاریابی، سیستم مدیریت ارتباط با مشتری، طراحی استراتژی، طراحی خدمات جدید، مشاوره مدیریت، خلاقیت و نوآوری، طراحی فرایند فروش، طراحی کمپین تبلیغاتی، طراحی لوگو/علامت تجاری، مشاوره برندینگ فردی (برند شخص)، طرح توجیهی، قرارداد بین المللی، مارکتینگ پلن، مشاوره تبلیغات محصولات و خدمات، مشاوره و آموزش خدمت به مشتری، مدرس بازاریابی، مدیریت اسناد و مدارک مالی، مشاوره مدیریت استراتژیک، مدیریت بازاریابی، مشاور بازاریابی، مشاور فروش، مشاوره BSC، مشاوره بازاریابی، مشاوره برندسازی، مشاوره برندینگ، مشاوره ریسک تجاری، مشاوره طرح کسب و کار، تجاری مشاوره مدیریت فروش، مشاوره و آموزش هنرمندان، هویت برند، CI GUIDE، مشاوره برندینگ وکلا، مشاوره تعیین ارزش برند. اجرای پروژه های QS ، بازاریابی، مدیریت و مهندسی فروش، برندینگ و تبلیغات، باشگاه مشتریان و CRM، دپارتمان بازاریابی، توزیع و پخش و فروش مویرگی، اجرای جشنواره های فروش، پیاده سازی سیستم های جامع مدیریت فروش و بازاریابی، استقرار فرآیند های فروش، تدوین سیاست ها و استراتژی های فروش، اجرای ساده ترین و مناسب ترین روش های فروش و بازاریابی در جهت ارتقا فروش و رضایت مشتری، بهبود عملکرد تیم فروش و بازاریابی، ایجاد واحد CRM، استخدام و بکارگیری منابع انسانی مناسب و اثر بخش با متدهای روز دنیا و آموزش و استقرار آنها در سازمان،تحقیقات بازار و بازاریابی، بازارشناسی و بازارسنجی، منابع انسانی، رفتار مصرف کننده، بررسی و آنالیز روانشناسی خرید و روانشناسی فروش،مشاوره در حوزه های مدیریت، QS، بازاریابی، فروش، تبلیغات و ارتباطات، راهکارهای افزایش فروش.
۲۴ مهر ۹۶ ، ۲۳:۰۶ ۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
سجاد رحیمی مدیسه