مشاور بازاریابی|آموزش بازاریابی|مشاور فروش|مشاوره فروش

۲۱ مطلب در ارديبهشت ۱۳۹۶ ثبت شده است

مدیریت بازاریابی فرهنگی

بازاریابی فرهنگی از مقوله‌های بسیار مهمی است که در فضای دانش کاربردی بازاریابی ایران کمتر به آن پرداخته شده است. منظور از پرداختن، انتشار یک مقاله PDF و یا تألیف کتاب نیست؛ بلکه برنامه‌ریزی و اجرای صحیح منظور این یادداشت است. در مقاله امروز تلاش می‌کنم ابعاد بازاریابی فرهنگی را در قالب اجرایی و عملیاتی به زبان ساده و مصداق تشریح نمایم و امیدوارم مورد استفاده دست‌اندرکاران فعال این حوزه قرار بگیرد.
اهمیت و نقش بازاریابی در ارائه محصولات فرهنگی، جایگاه مهمی در توسعه اقتصادی تمامی کشورها دارد. دنیای امروز از لایه‌های مختلفی تشکیل شده که یکی از آنها، بازار است. در بررسی تاثیر فرهنگ بر بازاریابی، چگونگی مطالعه انواع بازاریابی اهمیت فراوانی دارد. در جایی بازاریابی ابری اثربخشی بیشتری دارد و در جای دیگر بازاریابی ربایشی. بازاریابی پارتیزانی هم از جمله رویکردهای جدید است که در تمامی عرصه‌های معرفی محصول/خدمات به بازارها نقش فعالی را داشته است. یکی از مثال‌های ساده بازاریابی فرهنگی که شخصاً آن را مصداقی از یک بازاریابی چریکی در حوزه فرهنگ بین‌المللی به حساب می‌آورم، آموزش اوریگامی است که هنر ساخت حیوانات، گلها و سایر اشیاء با کاغذ است. در دو نمایشگاه بین‌المللی، غرفه مربوط به این فعالیت آنچنان دوست داشتنی و جذاب به نظر می‌رسید که ناخودآگاه برای ارائه هنر خود، به آن مراجعه می‌کردم و با ساخت قایق دست‌سازی که از پدرم یاد گرفته بودم، با این فعالیت فرهنگی ارتباط می‌گرفتم و البته در هنگام ترک غرفه نیز چهره خندان زن شرقی و پرچم‌های ژاپن و چین را فراموش نکردم.

بازاریابی فرهنگی چیست | مقاله مدیریت بازاریابی فرهنگی |بازاریابی فرهنگی

توسعه فرهنگی بر پایه بازار فرهنگی استوار است و بازاریابی فرهنگی، ابزاری برای استحکام این پایه‌ها.
با ذکر چند مثال ساده از شهرهای کشور خودمان، بیان این موضوع را ساده‌تر و قابل فهم‌تر می‌کنم. در تحقیقات بازاری که برای یک مجموعه فرهنگی و دینی داشتیم، بعد از بررسی شهرهای مختلف ایران و نیز مطالعه دقیق تبلیغات شهری، خروجی‌هایی را از برداشت های گوناگون مردم نسبت به شهرها به دست آوردیم که برخی از آنها عبارتند از:

1. اردکان یزد: پولدارترین و مرفه‌ترین شهر ایران!
2. چالدران آذربایجان غربی: شهر بدون کولر!
3. لار در فارس: تنها شهر بدون کوچه در خاور میانه!
4. پاوه کرمانشاه: شهری بدون حتی یک چراغ قرمز!
5. اندیمشک خوزستان: تنها شهر دارای سه سد جهانی در ایران!
6. ایوان ایلام: شهری بدون غسالخانه!
7. نورآباد ممسنی فارس: شهری که هجده درصد جمعیتش دانشجو است ؛
8. جلفا در آذربایجان شرقی: شهر بدون گورستان!
9. تبریز: شهر بدون گدا!
10. فردوس در خراسان جنوبی: امن‌ترین شهر ایران و دومین شهر امن جهان!
11. شادگان خوزستان: تنها شهر بدون هتل و مسافرخانه در ایران!
12. عسلویه در بوشهر: دارای بیشترین نیروی فعال کار غیربومی ؛
13. گچساران کهگیلویه و بویراحمد: غنی‌ترین زمین ایران!
14. جزیره کیش: شهر بدون موتورسیکلت!
15. بروجرد لرستان: خوش‌گذران‌ترین مردمان ایران!

ملاحظه می‌کنیم که هر کدام از شهرهای اشاره شده، به تنهایی می‌توانند جذابیت‌های بخصوصی را برای جلب توجه به خود اختصاص دهند. به همین دلیل می‌توان مدیریت استراتژیک بازاریابی فرهنگی را تأکید بر امتیازات اختصاصی پارامترهای فرهنگی تعریف نمود.

چهارمسیر اصلی مدیریت بازاریابی فرهنگی عبارتند از:
1. نفوذ در بازار
2. توسعه بازار
3. توسعه محصول/خدمت
4. متنوع ساختن محصول/خدمت
با توجه به این چهار مسیر، می‌توانیم بگوییم مدیریت بازاریابی فرهنگی در کشور ما، مسیر طولانی را در پیش رو دارد. فرهنگ‌هایی نظیر جشن نوروز و یا مراسم عاشورا، دارای اجزایی هستند که اگر به شکل صحیح بر روی آنها تمرکز شود، می‌توان فرایندهایی جدید را به منظور ارائه در فضای فرهنگی بین‌المللی نمود. استراتژی موفق، استراتژی است که درک دقیقی از مخاطبان، رقبا و محیط را در همه سطوح نشان دهد.

بازاریابی فرهنگی چیست | مقاله مدیریت بازاریابی فرهنگی |بازاریابی فرهنگی

مطالعه موردی
در این مطالعه موردی که بر مبنای برنامه‌ریزی بازاریابی برای شرکتی تولیدی در حوزه محصولات فرهنگی خدمتتان ارائه می‌شود، تلاش می‌کنم برخی از ابعاد مدیریت بازاریابی فرهنگی را خدمتتان ارائه نمایم.


* شرکت A تولیدکننده محصولات و محتواهای دینی و فرهنگی است. اجزای استراتژی‌های کلان مدیران رده بالا و مدیران عملیاتی را به شرحی که در ادامه می‌آید، می‌توانیم تقسیم نماییم:

جزءِ اول استراتژی، قلمرو مأموریت و قصد
- شرکت چه فعالیت‌هایی را می‌باید انجام دهد؟
- روی کدام یک از نیازهای مشتری، بخش‌های بازار و یا تکنولوژی‌ها باید متمرکز شد؟
- هدف استراتژیک شرکت چیست؟

جزءِ دوم استراتژی، اهداف
- واحدهای فعالیت و کارکنان شرکت، روی کدامیک از ابعاد عملکرد باید تمرکز کنند؟
- سطح عملکرد هدف‌گیری شده که باید به دست آورد، در هر بُعد چیست؟
- مدت زمان مشخص شده برای تحصیل هر هدف چقدر است؟

جزءِ سوم استراتژی، توسعه
- شرکت چگونه می‌تواند طی مدت زمان مشخص، به سطح رشد مطلوب دست یابد؟
- آیا می‌توان از طریق توسعه فعالیت‌های فعلی شرکت، به رشد مطلوب دست یافت؟
- آیا شرکت برای تحقق اهداف رشد در آینده خود، مجبور می‌شود رو به متنوع ساختن فعالیت‌ها، محصولات، تولید، انجام فعالیت‌ها و محصولات جدید بیاورد؟

جزءِ چهارم استراتژی، تخصیص منابع
- منابع محدود شرکت را چطور میان تمامی فعالیت‌ها تقسیم کنیم که بیشترین بازدهی را داشته باشند؟
- از میان استراتژی‌های مختلفی که هر بخش سازمان ممکن است دنبال کند، کدام یک بیشترین بازده را در مقایسه با سرمایه‎گذاری‌های مالی انجام شده به بار خواهد آورد؟

جزءِ پنجم استراتژی، هم‌افزایی منابع
- چه شایستگی‌ها، دانش و مزایای ناملموس مشتری محوری می‌باید ایجاد و در سراسر بخش‌های شرکت پخش گردد؟
- یک شرکت برای افزایش کارایی خود، چه منابع عملیاتی، تسهیلات یا نقش‌های عملیاتی را می‎باید میان بخش‌های عملیاتی خود پخش کند؟

نقش مأموریت
یک مأموریت سازمانی مناسب به مدیران شرکت A این اجازه را می‌دهد تا بتوانند بازار مناسب را برای فعالیت انتخاب و فرصت‌های موجود در بازار را شناسایی کنند؛ از تهدیدها دوری و حتی آن‌ها را به فرصت تبدیل نمایند؛ بتوانند با افراد و گروه‌های ذینفع خود ارتباط مناسبی برقرار کنند و... .
مأموریت سازمان باید با توجه به ویژگی‌های درونی سازمان و هم‌چنین فرصت‌ها و تهدیدات بیرونی سازمان طراحی و تدوین شود. مأموریت سازمان بایستی حتماً با معیارهای اخلاقی، منابع و شایستگی‌های متمایز آن شرکت خاص هماهنگ باشد. این مأموریت باید به گونه‌ای باشد که در نهایت برای مشتریان خلق ارزش کند، نسبت به رقبا به برتری دست یابد و هم‌افزایی محصولاتش را افزایش دهد.
معیارهای مختلفی را می‌توانیم برای مأموریت شرکت تعریف کنیم. می‌توان گفت مأموریت شرکت، آن دسته از نیازهای مشتری است که باید تأمین شود و کارهایی که شرکت باید انجام دهد تا آن نیازها را برآورده سازد.

عملیات و عملکرد
اهداف شرکت باید قابل اندازه‌گیری و ارزیابی خاص باشند.
هر هدف چهار جزء دارد:
1. بعد عملکرد با ویژگی مورد نظر
2. معیار یا شاخص برای ارزیابی میزان پیشرفت
3. هدف که باید محقق شود یا مانع که می‌بایست برطرف شود.
4. چارچوب زمانی که بر اساس آن هدف باید تأمین شود.

بازاریابی فرهنگی چیست | مقاله مدیریت بازاریابی فرهنگی |بازاریابی فرهنگی

چک لیست معیارهای عملکردی در بازاریابی فرهنگی
- رشد: ارزش فروش، مقدار فروش و درصد تغییر در فروش
- نقطه قوت رقابتی: سهم بازار، آگاهی مشتری از نام تجاری و ترجیح دادن نام تجاری توسط مشتری
- نوآوری: ارزش فروش حاصل از محصولات جدید، درصد فروش از اقلام بازار و درصد صرفه‌جویی‌های هزینه‌ای ناشی از اجرای فرآیندهای جدید
- سودآوری: میزان سود، سود به عنوان درصدی از فروش‌ها، حاشیه سود ناخالص، بازدهی سرمایه(ROI)، بازدهی دارایی‌های خالص(RONA) و بازدهی حقوق صاحبان سهام(ROE)
- استفاده از منابع: درصد استفاده از ظرفیت، دارایی‌های ثابت به عنوان درصدی از فروش
- توجه به مالکان: عواید حاصل از هر سهم(EPS) و نسبت قیمت به عواید
- توجه به مشتریان: قیمت شرکت در مقایسه با قیمت محصولات سایر رقبا، کیفیت محصول، رضایت مشتری، حفظ مشتری، وفاداری مشتری و ارزش حیات مشتری
- توجه به کارکنان: نرخ‌های دستمزد، مزایا، پرورش کارکنان، ارتقای کارکنان، امنیت شغلی و گردش کارکنان
- توجه به جامعه: افزایش درصد اشتغال، مسئولیت‌های اجتماعی و فرهنگ سازی

هدف نهایی هر شرکت، کسب حداکثر سود است و بازاریابی محصولات/خدمات فرهنگی نیز از این اصل مستثنی نیست؛ به همین خاطر توجه به چک لیست اشاره شده باعث اعتماد و اطمینان مشتریان به شرکت می‌شود. بدیهی است ناتوانی مدیریت در تحقق این هدف، باعث کاهش سود و انحلال سازمان خواهد شد.

نتیجه‌گیری
مدیریت بازاریابی فرهنگی فرایندی است که همانند هر بنگاه اقتصادی، می‌بایست محصول و یا خدمات خود را به فروش برساند. آنچه کاملاً مشخص است، این است که بین آنچه یک مجموعه فرهنگی برنامه‌ریزی می‌کند تا بشود با آنچه خواهد شد تفاوت‌هایی وجود خواهد داشت؛ زیرا برخی از بازارهای فرهنگی با نرخ رشد بالای شرکت در طول زمان به مرحله بلوغ می‌رسند و اهمیت برخی دیگر بازارهای بالغ کاهش یافته و در طول زمان رو به اُفول می‌روند.
رشد یک شرکت که به عنوان مثال یک کتاب و یا لوح فشرده(CD) فرهنگی را به فروش می‌رساند،  به طور کلی به این شیوه انجام می‌شود: توسعه فعالیت‌های فعلی، انجام فعالیت‌های جدید و یا خریداری شرکت‌های دیگر.
در بازاریابی فرهنگی به این موارد توجه ویژه‌ای داشته باشیم:
1. نیاز مشتریان فرهنگی در بازار فعلی چیست؟
2. اندازه بازار ما چقدر است؟
3. ویژگی‌های فرهنگی بازار/بازارهای مورد هدف ما چه مواردی هستند؟
4. مهم‌ترین رقبای ما چه شرکت‌هایی و با چه محصولات/خدماتی هستند؟
و...سؤالات مهم دیگر که در این مقاله مختصر نمی‌گنجد. آن چه اهمیت دارد، نگرش کلان مدیریت یک بنگاه اقتصادی فرهنگی در فرایندهای بازاریابی خود است. این فرایندها نباید بر مبنای نظرات شرکت که می‌بایست بر اساس رضایت مشتریان و نیازهای واقعی آنها باشد.
تحلیلگر کسب‌وکار
۳۱ ارديبهشت ۹۶ ، ۰۹:۱۷ ۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
سجاد رحیمی مدیسه

تجربه زندگی در کیش|زندگی در کیش

زندگی در کیش همراه با مفاهیمی نظیر گردشگری و فعالیت‌های اقتصادی است. اگر چه این جزیره از نمای دور بهشتی برای فعالیت‌های تجاری در مناطق آزاد ایران محسوب می‌شود، اما اگر به نکات ریز و در عین حال مهم توجه نکنیم، ممکن است در برنامه ریزی‌های خود با مشکلات جدی مواجه بشویم. در این مقاله تلاش می‌کنم به بیان بخشی از تجربه‌ها و مشاهدات خود از این جزیره بپردازم و امیدوارم این تجربیات برای افرادی که قصد زندگی در جزیره کیش را دارند، مفید باشد.

به خاطر می‌آورم زمانی که به بازار عرب های کیش به منظور مشاوره کسب‌وکار رفته بودم، مدیرعامل شرکت مسائل مختلفی را از وضعیت اقتصادی جزیره بیان می‌کرد که آن صحبت‌ها به تنهایی یک تجربه استراتژیک برای هر فردی محسوب می‌شد. در بین صحبت‌های وی، موارد مهمی از وضعیت فعلی بازار کیش بیان می‌شد که به خوبی می‌توانستم دورنماهای اقتصادی این نقطه کشورم را تحلیل و بررسی کنم. شاید تصور کنید وقتی نقشه جزیره کیش را مشاهده می‌کنید، با سرزمینی روبرو هستید که به عنوان یک منطقه آزاد تجاری می‌توانید هر فعالیت تجاری را در آن انجام دهید و به سود خوبی برسید؛ اما این گونه نیست. در حوزه گردشگری، به تعداد فراوان آژانس تفریحی در جزیره کیش می‌شناسم که فعالیتشان ارائه دیدنیهای کیش به تک تک هم‌وطنان است؛ اما کدام یک موفق‌تر هستند و به قول برخی: کارشان تنها تأمین اجاره محل استقرارشان نیست؟

شغل در کیش|معایب زندگی در کیش|زندگی در کیش

پس معایب زندگی در کیش تنها به گرمی و شرجی این جزیره زیبا محدود نمی‌شود. مشکلات زندگی در کیش، اجاره خانه و یا قیمت مسکن نیست؛ بلکه عدم نگاه تحلیلی صحیح برای فعالیت و زندگی در این مکان است. شرایط اقتصادی کشور به گونه‌ای است که بسیاری، پیشرفت و توسعه زندگی خود را منوط به مهاجرت به مناطقی از جمله مناطق آزاد تجاری می‌دانند؛ جزیره کیش گل سرسبد این مناطق است و اگر نگاه درست و اقدام صحیحی را در پیش بگیرید، مطمئن باشید به نتیجه مطلوب خواهید رسید.

شرایط کیشوند شدن، یکی از ده‌ها نکته مهمی است که برای زندگی در کیش باید به آن توجه نمایید.
شرایط دریافت کارت کیشوندی با جستجوی ساده اینترنتی و یا تماس با اداره منطقه آزاد کیش قابل دسترسی است. شما به راحتی با ارائه مدارک لازم برای کارت کیشوندی، یکی از گام‌های مهم موفقیت در جزیره کیش را گذرانده‌اید؛ اما به این نکته باید دقت نمایید که شرایط زندگی در کیش، تنها ثبت نام کارت کیشوندی نیست.
یکی از دوستانم که به دنبال تمدید کارت کیشوندی بود، برای توسعه فعالیت خود به منظور فروش کالاهایی که از خارج وارد می‌کرد، تقاضای جلسه مشاوره‌ای را کرد. زمانی که به دفترش در بازار پردیس یک رفتم، مزایای داشتن کارت کیشوندی را بهتر درک کردم. از مشکلاتش با اداره صدور کارت کیشوندی صحبت می‌کرد و اینکه تهیه مدارک صدور کارت کیشوندی، سخت‌تر از گذشته شده است.

علت چیست؟ آیا می‌توانیم یکی از مشکلات زندگی در کیش را چگونگی کیشوند شدن قلمداد کنیم؟ به قول یکی از عزیزان: اقتصاد کیش در ابتدای امر به شیوه امروزی نبود که شاهد ساخت‌وسازهای متعدد در جای‌جایِ این جزیره باشیم. کیشوند شدن زمانی یک امتیاز برای فعالان اقتصادی و جامعه بازاریان در جزیره کیش محسوب می‌شد، اما امروز این مسأله تنها با شرایطی خاص مصداق دارد. البته این موضوع به چیستی تجارت و فعالیت شما و یا حتی سرمایه اولیه نیز بستگی ندارد، بلکه مدل فعالیت شما پراهمیت است که می‌خواهید در جزیره کیش چه بکنید؟
اجازه بدهید یک مثال بزنم تا موضوع روشن‌تر بشود:
شرکتی را در نظر بگیرید که می‌خواهد در جزیره کیش به فعالیت خود توسعه بدهد. اگر این شرکت در فعالیتی نظیر پخش غذا و یا محصولات نیاز به دمای پایین فعالیت داشته باشد، استخدام راننده در کیش را در اولویت خود قرار می‌دهد؛ از طرف دیگر، کاریابی در کیش هم می‌تواند رقیب این شرکت محسوب شود و هم همکار و کمک‌کننده.
آیا تحقیقات بازار لازم را در جزیره کیش داشته است؟
پس مدل فعالیت اقتصادی بسیار اهمیت دارد. قیمت مسکن برای یک فرد جزءِ مشکلات زندگی در کیش محسوب می‌شود، اما باز هم چنین فردی سالها می‌تواند در جزیره کیش با فعالیت‌های صحیح به روند رو به رشد خود ادامه بدهد. پس قبل از مهاجرت به کیش بد نیست با افراد صاحب دانش و تجربه در این خصوص کمک بگیریم. به خاطر داشته باشید کاریابی در جزیره با مشاهده نیازمندی های کیش نیز شاید یک اقدام اولیه خوب محسوب شود، اما هر اقدامی نمی‌تواند فرد را به نتیجه مد نظر برساند.

شغل در کیش|معایب زندگی در کیش|زندگی در کیش

یکی از دوستان که در مرکز تجاری کیش مغازه‌ای را دارد و قصد مهاجرت به خارج از کشور را در سر می‌پروراند، معتقد است که جزیره کیش همانند یک اسب است! بستگی دارد چطور سوارش بشویم و از آن سواری بگیریم!
در سرزمینی که در وسط دریاهاست، نوع نگاه ما به فرایندهای تجارتی، تعیین‌کننده نتیجه و میزان اثربخشی تمام کارهای ماست. عزیزی در یکی از جلسات مشاوره، از من سؤال می‌کرد که: زندگی در قشم چگونه است؟ آیا به همان پیچیدگی زندگی در جزیره کیش است؟ من لبخندی زدم و اینطور پاسخ دادم که: هر منطقه آزاد، شرایط خاص خود را دارد، این بستگی دارد که شما چه حرکتی را در بازار بخواهی انجام بدهی و یا چگونه زندگی کنی. اگر از فرد متخصص و با تجربه کمک بگیری، بدون شک کمترین ریسک و بیشترین بهره‌وری را خواهی داشت.

پس دانش و نگاه کاربردی به اُمور، رمز موفقیت شما در بررسی چگونگی زندگی در جزیره کیش است. ساختمان‌سازی و فعالیت‌های عمرانی در دوره‌ای یکی از فعالیت‌های پرسود در این نقطه کشور محسوب می‌شد، اما معتقد هستم سیاست‌های دکتر علی اصغر مونسان در این جزیره، بدون در نظر گرفتن پتانسیل‌های این جزیره بوده است. این سیاست‌ها در سال‌های آتی، اثرات نه چندان مطلوب خود را نشان خواهد داد. شاید بپرسید دلیل این صحبت شما چیست؟ در ابتدا پیشنهاد می‌کنم خود به دنبال تحقیق و پژوهش در این خصوص باشید و بهترین منبع برای دستیابی به اطلاعات صحیح، افراد قدیمی جزیره و کسبه باسابقه هستند. معتقد هستم هیچ گاه دولتی‌ها و سیاسیون نمی‌توانند بنای اقتصاد یک منطقه را به درستی بسازند و چه بسا با فعالیت‌های غیرکارشناسی خود، خسارت‌هایی را به شالوده اقتصادی یک منطقه یا یک شهر وارد کنند که ترمیم آن سالهای سال زمان ببرد و هزینه آن هم از جیب مردی عادی تأمین شود.

شغل در کیش|معایب زندگی در کیش|زندگی در کیش

فرصتهای سرمایه گذاری در کیش
بازار پردیس 3 یکی از مثال‌های بارز اقدامات غیرکارشناسی است که در تحقیق و ارزیابی‌های مربوط به بهترین سرمایه گذاری در کیش باید مد نظر داشته باشید. ظاهر و نمای فعالیت‌های این مجموعه از بیرون بسیار وسوسه‌برانگیز محسوب می‌شود و احتمالا در آگهی‌های پیش‌فروش، رنگ و لعاب بیشتری هم به خود بگیرد؛ شاید هم آگهی‌های این پیش‌فروش درج شده باشد! این مسأله چندان مهم نیست. مهم این است که آیا قیمت مغازه در کیش نشانگر قطعیت موفقیت هر فعالیتی است؟ سرمایه گذاری زود بازده، دغدغه تمامی صاحبان سرمایه است؛ اما بهترین سرمایه‌گذاری در کیش کجاست؟
به عنوان مثال در بالا اشاره کردم که بازار پردیس سه که در حال ساخت است، حکایت غریبی دارد: زمین‌ها و خانه‌هایی که با نارضایتی بسیار مالکان آن گرفته شد و نام این تصاحبِ اموال مردمِ عادی، توسعه کیش نام گرفت.
شخصاً حاضر نیستم در پروژه‌ای سرمایه‌گذاری کنم که نارضایتی حتی یک نفر در آن وجود داشته باشد، چرا که همه ما اعتقاداتی داریم و اگر حتی قرار است در مغازه خود نماز بخوانیم، نباید آن مغازه غصبی باشد و یا به زور از کسی گرفته شده باشد. پس توصیه می‌کنم بازار پردیس سه(3) را از اولویت های سرمایه گذاری خود در جزیره کیش خارج کنید.

شغل در کیش|معایب زندگی در کیش|زندگی در کیش

چه ایده و یا پیشنهادی برای سرمایه گذاری در جزیره کیش جذاب‌تر است؟
بازار ونوس کیش یکی از بازارهای قدیمی و مورد علاقه من در جزیره است که دوستانی را در این بازار دارم و هر وقت به منظور مشاوره کسب‌وکار به این جزیره سفر می‌کنم، نکات و تجربه‌هایی را به من منتقل می‌کنند که هر کدام به تنهایی یک ایده بیزنس موفق و عملیاتی است و گاهی افسوس می‌خورم که چرا به دلیل مشغله، شرایط آن را ندارم که یکی از این ایده‌ها را اجرایی نمایم.
دوستان عزیز! مشکل امروز افراد و اقتصاد ما نبود سرمایه نیست. بسیاری از سرمایه‌ها در بانک‌ها خوابیده است، چون ایده یا پیشنهاد خوبی برای فعال شدن یک سرمایه در بازار وجود ندارد. خیلی گلایه می‌کنند برای کار سرمایه می‌خواهیم، اما وقتی از آنها می‌پرسم خب ایده شما چیست؟ به اندازه پنج دقیقه هم نمی‌توانند درباره کسب‌وکار توضیح بدهند: مصداق طبل توخالی!
زندگی در کیش به هر شکلی نیازمند شرایط و سرمایه‌ای است تا بتوان اقدامات را به شکل مناسبی انجام داد و پیگیری کرد. اگر قصد ثبت شرکت در جزیره کیش را دارید، قبل از هر اقدامی با متخصصین امر(نه الزاما نویسنده این مقاله) تماس بگیرید و از ایشان مشاوره بگیرید. خیلی‌ها به مشاوره اعتقاد ندارند، اما مشاوره اقتصادی به شکل صحیح می‌تواند در وقت و هزینه های شما صرفه‎جویی کند. البته ان‌شاءلله تلاش می‌کنم در مقاله‌های بعدی خود به جزیره کیش بیشتر بپردازم، اما به طور کلی زندگی در جزیره کیش آمیخته‌ای از چالش‌های شیرین و بعضاً تلخ مستمر است که اگر با هوشمندی به آنها نگاه شود، می‌توان راهکارهای جدید تعریف نمود.
به جای مراجعه به اتاق مشاوره مهاجرت و زندگی در کیش، نصف این مبلغ و بودجه را به افراد با دانش و تجربه و دارای ارتباطات اختصاص دهید تا هم پولتان هدر نشود و هم نتیجه بهتری بگیرید. کسب درآمد در کیش قطعاً از موارد مهم مد نظر شماست، پس تلاش کنید با داده‌های صحیح، حرکت درستی را انجام دهید؛ چرا که مهم‌ترین سرمایه شما، عمر و زمان است.
مشاور و تحلیلگر کسب‌وکار


برای دریافت مشاوره تخصصی در خصوص زندگی در جزیره کیش، پس از پرداخت و ارسال اطلاعات آن به شماره همراه اینجانب 09131815482 و دریافت زمان تماس، در خدمت شما هستم.
مشاوره نیم ساعته تلفنی: 49هزار تومان
مشاوره تا سقف یک ساعت: 90 هزار تومان
مشاوره حضوری تا سقف 2ساعت: 190 هزار تومان
۳۰ ارديبهشت ۹۶ ، ۲۰:۱۲ ۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
سجاد رحیمی مدیسه

ممیزی بازاریابی چریکی و فروش بیشتر

چرا ممیزی بازاریابی؟
آشفتگی در بازاریابی، همپایه و همخوان با آشفتگی در بازارهاست. به همین دلیل، کسب‌وکارها باید پیوسته هوشیار و مواظب کارایی و بازده منابع بازاریابی خود باشند. در همه سازمان‌ها، حجم بزرگی از منابع بازاریابی بدون استفاده مانده و یا به صورت محدود و ناقص به کار گرفته می‌شوند. بنابراین، دست‌اندرکاران حساس و هوشمند کسب‌وکارها نیازمند آگاهی درست از آن چیزهایی هستند که در اختیار دارند تا بتوانند فعالیت‌های خود را به شایستگی با آن‌ها هماهنگ نمایند.
ماندگاری درازمدت و رشدوگسترش سازمان‌های امروز، در گروه کسب خشنودی مشتریان است. مدیریت بازار(Marketing) که متولی این امر خطیر قرار گرفته، نیازمند برخورداری از نگاهی فراگیر و آگاهی گسترده از درون و بیرون سازمان است. از این رو، در مسیر پیدایش و گسترش مدیریت نوین بازار، راهبرد "ممیزی بازاریابی" (Marketing Audit) به وجود آمده که پیوسته رو به تکامل دارد. می‌دانیم که اکنون جهان حکم دهکده‌ای را یافته که سُفره بازار یکپارچه‌اش در سراسر قاره‌ها پهن است. آشنایی سنجیده و علمی با بازارهای گوناگون و توانمندی‌ها و کاستی‌های هر بنگاه، نیازمند "خودشناسی" است. باید از نقطه شناخت خود حرکت کرده و به شناخت و درک نیازهای آشکار و نهانِ مشتریان گوناگون(فردی/سازمانی) در بازارهای مختلف و با ویژگی‌های متفاوت، رسید.
ابزار پیاده‌سازی این فرایند مهم و حساس، تا امروز "ممیزی بازاریابی" بوده است که پژوهشی گسترده و همه جانبه در وضعیت کلیه ارکان و فعالیت‌های بنگاه(اقتصادی/غیراقتصادی) را سامان می‌دهد. در سایه ممیزی بازاریابی، می‌فهمیم که در چه موقعیتی هستیم و چگونه می‌توانیم به سمت تعالی حرکت کنیم.

به رغم گذشت سالیان دراز و پرداختن به همه جنبه‌های دست یافتنی مدیریت بازار، به "ممیزی بازاریابی" کمتر پرداخته شده یا کتابی انتشار یافته است. مدیریت بازار تاکنون هیچ گاه به تلاطم سخت و دگرگونی پرشتاب مانند امروز دچار نبوده است. ظهور رسانه‌ها و فنون نوین به ویژه بازاریابی الکترونیکی و موبایلی، مسامحه در مورد مقررات و محتوای پیام‌های ترویجی و هدف‌یابی در بازار، و واقعیت‌های تازه بازار جهانی، چالش‌های عمده‌ای هستند که رودرروی روش‌های سنتی مدیریت بازار قرار گرفته‌اند. از این رو، فهرست‌های تنظیم شده که امروزه آن‌ها را در کتابخانه‌ها و یا با جستجوهای ساده اینترنتی می‌توانیم پیدا کنیم، کاستی‌های مهمی دارند. این موضوع به ویژه در زمینه گردآوری، مدیریت و تحلیل اطلاعات چشمگیر است که پایه و بنیان بازاریابی دیجیتال است.
یادآور می‌شود که حجم بزرگی از اطلاعات که سالانه در اینترنت ایجاد می‌شود، پیوسته رو به افزایش دارد. این امر موجب حذف فعالیت‌های دشوار و پرهزینه دسترسی به اطلاعات گردیده است. از سوی دیگر، هر چند که هنوز بررسی شایسته‌ای از تأثیر بازاریابی دیجیتال صورت نگرفته، ولی این نیز خود روش تازه‌ای است که در اختیار است.

ممیزی بازاریابی چریکی
"ممیزی بازاریابی چریکی"، مفهومی نظری/عملیاتی است که امروزه در شرکت‌ها و کسب‌وکارهای نوین دنیا و به طور کاملاً نامحسوس، در حال پیاده‌سازی و جایگزینی با فرایند قدیمی "ممیزی بازاریابی" است. این مفهوم و استراتژی اجرایی، هنوز حتی به صورت یک مقاله منسجم منتشر نشده است، چرا که فرایندی کاملاً کاربردی و بهینه شده برای فرایندهای کسب‌وکارهاست.
در مطالعه برنامه بازاریابی یکی از شرکت‌های دانش‌بنیان در آلمان که محوریت صادرات را به محوریت فروش داخلی اضافه نموده بود، به نکات مهمی برخورد کردم که یکی از مهم‌ترین شاخصه‌های آن، روش‌های نامنظم و صرفه‌جویی هدفمند در بودجه‌های تبلیغاتی بوده است.

شرکت‌های اروپایی و امریکایی، امروزه بیش از هر زمان دیگر به این نکته پی برده‌اند که ممیزی بازاریابی به شکل سنتی و در مفهوم قدیمی خود، در کسب‌وکارهای نوین اثربخشی ندارد؛ چرا که بسیاری از پرسش‌ها یا اطلاعات سازنده و کاربردی دریافت نمی‌کنند و یا این که تحلیل نادرستی در برنامه‌ریزی‌های راهبردی و استراتژیک به مدیران می‌دهد. پس تنها کنترل فرایندها با چک لیست ممیزی بازاریابی(در روش سنتی) پاسخگوی نیاز امروز شرکت‌ها نیست.

ممیزی بازاریابی | چک لیست ممیزی بازاریابی | ممیزی چیست؟

ممیزی بازاریابی چریکی چه مسائلی را حل می‌کند؟
سردرگمی شرکت‌ها و کسب‌وکارهای نوپا در برنامه ریزی بازاریابی و فروش، هدف اصلی ممیزی بازاریابی چریکی است؛ به همین دلیل اگر از من بپرسند: ممیزی چیست؟ ؛ در پاسخ از مفاهیم نظری و اجرایی قدیمی استفاده نخواهم کرد. همه ما می‌دانیم تکنیک های بازاریابی و فروش بیش از آن که متکی بر مقاله‌های ترجمه شده و یا چک لیست‌های از قبل آماده باشند، متکی بر تحلیل درست داده‌ها هستند.
به عنوان مثال آموزش بازاریابی حضوری یکی از دغدغه‌های مهم تمامی شرکت‌ها در کشور ماست و شاید به همین خاطر باشد که آگهی جذب بازاریاب و مدیر بازاریابی و فروش هیچ وقت از صفحه روزنامه‌ها، نیازمندی‌ها و آگهی‌های شغلی حذف نشده است. بهبودِ روش های افزایش فروش به کمک ممیزی بازاریابی چریکی از بازاندیشی، سفارش دوباره و بازنویسی تکرار مکررات جلوگیری می‌کند.

ممیزی بازاریابی چریکی مبتنی بر آگاهی از اندیشه و تجربه‌های متخصصین حقیقی توسعه بازار است، به همین دلیل تکنیک های فروش تلفنی، تحقیقات بازار و یا روش های افزایش فروش که از طریق آموزش‌هایی غیرکاربردی و تبلیغاتی/تجاری در کشور ما به مدیران و پرسنل شرکت‌ها ارائه می‌شود، مسائل بزرگ کسب‌وکارها را حل نمی‌کند.
ممیزی بازاریابی چریکی برای تمامی جنبه‌های جامع کسب‌وکارها، برنامه و چارچوبی کاملاً کاربردی تعیین می‌کند و با کمک این نقشه راه، توسعه بازار به شکل مستقل از سایر شرکت‌های رقیب صورت می‌پذیرد.

اگر به طور خلاصه بخواهیم ببینیم ممیزی بازاریابی چریکی چه مسائلی را حل می‌کند، می‌توانیم به موارد زیر اشاره نماییم:
1) رفع مسأله بودجه و کمبود نقدینگی در اجرایی شدن فرایندهای اثربخش(به ویژه در تبلیغات)
2) افزایش سود حقیقی شرکت‌ها در بازه‌های کوتاه مدت، میان‌مدت و بلندمدت
3) حذف ریسک کپی‌برداری فرایندی
4) تمرکز واقعی بر اصول مشتری مداری
5) توسعه بازار همگام با شرکت‌های بزرگ و رقبای یک کسب‌وکار

توجه نماییم که در موارد بالا، افزایش سود کاملاً متفاوت با اطلاعات مربوط به فروش و افزایش فروش شرکت‌هاست. به عنوان نمونه یک شرکت مشاور مدیریت و یا شرکت مشاوره بازاریابی و تبلیغات، در برنامه بازاریابی ارائه شده، مفاهیم فروش و سود را به شکل صحیح و متناسب با واقعیات بازار(به خصوص در کشور خودمان ایران) به کار نمی‌برد. دلیل این مسأله، عدم توجه به ممیزی بازاریابی چریکی است.
به کارگیری فهرست بازبینی در مدیریت بازار، ابزار قابل اعتمادی است که از فراموش شدن موضوعات و پرسش‌های مهم پیشگیری می‌کند. ممیزی بازاریابی چریکی، کارایی این فهرست را افزایش می‌دهد و این افزایش با خواسته سازمان‌ها همسو است.
بسیاری از سازمان‌ها و شرکت‌ها، از میزان و کیفیت منابع بازاریابی خود آگاهی درستی ندارند. گاهی تنها یک تغییر کوچک، سبب آزاد شدن منابع ارزشمند و ناشناخته‌ای در سیستم می‌شود که در روند بهسازی وضعیت موجود مؤثر است.

مواردی که در بالا اشاره شد، به این معنی نیست که اهمیت نظام(سیستم) و راهبرد(استراتژی) مدیریت بازاریابی نادیده گرفته می‌شود؛ بلکه می‌خواهم بر این نکته تأکید کنم که کلیه داده‌های مربوط به اجزای مختلف بازاریابی که منجر به یافتن روش های فروش کالا می‌شود، باید در چارچوب ارتباط و همخوانی با دیگر فعالیت‌های بازاریابی و غیربازاریابی سازمان در نظر گرفته شود.
ممیزی بازاریابی چریکی از فهرست‌های خوب طراحی شده مبتنی بر تحلیل و اجرا و به صورت گام به گام به دست می‌آید. بر عکس تمامی مطالعه صورت گرفته مرتبط با بنچ مارک در مدیریت، این فرایند به صورت مستقل هم برای شرکت ارزشمند بوده و هم می‌توان برنامه‌ریزی‌های اجرایی آتی توسعه بازار را بر مبنای آن برنامه ریزی و پیاده‌سازی نمود.

جمع‌بندی و نتیجه گیری
هر مدیر و هر شرکت، شرایط خاصی را در بازار دارد و باید به جنبه‌های آشکار و نهانِ برنامه بازاریابی هر کسب و کار، توجه ویژه داشت.
ممیزی بازاریابی چریکی در پی بررسی میزان رسیدن به هدف‌ها بر مبنای یکسری مقاله ترجمه شده در خصوص بازاریابی و فروش نیست، بلکه نشان می‌دهد که راه و مسیر برگزیده و یا برنامه بازاریابی تدوین شده، تا چه حد مؤثر و سودمند است. هم چنین نشان می‌دهد که یک فعالیت مشخص بازاریابی را باید تشدید، تعدیل یا حذف نمود.
بسیاری از مدیران تصور می‌کنند شرکت خود را به خوبی می‌شناسند که البته تا حدی صحیح است، اما این گزاره در فضای بازار رقابتی اشکالاتی دارد که علیرغم کوچک بودن، ممکن است خسارت و آسیب‌های فراوانی را به کلیه فرایندها و در نهایت فروش سازمان وارد نماید.
ممیزی بازاریابی چریکی بر چهار رکن مرتبط و اثرگذار بر فعالیت‌های یک شرکت استوار است:
الف) فعالیت‌های دولتی
ب) دگرگونی‌های فناوری
ج) دگرگونی‌های اجتماعی
د) دگرگونی‌های اقتصادی
ارکان و یا نیروهای اشاره شده، بر همدیگر مؤثر هستند و از هیچ یک نیز گریزی نیست؛ به همین دلیل می‌توان به این جمع‌بندی نیز رسید که چهار رکن اشاره شده موارد ذیل را تحلیل و هماهنگ می‌کند:
1) استراتژی بازاریابی
2) ساختار بازاریابی
3) سیستم بازاریابی
4) بهره‌وری بازاریابی

در ممیزی بازاریابی به شکل سنتی، مواد، کالاهای سرمایه‌ای، کالاهای مصرفی، تدارک عملیاتی، کالاهای نیمه ساخته و خدمات در نظر گرفته نشده است. ممیزی بازاریابی چریکی با توجه به حوزه فعالیت، تعدیل‌های لازم را در استراتژی، ساختار، سیستم و بهره‌وری بازاریابی به عمل می‌آورد.
به یاد داشته باشیم به عنوان مثال تنها در دسته بندی مشتریان، تفاوت‌های بسیاری در مشتریان عادی، مشتریان گذری، مشتریان یکباری، مشتریان رمیده و انواع مشتریان احتمالی وجود دارد.
ممیزی بازاریابی چریکی با بخش‌بندی درستی، پوششی تحلیلی و کامل، فهرست‌های کنترلی را به نحوی تنظیم می‌کند که بازاریابی و فروش شما در عین مستقل بودن، در یک راستا و مرتبط با هم حرکت کنند و به فعالیت خود در راستای حداکثری سودآوری و افزایش فروش کالا/خدمات شما ادامه دهند.
هدف نهایی، پیش بردن مشتریان به سمت خرید منطقی و افزایش فروش برای شماست.
سجاد رحیمی مدیسه، مشاور کسب‌وکار
۲۹ ارديبهشت ۹۶ ، ۱۲:۱۵ ۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
سجاد رحیمی مدیسه

تبلیغات موثر در کسب و کار

روشهای تبلیغات نوین، دیگر محدود به تلویزیون و رسانه‌های دیداری نیست، اما هنوز هم یک تبلیغ در تلویزیون و ویدئو اگر به شکل تخصصی طراحی و ارائه بشود، برای ثانیه‌هایی می‌تواند مخاطب را به خود جلب کند. روشهای تبلیغات اینترنتی هنوز در رده‌های پایین‌تر از تبلیغات دیداری در تلویزیون و ویدئو قرار دارند، ولی ایده های تبلیغاتی جالب مهم تر از مکان تبلیغ هستند. این بار نیز قصد دارم به دو تبلیغ خوب بپردازم.

مشاور تبلیغاتی | مشاور تبلیغات | مشاوره تبلیغات | مشاوره رایگان

تبلیغ بیمه دی
بیمه دی هنوز راه درازی برای صاحب نام شدن در بازار بیمه ایران دارد و شاید یکی از دلایل اینکه این بیمه هنوز نتوانسته جایگاهی درخور در رقابت با سایر بیمه‌ها را کسب نماید، این است که دغدغه‌های خریداران بیمه را به درستی شناسایی نکرده و بیشتر در پی توسعه بازار و افزایش شعب فروش بوده است.

این تبلیغ که با محوریت سنت ملی ما ایرانیان یعنی عید نوروز ارائه شده است، توانسته ارتباط خوبی را بین حس خوب یک سنت ایرانی و یک هشدار برای همگان برقرار نماید، بدون اینکه در عمل اقدام به شناسایی مشتریان خاصی کرده باشد.
در درک بهتر این مطلب می‌توانیم تبلیغات حساب‌های قرض الحسنه بانک‌ها را نام ببریم که تأکید بر مشتریانی دارد که تمایل به پس انداز پول خود در حساب‌های قرض‌الحسنه دارند.
شکل تبلیغ به این گونه است که نوازندگان نوای آیینی نوروز که معمولاً بعد از شلیک توپ تحویل سال می‌نوازند، در دو بخش به خاطر آسیب یک ابزار موسیقی دچار وقفه می‌شوند؛ اما هر دو جا بلافاصله عبارت "باشما، برای جبران" به کمکشان می‌آید و ابزار معیوب آنان را با ابزار نو و سالم جایگزین می‌نماید.

تأکید مثبت بر جامعیت بازار مصرفِ محصول از دیگر ویژگی‌های این تبلیغ محسوب می‌شود. می دانیم که مخاطبان تبلیغ به طور کلی دو دسته هستند:
1) مصرف کنندگانی که محصول ما را می‌خرند ؛
2) مصرف کنندگانی که محصول ما را نمی‌خرند و یا نمی‌توانند خریداری نمایند.

اِسلوگانِ "با شما، برای جبران" شعاری است که اگر می‌خواست خوب دیده بشود، باید به شکلی ارائه می‌شد که مصرف‌کننده به شکل صحیحی آن را بشناسد؛ اما جامعیت اشاره شده به خوبی در آن لحاظ شده است تا همه مخاطبان خود را جزئی از افراد بهره مند شونده بالقوه از خدمات این بیمه تصور کنند.
لوگو و نام تجاری بیمه دی به شکل مناسبی در انتهای تبلیغ همراه با پیام ارتباطی شادباش نوروز به مخاطب ارائه می‌شود.
هماهنگی دیگر اجزای تصویر همانند تکان‌های گل‌ها و شاخه‌های پوشیده از شکوفه نیز، هارمونی اجزای تبلیغ را بیش از پیش به هم ارتباط داده است.

جذابیت و خلاقیت بکار گرفته شده در این تصویر هم قابل ستایش است و هم قابل انتقاد. قابل ستایش از این جهت که حس خوبی با مشاهده این تبلیغ به مخاطب منتقل می‌شود و از اصل غیرقابل پیش بینی بودن استفاده نموده و قابل انتقاد در هرج و مرج های تبلیغاتی بیمه ها به این دلیل که:
"مگر بیمه‌های دیگر با ما نیستند و یا جبران نمی‌کنند؟"
به همین خاطر شاید بهتر بود پیامی کوتاه در تکمیل این اسلوگان به مخاطب ارائه و یا تبلیغ برای یکی از انواع پوشش این بیمه نمایش داده می‌شد.
البته این انتقاد در حالتی وارد نیست که هدف تیم تبلیغاتی بیمه دی، صرفاً برندسازی و ذهن مخاطبان برای شناخت این نام بوده باشد.

تبلیغ با تکیه بر سنت نوروز، درون مایه ذاتی کافی داشته است تا هر مخاطبی را به سوی خود بکشد: کدام ایرانی است که از نوروز خوشش نیاید و از شنیدن نوای آیینی این سنت لذت نبرد؟
محتوای تبلیغ خوب است، اما کافی نیست؛ محصول، ویژگی و مزیت‌ها هم مشخص نیست:
1) آیا بیمه زمان کوتاهتری را برای خسارت ارائه داده است؟
2) آیا بیمه حمایت خاصی را در قبال مشتریان انجام می‌دهد؟
3) جبران خسارت این بیمه چه تفاوتی با سایر بیمه‌ها دارد؟
تبلیغ باید به مخاطب نشان بدهد چه چیز جالبی برای عرضه به آنها وجود دارد.

به طور کلی پیام تبلیغاتی این آگهی مثبت ارزیابی می‌شود و ویژگی مثبت یعنی همراهی  جبران خسارت را با شکلی ماندگار ارائه داده است، اما تفاوت چشم‌گیری بیان به تصویر کشیده نشده است.

مشاور تبلیغاتی | مشاور تبلیغات | مشاوره تبلیغات | مشاوره رایگان

تبلیغ بانک شهر
تبلیغات مؤثر در فروش پیش از هر چیزی، داستان خوبی را برای طیف مشتریان پیرامون خود تعریف می‌کنند و یکی از بهترین داستان‌های همه ما، خاطرات کودکی و البته همراهی پر محبت و عشق والدینمان در تمامی طول مسیر بوده است. به همین دلیل تبلیغات برای کسب و کار بیش از پیش از عوامل انسانی بهره می‌گیرند تا مخاطبان ارتباط بهتری را با آن برقرار کنند.
بانک شهر از این موضوع در یک تبلیغ خوب برای تأکید بر حمایت این بانک از کتاب، دانایی و در نتیجه رشد فرهنگی شهر بهره برده است.

تبلیغ کسب و کار بانک شهر با متمایز نشان دادنِ تلاش‌های کودکی خردسال برای برداشتن کتاب شروع می‌شود، زیرا جلب توجه مشتریان اولین قدم بازاریابی است. این در حالی است که مادرش نیز نظاره‌گر تلاش فرزندنش است و پدر خانواده نیز به مادر ملحق می‌شود و هر دو ادامه تقلای پسربچه را به نظاره می‌ایستند و در نهایت مادر کتاب را به فرزند می‌دهد.
رشد پسر و پیر شدن پدرومادری که هنوز به فرزندشان محبت می‌کنند.
و در نهایت بزرگ شدن پسر و مرور خاطرات کودکی که چطور با هر کتاب که به کمک پدرومادرش برمی‌داشت، دریجه‌ای از نور را به زندگی خود باز می‌نمود.

دستورالعمل مشخص بازاریابی و تحلیل موقعیت‌ها این تبلیغ روشن است: روایتی از خانواده و نقش مهم آن در رشد و بالندگی یک جامعه و کشور که کتاب سمبل رسیدن به آن رشد است.
مشارکت مخاطبان در همه سطوح مورد تأکید و تشویق قرار گرفته است تا خانواده‌های فارسی زبان بیش از پیش به نقش فراموش شده مطالعه و کتاب در هیاهوی زندگی‌های روزمره توجه کنند.

شاید برخی تصور نمایند بانکی همانند بانک شهر چون بانکی با قدمت و دیرینه بانک‌هایی نظیر ملی و ملت نبوده است، نیاز به تبلیغاتی بزرگی ندارد و ابتدا باید با تبلیغات کوچک راه‌های نشان دادن خود را باز نماید؛ اما بد نیست بدانیم سرمایه‌‌گذاری‌های تبلیغاتی همیشه بزرگ هستند. بانک شهر با چنین تبلیغاتی که از چاشنی احساس به خوبی استفاده کرده، دست به جایگاه‌سازی‌هایی بزرگ در فرهنگ و اجتماع زده است تا در فردای پس از این تبلیغات، حرف‌ها و پتانسیل‌های بیشتری را برای ارائه داشته باشد.

تنها نقطه ضعف این تبلیغ، باورناپذیری شکل فیزیکی کتابخانه است که حقیقتاً در بسیاری از منازل امروزی و یا حداقل: در عمده خانه‌های اجتماع، چنین کتابخانه‌هایی بیش از آنکه یک فضای فرهنگی در هر خانواده باشند، بیشتر به یک رؤیای نوستالژیک شبیه هستند:
کتابخانه‌های بزرگی که حتی بزرگتر یک خانواده برای دسترسی به برخی کتاب‌ها ناچار می‌شود از چهارپایه کمک بگیرد.
نویسنده: سجاد رحیمی مدیسه، تحلیلگر کسب و کار
۲۸ ارديبهشت ۹۶ ، ۱۸:۰۸ ۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
سجاد رحیمی مدیسه